images

به محدوده زمانی از شروع بلوغ تا کامل شدن آن که مابین سنین 9 تا 19 سالگی در دختران و 12 تا 19 سالگی در پسران است، دوران نوجوانی گفته می شود و در اصطلاح فرنگی به دوران تین ایجری (Teenage) نیز معروف است. از 19 سالگی به بعد دوران جوانی تلقی می شود.

علت بلوغ
تقریبا تمامی اعمال و فعالیت های بدن تحت کنترل و تنظیم اجزاء یا بافت خاصی موسوم به غده های درون ریز (Endocrine glands) است و اصلی ترین آنها عبارتند از: غده هیپوفیز، غده تیروئید، غدد پاراتیروئید، غده لوزالمعده (پانکراس)، غدد فوق کلیوی و غدد جنسی (تخمدان ها در جنس مونث و بیضه ها در جنس مذکر).
غدد بدن اثرات و وظایف خود را از طریق تولید و ترشح مواد شیمیایی آلی موسوم به هورمون (Hormone) اعمال می کنند و هر غده ای ممکن است یک یا چند نوع هورمون ترشح کند که وارد گردش خون شده و در بافت های هدف و اصلی اثر می کنند. علت بلوغ، تغییر در فعالیت اکثر این غدد است و اصلی ترین غدد دخیل در بلوغ، غده هیپوفیز، غدد فوق کلیوی، غدد جنسی و غده تیروئید هستند. البته لازم به ذکر است که اکثر غدد بدن تحت کنترل و تنظیم غده هیپوفیز هستند و خود غده هیپوفیر تحت کنترل ناحیه ای در مغز موسوم به هیپوتالاموس (Hypothalamus) است. هیپوتالاموس یک ناحیه ای به اندازه تقریبا یک گیلاس است که در کف مغز قرار دارد و با بسیاری از نواحی مغز و از جمله با هیپوفیز در ارتباط است.

این مطلب اختصاصی سایت دکتر سلام می باشد استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد