20

در رابطه با بیماری های مقاربتی و همچنین انواع عفونت های دستگاه تناسلی در مطالب قبل به طور مفصل صحبت کردیم. همانطور که گفتیم این بیماری ها برای زوجین بسیار آزار دهنده است. شما می توانید با رعایت برخی از مسائل بهداشتی از این موضوع پیشگیری کنید. در این مطلب نکاتی بهداشتی در این رابطه را برای شما شرح خواهیم داد.

۱٫ پس از ادرار کردن و اجابت مزاج همیشه از سمت جلو بطرف عقب خود را بشویید. این کار از رانده شدن باکتریهای نواحی مقعد به مهبل جلوگیری می‌کند.
.
۲٫ در طی روز لباسهای زیر با جنس الیاف نخی به تن کنید. از پوشیدن لباسهای بدون تهویه مانند لباسهای نایلونی و ساخته شده ازسایر الیاف مصنوعی خودداری کنید. تا آنجا که ممکن است شبها بدون لباس زیر بخوابید تا مهبل با جریان هوا در تماس باشد.
.
۳٫ از پوشیدن لباسهای تنگ مانند شلوار جین، جوراب شلواری و مایو به مدت طولانی اجتناب کنید. لباسهای گشاد و راحت به تن کنید.
.
۴٫ برای شستشوی لباسهای زیر خود از شوینده‌های غیر معطر و ملایم استفاده کنید.
.
۵٫ از وان آب داغ و جکوزی استفاده نکنید.
.
۶٫ کاندومها و دیافراگمهای از جنس لاتکس و ژلهای اسپرم کش در برخی از زنان ایجاد تحریک می‌کنند که باید از سایر روشهای جلوگیری از بارداری استفاده گردد.
.
۷٫ حین مقاربت جنسی از لغزنده کننده‌های (لوبریکیشن) پایه آب (محلول در آب) و غیر معطر استفاده کنید. از وازلین و لوبریکیشنهای حاوی سیلیکون استفاده نکنید.
.
۸٫ لباسهای زیر خود را حداقل هر دو روز در میان عوض کنید.
.
۹٫ حتما قبل و پس از آمیزش جنسی ادرار کنید.
.
۱۰٫ از پودر تالک در اطراف مهبل استفاده نکنید زیرا که پودر تالک رطوبت را در خود نگه می‌دارد.
.
۱۱٫ در صورتی که از تامپون در دوران قاعدگی استفاده می‌کنید حداکثر آن را هر ۴-۳ ساعت یکبار عوض کنید. پیش از گذاشتن تامپون دستهای خود را کاملا بشویید. در طی خواب شبانه هیچگاه از تامپون استفاده نکنید و جای آن از پدهای بهداشتی استفاده کنید.
.
۱۲٫ نوار بهداشتی (پد) را می‌بایست هر ۶-۴ ساعت یکبار (حداکثر ۸ ساعت) عوض کرد. پیش از گذاشتن پد نیز دستهای خود را با آب و صابون بشویید.
.
۱۳٫ از تامپون، نوارهای بهداشتی و دستمال توالت معطر استفاده نکنید.
.
۱۴٫ همیشه مهبل و اطراف آن را خشک و تمیز نگه دارید. رطوبت رشد میکروبها و قارچها را سرعت می‌بخشد.
.
۱۵٫ بطور منظم سطح خارجی مهبل را با آب ولرم شستشو دهید. برای شستن مهبل نیازی به استفاده ازصابون نمی‌باشد.
.
۱۶٫ حین استحمام از صابون و شامپوهای غیر معطر و ملایم استقاده کنید. از وان کف صابون نیز استفاده نکنید.
.
۱۷٫ هیچگاه لباسهای خیس و مرطوب را بتن نکنید. چنانچه لباسهایتان خیس شد فورا آن را عوض کنید.
.
۱۸٫ هنگام شامپو کردن و آب کشیدن موها حین استحمام سر خود را بسمت جلو خم کنید تا شامپو با مهبل و ناحیه تناسلی تماس نیابد.
.
۱۹٫ پس از استحمام با یک حوله نرم ناحیه تناسلی را به ملایمت خشک کنید. برای این کار می‌توانید از سشوار (با درجه باد سرد) نیز استفاده کنید.
.
۲۰٫ هیچگاه ادرار خود را نگه ندارید.
.
۲۱٫ از دوش مهبل استفاده نکنید. چراکه این عمل ترشحات و باکتریهای طبیعی و محافظ مهبل را می‌شوید.
.
۲۲٫ پس از استحمام ادرار کنید.
.
۲۳٫ از روابط جنسی پر خطر اجتناب کنید.
.
۲۴٫ در طی روز آب فراوان بنوشید. استرس و وزن خود را نیز کاهش دهید.
.
۲۵٫ مصرف روزانه ماست از بروز عفونتهای قارچی مهبل جلوگیری می‌کند.
.
۲۶٫ مصرف بی رویه و سر خود آنتی بیوتیکها میکروبهای مفید و طبیعی مهبل را از میان برده و زمینه ابتلا به عفونتهای قارچی را افزایش می‌دهد.
.
۲۷٫ خانمهای که در دوران حاملگی، شیر دهی و یائسگی می‌باشند و همچنین خانمهایی که از قرصهای ضد بارداری استفاده می‌کنند از آنجایی که سطوح هورمونهای بدن آنها دستخوش تغییر می‌شود می‌بایست بیشتر بهداشت فردی خود را رعایت کنند.