عوارض جانبی دارو

 خیلی از افراد هستند که داروهای خود را به همراه شیر می خورند. این افراد فکر می کنند که کلسیم شیر، به جذب قرص کمک می کند و شیر می تواند عوارض قرص ها و داروها را بگیرد. کارشناس ارشد سازمان غذا و دارو از همگی خواسته اند که از مصرف دارو  به همراه چایی یا شیر و حتی آبمیوه خودداری کنند.

  کارشناس ارشد سازمان غذا و دارو، دکتر نوشین محمدحسینی افزود: مواد دارویی با مایعاتی بجز آب، در مواردی که بدون تجویز پزشک یا توصیه داروساز صورت گیرد، می تواند اثر قرص ها را از بین ببرد.

وی اظهارکرد: مصرف بدون آب برخی قرص ها موجب ایجاد مشکلات زیادی در فرد بیمار می شود بنابراین بهترین نوشیدنی برای خوردن قرص ها، آب معمولی است.کارشناس ارشدکمیته کشوری تجویز ومصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو گفت: هدف اصلی ازسفارش به مصرف «قرص با آب»، به دلیل بازشدن ماده موثره آنها درمعده و تاثیر در درمان است.

محمدحسینی افزود: مصرف بدون آب برخی قرص ها به دلیل ساختار آنها، ممکن است موجب ایجاد مشکلات زیادی در ناحیه مری فرد بیمار، شود.

وی همچنین با نهی بیماران ازخوردن قرص ها با چای داغ، نوشابه، آبمیوه یا حتی شیر تصریح کرد: خوردن قرص ها با آب جوش و گرم و البته چای داغ به علت حرارت آن مشکلاتی به وجود می آورد.

«علاوه براین، کافئین موجود درچای خود مخرب دارو است؛ بسیار مشاهده شده است که خوردن برخی آنتی بیوتیک ها با شیر یا نوشیدن آبمیوه های ترش به علت اسیدی بودن آنها، خاصیت درمانی دارو را از بین برده و در مواردی موجب تخریب ساختار دارو شده است».

محمدحسینی یادآورشد: داروهایی مانند آهن به دلیل جذب راحت تر توسط ویتامین C، همراه با آب مرکبات استفاده شود.

بلاگ نیوز