kontrol-khashm-12

خانمهای زیادی به تبعیت  مد ؛ ازلاک برای زیبایی ناخن ها و خوشرنگ کردن استفاده می کنند. با اینکه از گذشته لاک کاربرد زیادی دارد ولی امروزه  خیلی زیاد شده است. درحقیقت رنگی که برروی ناخن می آید آن را زیباتر میکند.  علاوه بر زیبایی باید به سلامت ناخن هم توجه کنیم .فاکتورهای بسیاری درسلامتی ناخن وجود دارد تا جایی که شکل ظاهری ناخن نیز بیانگر وضعیت درونی بدن است

برخی بیماری‌ها شکل و رنگ ناخن‌ها را تغییر می‌دهند و پزشک برای تشخیص می‌تواند از این علائم استفاده کند. حتما درباره ناخن مطالب زیادی شنیده‌اید اما بهتر است بدانید کدام‌یک درست و کدام تنها یک شایعه است. با هم برخی از آنها را مرور می‌کنیم.

لاک ناخن سمی است

نادرست:

براساس بحث‌هایی که درباره میزان سلامت دی‌بیوتیل فتالات و فرمالدئید انجام شد، بیشتر کارخانه‌های تولیدکننده لاک تصمیم‌ گرفتند محصولات خود را عاری از این مواد شیمیایی بسازند و از آن به بعد لاک‌ها از استاندارد «عاری از 3» پیروی می‌کنند.

شکل ناخن تابع مد است

نادرست:

به عنوان قاعده قوی‌ترین مدل ناخن همان است که با آن به دنیا آمده‌اید بنابراین برای شکل ناخن نباید تابع مد بود و شکل طبیعی ناخن شما تعیین‌کننده است.

پوست اطراف ناخن را نباید کند

درست:

پوست اطراف ناخن باعث محافظت از ناخن می‌شود. وقتی این پوست کنده می‌شود باعث قرمزی و تورم ناخن و حتی باعث رشد قارچ مخمر می‌شود. معمولا توصیه می‌شود این پوست‌ها را به عقب برانید.

لاک روشن عمر دست را کمتر نشان می‌دهد

درست:

لاک‌های تیره باعث ایجاد تضاد آشکار شده بنابراین سن دست را بالاتر نشان می‌دهند. رنگ‌های روشن تاثیری عکس خواهند داشت.

ناخن نیاز به تنفس دارد

نادرست:

ناخن‌ها سلول‌های مرده کراتین هستند. اگر ناخن‌ها زنده بودند شما شکنندگی آنها هنگام استفاده از استون برای پاک کردن لاک را می‌دیدید بنابراین نیازی نیست که بین لاک زدن فاصله‌ای باشد تا ناخن‌ها استراحت كرده و به اصطلاح تنفس کنند.

لاک را در یخچال نگه دارید

درست:

حرارت بالا باعث فعال شدن حلال‌ شده و لاک را ضخیم و چسبنده می‌کند بنابراین نگهداری آن در یخچال باعث طول عمر لاک می‌شود.

لامپ‌های فرابنفش بی‌خطر هستند

نادرست:

براساس مطالعاتی که به تازگی انجام شده لامپ‌های فرابنفشی که در آرایشگاه‌ها برای خشک کردن ناخن استفاده می‌شوند برای انسان سرطان‌زا هستند. هرچند میزان مواجهه با اشعه فرابنفش نمی‌تواند به طرز وحشتناکی شما را در خطر سرطان پوست قرار دهد اما باعث مواجهه دست شما بدون پوشش ضدآفتاب می‌شود.

لاک‌های ژلی زود خشک مي‌شوند

درست:

هرچند مشخص نیست دلیل آن به مواد لاک مربوط است یا استون اما مطالعات جدید نشان داده ژل‌ها در خشک شدن و نازکی ناخن‌ها تاثیر دارند.

لاک تیره ناخن را لک می‌کند

درست:

لاک‌های قرمز و بنفش حاوی پیگمان‌های بیشتری هستند و می‌توانند باعث تغییر رنگ ناخن‌ها شوند بنابراین بهتر است از یک لاک بی‌رنگ برای محافظت از ناخن استفاده کرده و سپس از لاک تیره استفاده کنید.

سرکه سیب ناخن را محکم می‌کند

درست:

سرکه سیب باعث استحکام ناخن‌ها می‌شود. اگر ناخن‌ها شکننده باشند قرار دادن آنها در سرکه سیب موجب مقاومت و سختی بیشتر ناخن‌ها خواهد شد.

طراحی ناخن مناسب نوجوانان است

نادرست:

بسیاری از طراحی‌های ناخن توسط خانم‌های بالای 30 سال تقاضا می‌شود. طراحی ناخن یک هنر جدید است که متعلق به همه سنین است و محدود به نوجوانان نیست.

منبع- مجله سیب سبز