دکتر سلام: با وجود اینکه مصرف آنتی بیوتیک در بسیاری از عفونت ها و مشکلات دستگاه تنفسی مفید است اما مصرف زیاد آن موجب آسیب به کبد می شود.
مهر به نقل از ال ای تایمز ، فقط در سال 2004بیش از 6 میلیون بیمار در آمریکا از آنتی بیوتیک استفاده کرده اند و با وجود خاصیت ضد میکروبی آنتی بیوتیک مصرف مداوم آن باعث می شود که میکروب های بدن نیز نسبت به آن مقاوم تر شوند.

بنابر همین گزارش ، در چند سال اخیر مصرف آنتی بیوتیک بسیار شایع شده و حتی بیماران برای بیماری هایی که نیاز به آنتی بیوتیک نداشته مانند سرماخوردگی و برونشیت نیز از آن استفاده می کرده اند.

اما مسئله قابل توجه این است که مصرف زیاد و مکرر این دارو علاوه بر بی ثمر بودن آن موجب بروز عوارضی بر کبد می شود و از آنجا که کبد وظیفه تصفیه خون بدن را نیز به عهده دارد فشار بیشتری به آن وارد شده و رسوبات تاثیر بیشتری بر آن دارند.

به همین دلیل متخصصان به بیماران به ویژه بیماران کلیوی و کبدی هشدار می دهند که به طور خودسرانه و یا بیش از میزان تجویز شده توسط پزشک از آنتی بیوتیک استفاه نکنند و در عین حال در صورت تجویز پزشک نیز دوره یک هفته تا 10 روزه درمان را کامل نمایند.