images

توجه و بکار بستن نکات زیر در افزایش اعتماد به نفس بسیار کمک کننده خواهد بود:
تصورات ذهنی در مورد خودتان را اصلاح کنید.
به نکات مثبت توجه کنید: به چیزهای خوبی که دارید و از آنها لذت می برید، بیندیشید. به توانمندیها ذوق و استعدادهایی که دارید افتخار کنید و در جهت کاملتر کردن آنها بکوشید.
احترام به عقاید: به عقاید و ایده های خود افتخار کنید و ببالید و از اظهار آنها نترسید.
ورزش: ورزش مفرح و منظم در کاهش استرس ها و افزایش قدرت روحی نقش بسیار زیادی دارد.
دور کردن افکار منفی: افکار منفی در مورد خودتان را متوقف کنید و به چیزهای مثبت خود فکر کنید. اگر کار به ظاهر احمقانه ای از شما سر زده است و از آن بسیار ناراحت هستید دائم به خود سرکوفت نزنید و خود را سرزنش نکنید. هر انسانی ممکن است اشتباه کند مهم این است که از آن پند گرفته باشید و سعی کنید آن اشتباه مجددا تکرار نشود. با ناراحت بودن از اینکه چرا قدتان کوتاه است هیچ مشکلی حل نمی شود. در مقابل چابک و زرنگ هستید یا چهره تان زیباست و یا استعداد بالایی در کارهای هنری دارید اگر چهره تان زیبا نیست در مقابل دلی رئوف و مهربان دارید یا اینکه زبان و گفتاری جذاب و دلنشین دارید و هزاران نکته مثبت دیگر.
تلاش مثبت: علایق و توانمندیهای خود را مشخص کنید و در جهت حصول و تکمیل آنها بکوشید. در این رابطه واقعیت ها را فراموش نکنید و سعی کنید منطقی باشید. مثلا اگر قدتان کوتاه است ولی به بسکتبال علاقه زیادی دارید و در عین حال می خواهید یکی از معروفترین بسکتبالیست های جهان شوید. اگر چه با تلاش و پشتکار ممکن است حتی با قد کوتاه به این مرحله برسید ولی اگر همین توان و انرژی را در جهتی که شرایط و استعدادش را دارید صرف کنید احتمال موفقیت شما بیشتر خواهد بود و زودتر به هدف می رسید اگر از چاقی خودتان ناراحت هستید بسیار خوب با یک رژیم غذایی خوب و فعالیت فیزیکی مناسب می توانید به وزن ایده آل برسید اگر پوستی چرب و پرجوش دارید با رفتن جلوی آینه مشکلتان حل نمی شود. به یک متخصص پوست باتجربه مراجعه کنید ظرف دو سه ماه درمان پوستی ایده آل پیدا خواهید کرد. بدانید و بخواهید و تصمیم بگیرید و بلافاصله شروع و عمل نمایید.
کمک به دیگران: تا آنجا که برایتان امکان پذیر است و مخل زندگی خودتان نشود از کمک کردن به دیگران غافل نشوید. چه اشکالی دارد اگر وقت دارید در ماه چند ساعتی را با کودکان پرورشگاه ها یا خانه سالمندان سر کنید و خنده بر لبان آنها بنشانید یا اینکه به دوست خود که در درس ضعیف است کمک کنید یا در کارهای خانه به مادرتان کمک کنید و یا…
مشارکت و همکاری: هر زمانی که فرصت بدست می آورید درکارهای گروهی در مدرسه، منزل و غیره برحسب توانایی های خود شرکت نمایید.

یکی از مهمترین وظایف والدین تقویت  اعتماد به نفس فرزندان نوجوان خود است. در نظر داشتن نکات زیر شما را در این امر حیاتی یاری می دهد:
توقع بجا و صحیح: نباید بیش از ظرفیت و توانایی شخص از او چیزی خواست. زیرا احتمال شکست افزایش خواهد یافت و آفت اعتماد به نفس شکست های متعدد است. بیشتر پدران و مادران دوست دارند فرزندان آنها از لحاظ درسی و شغلی و انتخاب مسیر آینده آنچه را که آنها می خواهند و به آن علاقه مندند، در پیش بگیرند بی آنکه به استعدادها و علایق فرزند خود توجه کنند روشن است اگر کسی به مسیری سوق داده شود که استعداد و علاقه لازم را نسبت به آن را ندارد احتمال موفقیتش کم خواهد بود و حتی اگر به موفقیت هم برسد به آن رضایت درونی دست نخواهد یافت. از این رو باید گفت: گاهی فرزندان قربانی بلندپروازیها و جاه طلبی های والدین خود می شوند.
توجه به تفاوت ها: حتی میان شما و فرزندانتان تفاوت وجود دارد تا چه برسد با سایر افراد هم کلاسی و هم سن و سال. پس هیچ گاه فرزند خود را با دیگران مقایسه نکنید و به توانایی ها و ارزش هایش احترام بگذارید و نقاط ضعف وی را به رخش نکشید و هیچ گاه از تغییراتی همچون تنبل، کودن، نفهم، خنگ، دست و پا چلفتی و… استفاده نکنید.
تامین و فراهم سازی زمینه های موفقیت و پیشرفت: والدین و مسئولین موظف هستند شرایط و امکانات لازم برای شکوفا شدن استعدادهای نوجوانان را فراهم کنند.

این مطلب اختصاصی سایت دکتر سلام می باشد استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد