742585_160

وضع مالی چه تاثیراتی روی زندگی آینده ما خواهد داشت قبل از ازدواج چه نکاتی را در این زمینه باید در نظر بگیریم از لحاظ مالی و اقتصادی مهمترین نکات قبل از ازدواج در ازین زمینه را بخوانید

عده زیادی از دختر و پسرهایی که در آستانه ازدواج قرار دارند گمان می‌کنند پیش از ازدواج لازم نیست درباره جزییات خیلی از مسائل ازجمله مسائل اقتصادی و مالی با فردی که قرار است یک عمر به‌عنوان شریک زندگی در کنار آنها باشد صحبت کرد و این اشتباهی است که خیلی از افراد در دوران آشنایی پیش از ازدواج مرتکب می‌شوند.

عده‌ای از جوان‌ها هم از اهمیت این مساله آگاهند اما یا خجالت می‌کشند یا نمی‌دانند چگونه باید این مسائل را با طرف مقابل‌شان مطرح کنند. اگر شما هم در آستانه ازدواج قرار دارید و می‌خواهید قبل از ازدواج تکلیف یک‌سری مسائل را مشخص کنید و به‌قول معروف سنگ‌های‌تان را با همدیگر وابکنید و آینده‌تان را تضمین کنید، توصیه‌ها و راهکارهای دکتر سیما قدرتی، مشاور پیش از ازدواج و مدرس دانشگاه را در مطلب پیش‌رو بخوانید.

اهمیت توافق بر سر مسائل اقتصادی پیش از ازدواج

مسائل مالی و شرایط اقتصادی دو نفری که قرار است تشکیل زندگی مشترک بدهند و با هم ازدواج کنند اهمیت زیادی دارد. از این رو دو نفر باید قبل از ازدواج در این زمینه به توافق برسند. اگر دو نفری که قرار است با هم ازدواج کنند در زمینه مسائل مالی و انتظاراتی که در این‌باره از همسر آینده‌شان دارند با هم صحبت‌های لازم را نکنند و به توافق نرسند احتمال دارد در زندگی مشترک با یک‌سری مشکلاتی در این زمینه روبه‌رو شوند.

آیا فاصله طبقاتی از نظر اقتصادی مشکل‌ساز است؟

فردی که از نظر اقتصادی در سطح بالایی قرار دارد اگر بخواهد با یک نفر ازدواج کند که در سطح پایین‌تری از او قرار دارد علاوه براینکه سر مسائل و انتظارات مادی به مشکل برمی‌خورند سر مسائل دیگر هم ممکن است به مشکلاتی بربخورند چون آنها فقط از نظر طبقه اقتصادی نیست که با هم تفاوت دارند از نظر اجتماعی، تربیتی و. . . هم تفاوت‌های فاحشی با همدیگر دارند زیرا کسی که از رفاه بالای اقتصادی برخوردار است به‌طبع آن علایق، معیارهای انتخاب دوست، تفریحات، روابط اجتماعی‌، انتظارات، خواسته‌ها، نیازها، آمال و آرزوهایش با فردی که از رفاه اقتصادی پایین‌تری برخوردار است تفاوت دارد و پذیرفتن، درک کردن، سازگاری و کنار آمدن با این همه تغییر و تفاوت برای هر کسی کار آسانی نیست. این میزان تفاوت در دیدگاه‌ دو نفر که قرار است سال‌های زیادی با هم زندگی مشترک داشته باشند، می‌تواند در آینده زمینه‌ساز مشکلاتی جدی  باشد.

استقلال مالی تا چه اندازه مهم است؟

علاوه بر میزان رفاه اقتصادی و سطح طبقاتی دو نفری که قرار است با هم ازدواج کنند درجه استقلال اقتصادی دو نفر هم اهمیت زیادی دارد. آیا این دو نفر از نظر اقتصادی توان اداره یک زندگی مستقل را دارند یا خیر؟ باتوجه به اینکه در فرهنگ جامعه ما اداره زندگی مشترک از نظر مالی و اقتصادی بیشتر به‌عهده آقایان است استقلال مالی مرد اهمیت بیشتری دارد.

اگر مردی که قرار است تشکیل زندگی مشترک بدهد به‌تنهایی توانایی اداره یک زندگی مستقل را ندارد ، باید حتما منابع حمایتی‌ وجود داشته باشد تا او بتواند حداقل‌های مورد نیاز در زندگی مشترک را فراهم کند. دو نفر حتما باید پیش از ازدواج درباره این موضوع گفت‌وگو کرده و شرایط و انتظارات‌شان را مطرح کنند، رضایت طرف مقابل‌شان را جلب کرده و در این زمینه به توافق برسند چون در غیر این صورت مشکلات متعدد و جدی  برای‌شان پیش خواهد آمد.

رودربایستی موقوف!

خیلی مواقع پیش می‌آید دو نفری که قرار است با هم ازدواج کنند گمان می‌کنند اگر درباره جزییات مسائل اقتصادی با طرف مقابل‌شان صحبت کنند وجهه خوبی ندارد و ممکن است برای طرف مقابل‌شان این تصور به وجود بیاید که او چقدر به مادیات اهمیت می‌دهد. روانشناسان و مشاوران معتقدند دو نفری که قرار است با هم ازدواج کنند باید پیش از ازدواج به‌طور شفاف درباره میزان درآمد یکدیگر، منزلی که قرار است در آن زندگی مشترک را شروع کنند، چگونگی تامین هزینه‌ها و مخارج زندگی، انتظارات مالی که طرفین از همدیگر دارند، مراسم ازدواج و چگونگی تامین هزینه‌هایی که برای مراسم ازدواج لازم است صحبت کنند.

اگر خانم شاغل است هم دو نفر درباره شغل، میزان درآمد و اینکه درآمد او قرار است به چه چیزی اختصاص داده شود با هم صحبت کنند و به توافق برسند. گفت‌وگو و رسیدن به توافق درباره مسائل اقتصادی و مالی نباید به بعد از ازدواج موکول شود چون ممکن است به دلایل مختلف دو نفر سر این موضوع اختلاف‌نظر داشته باشند و به توافق نرسند.

هر کسی باتوجه به فرهنگ، آداب و رسوم و روحیاتش می‌تواند این مسائل را با طرف مقابل مطرح کند و نظر او را هم در این‌باره بپرسد. مراجعه به یک روانشناس و مشاور پیش از ازدواج در این مورد می‌تواند بسیار کمک‌کننده و مفید باشد.

تک‌بعدی نباشید

بعضی از افراد هم هستند که مادیات برای‌شان اهمیت زیادی دارد و در انتخاب همسر دنبال کسی هستند که از نظر اقتصادی سطح بالاتری نسبت به آنها داشته باشد. این مساله برای آنها تا حدی مهم است که فقط دنبال فردی هستند که نیازها و خواسته‌های مادی آنها را برآورده کند و دیگر معیارهای مهم و تاثیرگذار در انتخاب صحیح همسر آینده را نادیده می‌گیرند و به آنها هیچ توجهی نمی‌کنند.

سطح اقتصادی ، میزان درآمد و دارایی در جای خودش اهمیت زیادی دارد اما فقط یکی از معیارهایی است که باید در انتخاب همسر مورد توجه قرار بگیرد و به‌تنهایی نمی‌تواند تضمین‌کننده خوشبختی باشد. بنابراین در انتخاب همسر نباید به‌طور تک‌بعدی تنها این آیتم مدنظر قرار بگیرد. سطح فرهنگی و اعتقادی، همخوانی داشتن ویژگی‌های شخصیتی دو نفری که قرار است با هم ازدواج کنند، باورها و علایق آنها هم اهمیت زیادی دارد و حتما باید پیش از ازدواج بررسی شود.

وقتی خانم هم شاغل است

امروزه بسیاری از خانم‌ها شاغل هستند و استقلال مالی دارند و بسیاری از آقایان هم تمایل دارند که همسرشان در اجتماع فعال باشد و بعد از ازدواج هم به اشتغالش ادامه دهد. این روزها بسیاری از جوانان اعتقاد دارند زن و مرد باید در کنار هم برای تامین مخارج زندگی تلاش کنند و شاغل بودن خانم یکی از معیارهای مهم و اصلی آنها برای انتخاب همسر است.

درصورتی‌که اشتغال زن برای دو نفری که قرار است با هم ازدواج کنند اهمیت زیادی دارد، حتما باید پیش از ازدواج درباره این موضوع بین دو نفر گفت‌وگو صورت بگیرد، انتظارات و خواسته‌ها مطرح شده و توافقات لازم در این‌باره حاصل شود؛ حتی بهتر است راجع به تقسیم وظایف منزل هم صحبت‌هایی به میان بیاید. همان‌گونه که هر دو نفر در تامین مخارج با هم سهیم‌اند باید در سایر جنبه‌های زندگی هم مشارکت داشته باشند. باز نکردن هر کدام از این مسائل و نرسیدن به توافق درباره هر کدام به‌تنهایی می‌تواند باعث بروز تعارض در زندگی مشترک شود. به همین دلیل زن و مرد حتما باید پیش از ازدواج در این‌باره به توافق برسند.

چه کسی باید در صحبت پیشقدم شود؟

طبیعتا زن و مردی که هر دو شاغل‌ هستند درآمد بیشتری خواهند داشت و به همان نسبت هم از رفاه بیشتری برخوردار خواهند بود چون هم زن و هم مرد برای درآمدزایی تلاش می‌کنند. بنابراین مردی که چنین فکر باز و روشنی دارد و این حق را برای همسرش قائل است که در اجتماع حضوری فعال داشته باشد و از نظر مالی مستقل باشد، باید این بینش را هم داشته باشد که قبل از ازدواج این مساله را با فردی که قرار است با او ازدواج کند مطرح و شفاف‌سازی کند.

خانمی هم که شاغل است و استقلال مالی دارد اگر می‌بیند طرف مقابل در این‌باره صحبت خاصی نمی‌کند، باید آگاهانه این موضوع را مطرح کند و از فردی که قرار است با او ازدواج کند بپرسد که از نظر مالی چه انتظاراتی از او دارد و نظر خودش را هم در این‌باره به او بگوید. گفت‌وگو و شفاف‌سازی درباره مسائل مالی و اقتصادی از بروز بسیاری از اختلاف‌نظرها، سوءتفاهم‌ها و مشکلات احتمالی پس از ازدواج پیشگیری می‌کند.

مثلا ممکن است نظر دو نفر این باشد که حقوق یک نفر برای تامین مخارج هزینه شده و حقوق یک نفر پس‌انداز شود؛ حتی درباره جزییات این مسائل بهتر است پیش از ازدواج گفت‌وگو و تبادل نظرها صورت گیرد و طرح‌ریزی و برنامه‌ریزی لازم انجام شود و به بعد از ازدواج موکول نشود.

اصولی‌ترین روش؛ مراجعه به مشاور پیش از ازدواج

دو نفری که قرار است با هم ازدواج کنند برای اینکه به شناخت بیشتر و صحیح‌تری نسبت به یکدیگر برسند بهتر است به یک روانشناس یا مشاور متخصص در زمینه ازدواج مراجعه کنند. روانشناسان و مشاوران ازدواج موارد اصلی‌ای که در ازدواج دو نفر اهمیت زیادی دارد را در جلسه مشاوره مطرح و شرایط آنها را بررسی می‌کنند که یکی از این موارد هم پرداختن به مسائل اقتصادی و مالی است.

مشاور به‌عنوان یک شخص سوم با داشتن نگاهی بی‌طرفانه و اصولی به دو نفر کمک می‌کند که یکدیگر را بهتر بشناسند، معیارهای خودشان و میزان اهمیت آنها و همینطور انتظارات و خواسته‌های‌شان را مطرح کنند و از نیازها و انتظارات کسی که قرار است با او ازدواج کنند آگاه شوند. بنابراین اگر دختر و پسری  می‌خواهند به‌طور اصولی درباره معیارهای‌ پیش از ازدواج‌شان صحبت کنند و به توافق برسند حتما باید قبل از ازدواج به یک مشاور ازدواج مراجعه کرده و از او کمک بگیرند.

مجله زندگی ایده آل – زینب رئوفی