diet3

رژیمهایی هستند که بر اساس وزن، قد، جنسیت و حتی وضعیت اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی فرد توسط متخصص تغذیه تنظیم می گردد.
نکته ای که در گرفتن رژیم باید مورد توجه قرار بگیرد این است که رژیم، شیوه و روشی جهت رسیدن به سلامتی است. فرد چاق معمولا با هدف دوری از مشکلات ایجاد شده توسط چاقی رژیم می گیرد تا از بیماریها و عوارض چاقی فاصله بگیرد. بنابراین رژیم نباید مشکلات جدیدی برای فرد ایجاد نماید. اولین موضوعی که باید مورد توجه رژیم دهنده و رژیم گیرنده قرار گیرد، سلامتی شخص رژیم گیرنده است. و هدف دوم کاهش وزن است. اگر بنا باشد که رژیم خود سلامتی شخص را به خطر اندازد و عوارض و مشکلات جدیدی ایجاد نماید آن رژیم مناسب نخواهد بود و بهتر است فرد از آن اجتناب نماید.
یک رژیم غذایی متعادل و متناسب باید در درجه اول نیازهای غذایی فرد را تامین نماید و سپس میزان کالری دریافتی را از غذاهای غیر ضروری و کم ضروری مانند شیرینی و شکلات، سس های پرچرب، چیپس و تنقلات مضر کم نماید.
در ابتدای کار باید وضعیت تغذیه ای موجود فرد مورد بررسی قرار گیرد و توصیه ها در جهت اصلاح شیوه غذایی حذف غذاهای پر کالری و مضر و مصرف غذاهای مخورد نیاز در حد تعادل و جلوگیری از پرخوری انجام گیرد. افزایش فعالیت ورزشی همراه با رژیم غذایی به کاهش وزن فرد کمک زیادی خواهد نمود. علاوه بر این رژیم مناسب می بایست بر اساس غذاهای مورد علاقه فرد تنظیم گردد و غذاهایی که در فرهنگ غذایی رژیم گیرنده می باشد در برنامه غذایی گنجانده شود و فقط میزان آن تنظیم شود.
همچنین ساعات صرف وعده و میان وعده ها با شغل و حرفه فرد تطابق داشته باشد تا شخص قادر به پیروی از برنامه غذایی باشد. رعایت این مورد می تواند پیروی از رژیم را آسانتر نماید.
بسیاری از افراد به خصوص خانمها تصمیم می گیرند که در مدت زمان کوتاهی (مثلا بدلیل در پیش بودن مراسم عروسی) وزن زیادی کم کنند که این موضوع می تواند سلامت آنها را به خطر اندازد.
کاهش وزن سریع می تواند همراه با اتلاف پروتئین و بافت ماهیچه ای باشد. در این مواقع بدلیل تامین نشدن انرژی کافی پروتئینها نیز مورد استفاده انرژی قرار می گیرند. و علاوه بر این که پس از رها شدن رژیم فرد سریع به وضعیت اول و شاید هم با وزن بالاتر بر می گردد شرایط را برای گرفتن رژیم های بعدی نیز سخت تر
می نماید. علاوه بر این که ممکن است عوارض رژیمهای کم کالری مانند خشکی پوست، ریز مو، یبوست و ناراحتیهای گوارشی نیز بر جای بماند.

این مطلب اختصاصی سایت دکتر سلام می باشد استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد