dcm_fig1

کاردیومیوپاتی یک بیماری عضله قلب است. نام آن از ریشه کاردیو به معنی قلب، میو به معنی ماهیچه و پاتی به معنی بیماری است. علت های شناخته شده کاردیومیوپاتی زیاد هستند، و شامل بیماری عروق قلب و دریچه ای قلب می شود.

کادیومیوپاتی در سه شکل عمده اتفاق می افتد، همه آنها بر توانایی قلب شما برای پمپ خون و رساندن آن به بقیه بدن شما اثر می گذارد.

درمان کاردیومیوپاتی بستگی به نوعی است که ممکن است شما داشته باشید و ممکن است شامل داروها، کاشت وسایل یا پروتز و در موارد شدید پیوند قلب باشد.

علائم ونشانه ها

بعضی افراد که دچار کاردیومیوپاتی می شوند ممکن است هیچ علائم و نشانه ای در مراحل اولیه بیماری نداشته باشند. اما همینطور که بیماری پیش می رود، علائم و نشانه ها معمولا ظاهر می شوند. این علائم و نشانه ها همان هایی هستند که اغلب همراه با سندرم موسوم به نارسایی قلبی احتقانی هستند.

آنها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

–  تنگی نفس با فعالیت و حتی در حال استراحت

–  ورم اندام تحتانی

–  باد کردن شکم با مایع

– خستگی و کوفتگی

–  ریتم نامنظم قلب

–  سرگیجه، دوران سر و غش وضعف

اهمیتی ندارد که شما کدام نوع از کاردیو میوپاتی رادارید، علائم و نشانه ها گرایش به پیشرفت دارند. با مرور زمان اگر بیمار درمان نشود در برخی افراد، این به هم خوردگی شتاب سریعی می گیرد ، در حالی که در دیگران ، بیماری ممکن است به یک سطحی برسد و برای مدتی از زمان متوقف شود. در برخی از موارد کاردیومیوپاتی گشاد شده ، شایعترین نوع از سه نوع کاردیومیوپاتی است. همچنین بیماری ممکن است بخودی خود کاملا بهبود یابد.

علل

علل شایعترین اشکال کاردیو میوپاتی عبارتند از:

– در کاردیومیوپاتی گشاد شده

این شایعترین شکل کاردیومیوپاتی است. در این اختلال ، بطن چپ قلب – حفره اصلی پمپاژ قلب شما – بزرگ شده (گشاد شده) و  توانایی پمپ آن کم می شود. اگر چه این نوع می تواند افراد با هر سنی را درگیر کند، اغلب در افراد میانسال اتفاق می افتد. در بین مردان شیوع بیشتری دارد تا زنان. برخی از افراد با کاردیومیوپاتی ممکن است وضعیت را به ارث برده باشند.

– کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

این نوع کاردیومیوپاتی همراه با رشد غیر طبیعی یا کلفت شدن ماهیچه قلب است، و عمدتا تاثیر بر ماهیچه بطن چپ دارد. با کلفت شدن قلب، میل به سفت شدن پیدا می کند و اندازه حفره پمپ کننده ممکن است کوچک شود، و با توانایی قلب برای رساندن خون به بدن تداخل می کند. کاردیو میوپاتی هیپرتروفیک می تواند در هر سنی اتفاق افتد، اما این وضعیت تمایل به شدت بیشتری در آنهایی که در دوران طفولیت مبتلا و تشخیص داده می شوند، دارد. تحقیقات مشخص کرده ژن های غیر طبیعی افراد را مساعد به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک می کند. بیشتر افراد درگیر دارای سابقه فامیلی از بیماری هستند.

–   کاردیومیوپاتی محدود سازندهRestrictive

ماهیچه های قلب در افراد با نوع Restrictive سخت شده و قابلیت انعطافی آن کم می شود، و با باز شدن و پر شدن بطن های قلب با خون در بین ضربانات قلب یا انقباضات تداخل می کند. در حالیکه کاردیومیوپاتی restrictive می تواند در هر سنی اتفاق افتد، اغلب تمایل به تاثیر بر افراد پیرتر دارد و از نسبت شیوع کمتری نسبت به دیگر انواع کاردیومیوپاتی برخوردار است. کاردیو پاتی restrictive می تواند بی هیچ دلیل شناخته شده ای اتفاق افتد idiopathic  (ناشناخته) یا ممکن است در نتیجه بیماری های دیگری در بدن که بر قلب تاثیر دارند ایجاد شود. یک مثال، آمیلوئیدز Amyloidosis است (یک وضعیت نادر که در آن پروتئین های غیر طبیعی حاضر در خون بر روی قلب رسوب می کنند.)

در اغلب افراد، علت کاردیو میوپاتی ناشناخته است. در برخی افراد، هرچند، پزشکان قادر به معین کردن یک علت یا عوامل همکار می شوند (شامل عواملی که بر قلب و سیستم قلبی عروقی تاثیر می گذارند). برای مثال، هر کدام از وضعیت های زیر ممکن است علت یا در ارتباط با گشاد شدن و کاهش عملکرد قلب باشد:

–  فشارخون بالای دائمی

–  مشکلات دریچه ای قلب

– صدمه به بافت قلب در نتیجه حمله قلبی اخیر

–  بالا بودن ضربان قلب به صورت مزمن

–  اختلالات متابولیک، مانند بیماری تیروئید یا دیابت

–  سوء تغذیه از ویتامین های اساسی و املاح معدنی مانند تیامین( ویتامین ب-۱)، سلینیوم، کلسیم و منیزیم

–  حاملگی

–  استفاده بیش از حد از الکل در سالهای زیاد

–  سوء مصرف کوکائین یا داروهای ضد افسردگی، مانند ضد افسردگی های ۳ حلقه ای

–  استفاده از داروهای شیمی درمانی برای درمان سرطان

– برخی عفونت های ویروسی، که ممکن است صدمه به قلب بزنند و کاردیو میوپاتی را برانگیزانند.

– هموکروماتوز Hemochromatosis اختلالی است که در آن بدن شما بطور شایسته ای متابولیسم آهن را انجام نمی دهد، و موجب تجمع آهن در ماهیچه قلب شما می شود. این وضعیت می تواند منجر به ضعیف شدن ماهیچه قلب، و در نتیجه ظهور یک کاردیو میوپاتی گشاد شده Dilated  شود.

زمانی که نیاز به مشاوره پزشکی است

اگر شما یک یا چند علامت و نشانه ای در ارتباط با کاردیو میوپاتی دارید، پزشک خود را برای یک ارزیابی و تشخیص ملاقات کنید. اگر شما دارای درد در قفسه سینه که بیشتر از چند دقیقه طول می کشد هستید یا اگر شما مشکل شدید در تنفس کردن دارید به اورژانس زنگ بزنید .

به علت اینکه کاردیومیوپاتی اغلب اوقات در بیشتر از یک نفر از اعضای فامیل رخ می دهد، با پزشک خود و اعضای خانواده نزدیک صحبت کنید، (شامل خویشان و پدر و مادر)، اگر شما تحت تاثیر قرار گرفته اید پزشک شما ممکن است توصیه کند که اعضای خانواده برای بررسی وجود این وضعیت مورد معاینه قرار بگیرند.

غربالگری و تشخیص

پزشک شما را به انجام یک معاینه بالینی و گرفتن تاریخچه پزشکی، شامل پرسش در مورد تاریخچه خانوادگی شما در مرد بیماری های قلبی هدایت خواهد کرد. او همچنین از شما در مورد شرایطی که در آن نشانه های شما اتفاق می افتد سوال خواهد کرد (برای مثال ، آیا فعالیت های جسمی موجب بروز نشانه ها می شود؟) اگر پزشک مشکوک به کاردیومیوپاتی باشد، شما ممکن است نیاز به چند آزمایش برای اثبات تشخیص یا رد کردن دیگر وضعیت ها داشته باشید. این آزمایشات ممکن است شامل:

– عکس برداری از قفسه سینه. یک تصویر از قلب شما که نشان دهنده اینکه آیا بزرگ شده است.

–  اکوکاردیوگرام. با استفاده از امواج صدا یا اولتراسوند به صورت غیر تهاجمی تصویری از قلب ایجاد می کند که پزشک اندازه قلب و حرکات را در حال ضربان مشاهده می کند.

–  نوارقلب یا .E.C.G در این آزمایش غیر تهاجمی، قطعه های الکترود بر روی پوست وصل شده و ایمپالس های الکتریکی قلب شما را اندازه می گیرد. یک نوار قلب می تواند اختلالات در فعالیت الکتریکی قلب شما را نشان دهد، که می تواند ضربانات نامنظم قلب و محل های  صدمه را نشان دهد.

– کاتتریزاسیون catheterization و نمونه برداری. در این شیوه ، یک لوله نازک (کاتتر) از طریق رگ های خونی شما وارد قلب شده، و در آنجا یک نمونه کوچک (بیوپسی) از قلب شما برای آنالیز آزمایشگاهی می تواند گرفته شود. فشار داخل حفره های قلب اندازه گیری می شود و تصویر عروق قلب گرفته می شود (آنژیو گرافی قلب) تا مطمئن شوند که هیچ انسدادی وجود ندارد.

– آزمایشات خون. یک آزمایش خون می تواند میزان (brain natriuretic peptide (BNP، یک پروتئین که در قلب شما تولید می شود را اندازه بگیرد. وقتی که قلب شما در معرض استرس ناشی از نارسایی قلبی احتقانی باشد، میزان خونی BNP شما افزایش می یابد . اندازه گیری میزان BNP شما به پزشک شما در تشخیص افتراقی نارسایی قلبی احتقانی از دیگر اختلالات مانند بیماری های ریه کمک می کند.

– تست دیگر خونی میزان آهن شما را اندازه می گیرد. داشتن مقدار زیاد آن ممکن است نشانه تجمع بیش از حد آن باشد و موسوم به هموکروماتوز hemochromatosis است. تجمع بیش از حد آهن در ماهیچه های قلب می تواند آن را ضعیف کند. تشخیص به موقع و درمان آن می تواند از پیشرفت این بیماری جدی پیشگیری کند. همچنین مشکلات تیروئید را که بر قلب تاثیر دارند، می توان با انجام یک آزمایش ساده خون مشخص کرد.

عوارض کاردیومیوپاتی

داشتن کاردیومیوپاتی ممکن است عوارض زیر را ایجاد کند:

– لخته های خون

هر نوع از کاردیو میوپاتی ممکن است شرایط تشکیل لخته های خونی در قلب شما را بیشتر مساعد کند. اگر لخته ها به بیرون از قلب پمپ شوند و وارد سیستم جریان خون شما شوند، آنها می توانند عروق خونی را بسته و جریان خون به اعضای حیاتی، مانند قلب و مغز را دچار اختلال کنند. اگر لخته ها در طرف راست قلب شما تشکیل شود، ممکن است به طرف ریه های شما بروند. برای کم کردن خطر، پزشک شما ممکن است یک رقیق کننده خون تجویز کند (داروهای ضد انعقاد).

-سوفل قلبیHeart murmur

به علت اینکه افراد با کاردیومیوپاتی dilated گشاد شده دارای قلب یزرگ شده ای هستند، دو دریچه از چهار دریچه های قلب (دریچه های میترال و دریچه سه لتی) ممکن است بدرستی بسته نشوند، و اغلب منجر به بازگشت خون شوند. این جریان ایجاد صدای قابل شنیدن یا سوفل قلبی می کند.

– توقف قلبیCardiac arrest

تمامی اشکال کاردیومیوپاتی می توانند منجر به ریتم نامنظم قلب شوند. برخی از این ریتم های قلبی آنقدر آهسته هستند که جریان خون را ثابت نگه می دارند و برخی آنقدر شدید هستند که به قلب اجازه ضربان مناسب نمی دهند. در هر دو مورد ، این ضربانات نامنظم قلبی می تواند منجر به غش و یا در بعضی موارد مرگ ناگهانی در نتیجه توقف ضربان قلب موسوم به توقف قلب cardiac arrest شوند.

درمان کاردیومیوپاتی

هدف غایی از درمان برای کاردیومیوپاتی عبارتند از:

– مدیریت و کنترل نشانه های بیماری شما

– پیشگیری از پیشرفت بیماری شما

–  کاهش خطر عوارض بیماری شما

درمان بر اساس اینکه کدام نوع اصلی کاردیو میوپاتی را شما دارید متفاوت است:

– کاردیو میوپاتی گشاد شده Dilated

پزشکان معمولا دارو برای کاردیو میوپاتی گشاد شده تجویز می کنند. مهار کننده های آنزیم آنژیو تنسین Angiotensin-converting enzyme(

ACE)inhibitors مانند انلاپریل(Vasotec) ، لیزینوپریلlisinopril(Zestril,Prinivil) ، رامی پریلramipril(Altace) یا کاپتو پریلcaptopril(Capoten) – می توانند توانایی پمپ قلب را بهبود بخشند. ادرار آور ها ، مانند فورزاماید(لازیکس)، می تواند از تجمع مایع جلوگیری کند. بتا بلوکرها مانند اتنولول (تنورمین)، carvedilol(Coreg) و metoprolol(Lopressor,Toprol XL) – می توانند عمل قلب را بهبود بخشیده و خطر مرگ را در افراد با کاردیو میوپاتی گشاد شده کاهش دهند.

–  انتخاب دیگر برای برخی افراد با نوار قلب غیر طبیعی گذاشتن دستگاه مخصوص ضربان ساز pacemaker است که انقباضات بین بطن های چپ و راست را هماهنگ می کند(biventricular pacing) . در افرادی که ممکن است در خطر بی نظمی های شدید قلب باشند، دارو درمانی یا دستگاه قابل کاشت دفیبریله کردن قلب Cardiovertor-defibrillator(ICD) می تواند از انتخاب ها باشد. ICDs ها کوچک و وسایلی در اندازه مینی کاست هستند که برای مانیتور کردن دائمی ضربان قلب و تخلیه شوک های الکتریکی کالیبره شده دقیق در زمان نیاز به کنترل ضربانات قلبی غیر طبیعی و تند در سینه شما کاشته می شود. این وسیله ها همچنین می توانند به عنوان ضربان ساز pacemaker کارآیی داشته باشد.

– کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

در این حالت پزشک شما ممکن است از بتا بلوکرها مانند لوپرسور Lopressor یا مسدود کننده های کانال کلسیمی مانند وراپامیل Verapamil(Calan,Isoptin) ، که می توانند قلب شما را شل Relax کنند، عمل پمپاز را آهسته کنند و ریتم قلب را پایدار کنند، استفاده نماید.
برای بعضی افراد ، یک ضربان ساز pacemaker یا یک ICD ممکن است توصیه شود. در موارد پیشرفته کاردیو میوپاتی هیپرتروفیک ، جراح ممکن است قسمتی از دیواره کلفت شده ماهیچه ای قلب را که تداخل با جریان خون طبیعی می کند بردارد. این شیوه عمل موسوم به میوتومی septal myotomy-myectomy ، می تواند نشانه ها را در بیشتر بیماران کاهش دهد.

همچنین پزشک شما ممکن است توصیه به درمان جدیدی به نام ریشه کنی الکلی کند. این روش غیر جراحی ، با استفاده از تزریق الکل برای نابود کردن ماهیچه های اضافی قلب استفاده می شود، و ممکن است کلفتی قلب را کاهش داده و جریان خون را بهبود بخشد.

– کاردیو میوپاتی محدود کننده Restrictive

مانند تمامی انواع کاردیو میوپاتی ، پزشک شما به شما توصیه خواهد کرد که به میزان نمک و مایعات دریافتی خود توجه خاص کرده و وزن خود را روزانه تحت نظر داشته باشید. درمان احتباس آب با ادرار آورها است. ممکن است به شما داروهایی برای پایین آوردن فشار خون و کنترل ضربانات سریع و نامنظم قلب توصیه شود.

توجه داشته باشید خیلی از دارو هایی که پزشک برای کاردیو میوپاتی توصیه می کند ممکن است عوارض جانبی داشته باشد .

 

پیوند قلب

اگر شما بیماری پیشرفته دارید و داروها نمی تواند نشانه ها را خوب کنترل کند یا پیش آگهی برای زنده ماندن خیلی ناچیز است ، پیوند قلب ممکن است یک انتخاب باشد. به خاطر کمبود دهنده های قلب ، حتی افرادی که بیماری وخیم دارند ممکن است یک انتظار طولانی قبل از گرفتن پیوند قلب داشته باشند. در برخی موارد، افراد را می توان با یک دستگاه مکانیکی کمکی قلب تا زمان انتظار برای تطابق با دهنده قلب حمایت کرد.

این وسیله ، به عنوان وسیله های کمکی بطنی (Ventricular assist devices (VAD شناخته می شود و میتواند از جریان خون برای مدت طولانی حمایت کند و ممکن است به شما اجازه دهد در بیرون از بیمارستان زندگی کنید در حالی که شما در انتظار هستید. در برخی از افراد که کاندیدای پیوند قلب نیستند، VAD  ممکن است حمایت طولانی مدت ایجاد کند.

 

 

 

پیشگیری

در اغلب موارد شما نمی توانید احتمال گرفتن کاردیو میوپاتی را پیشگیری یا کم کنید. به پزشک و پرستار خود اجازه دهید که در صورتی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارید اطلاع داشته باشد. اگر کاردیو میوپاتی سریع تشخیص و درمان شود ممکن است از پیشرفت بیماری جلوگیری شود.

شما می توانید شانس نارسایی قلبی را با دوری کردن از بعضی موقعیت ها که قلب را ضعیف می سازد، شامل سوء مصرف الکل یا کوکائین ، یا سوء تغذیه کاهش دهید. کنترل کردن فشار خون بالا مهم است و از رسیدن خیلی از افراد به نارسایی قلبی در طول حیات جلوگیری می کند.

مراقبت های فردی

پزشک شما ممکن است توصیه کند که خود را با تغییرات در شیوه زندگی که در زیر می آید برای مدیریت کاردیو میوپاتی تطبیق دهید:

– ترک سیگار

– از دست دادن وزن اضافی

– عادت به غذای کم نمک

–  انجام ورزش های سبک ، بعد از صحبت با پزشک خود مناسب ترین برنامه برای شما ریخته خواهد شد.

– دوری از نوشیدن الکل

منبع : irannurse.ir/?p=3211