muscle-weakness

یکی از عارضه های بیماری دیابت ضعیف کرددن عضلات و ماهیچه های بدن است  اکنون در اخرین تحقیقات ببینیم این ضعیف شدن عضلات بر روی کدام قسمت از عضله های بدن تاثیر می گذارد

ضعف ماهیچه ای در افراد دیابتی نواحی بیشتری از پاها را نسبت به آنچه قبلا تصور می شد، تحت تأثیر قرار می دهد. این ضعف خطر سقوط افراد دیابتی  را افزایش می دهد.

 تأثیرات دیابت بر ضعف عضلات بخوبی شناخته شده است اما پیش از این تصور می شد که تنها  بر نواحی انتهایی پا نظیرماهیچه ی ساق پا تأثیر می گذارد. با این حال تحقیقات اخیر که درمجله ی Diabetes Careمنتشر شده است، نشان داد دیابت بطور قابل توجهی برعضلات پروگزیمال – عضلات نواحی بالایی پا نظیر چهار سر ران تاثیر گذاشته و آنها را ضعیف می کند. هر چه  ضعف عضلات بیشتر باشد احتمال سقوط بیمار و خطر بروز جراحت افزایش می یابد.

 پرفسورReevesاستاد بیومکانیک عضلات در دانشگاه متروپولیتن منچستر می گوید: این ضعف  عضلانی در افراد دیابتی دارای پیامدهای مهمی است به این معنا که انجام کارهای روزمره را برای بیماران سخت تر می کند و بیماران برای انجام وظایف خود با چالش بیشتری مواجه می شوند که سبب شروع  یک چرخه ی منفی کاهش فعالیت می گردد که دارای اثرات منفی بر وضعیت دیابت بیماران است.

تصاویر گرفته شده از یک بیمار مبتلا به دیابت . سمت چپ: یک فرد غیردیابتی. بالا: اسکن ناحیه ی بالای ران. پایین : اسکن ساق پا. نواحی تیره تر در تصاویر تهیه شده از بیمار نشان دهنده ی افزایش بافت غیر انقباضی بین عضلات (چربی و بافت همبند) است که به شدت با مقاومت به انسولین و کاهش طول عضلات ارتباط دارد .

به طور معمول، تصور می شد که این ناحیه از ماهیچه با نیرویی که عضله می تواند، تولید کند متناسب است به عبارت دیگر ماهیچه های بزرگتر قوی تر هستند. با این حال، محققان نشان دادند که در افراد دیابتی این ناحیه از عضله قادر به تولید نیرویی که ما به دلیل سایز عضله از آن انتظار داریم، نمی باشد و این به دلیل نفوذ چربی درمیان عضله است.

 پرفسور دیوز می افزاید: در نتیجه در افراد دیابتی نه تنها عضلات کوچکتر هستند بلکه قادر به تولید نیروی زیادی نیستند اما عضلات پایینی پا نیز در این  افراد ضعیف شده اند زیرا چربی بدرون بافت این ماهیچه ها نفود کرده است که موجب کاهش بیشتر نیروی عضلات می شود.

دانشمندان مراقبتهای بهداشتی با استفاده از تصویر برداری رزنانس مغناطیس یا MRIنشان دادند که در بافت ماهیچه های پایینی پای افراد دیابتی مقادیر بیشتر چربی نفوذ کرده است. این مطالعه بخشی از  مجموعه تحقیقاتی است که در منچستر برای تجزیه و تحلیل تأثیر دیابت انجام شده است. قبلاً نشان داده شد که احتمال سقوط بیماران دیابتی افزایش می یابد و آنها برای انجام وظایف روزانه یخودباید مقدار انرژی بیشتری صرف کنند.

منبع : http://diabetestma.org