9

 

برای اینکه عضلات تان را پرورش دهید به باشگاه می روید. و برای اینکه استقامت تان را بالا ببرید می دوید و یا پیاده روی می کنید. یا, شاید هم هیچ یک از این کارها را انجام نمی دهید. خوب, در ادامه هم چگونگی تمرین دادن مهم ترین عضو بدنتان آمده است: یعنی ذهن تان.

وقتیکه ذهن تان را تمرین دهید, می توانید:

  • از موقعیت های خجالت آور اجتناب کنید: صورت طرف مقابل در خاطرتان است, اما نامش را بخاطر نمی آورید.
  • قابلیت یادگیری سریع تری را در انواع مهارت های مختلف پیدا می کنید: سلام پیشرفت, من آمدم!
  • اجتناب از بیماری هایی که با کهولت سن بروز پیدا می کند: نه, متشکرم آلزایمر; من و تو هیچ تناسبی با هم نداریم.

پس چطور می توانید ذهنتان را پرورش دهید تا بهتر بیاموزید و مطالب را بیشتر به خاطرتان بسپارید؟

1. بروی حافظه تان کار کنید.

Twyla Tharp, طراح رقص مشهور تمرین حافظه زیر را ارائه داده است: وقتیکه به اجراهای خودش نگاه می کند, سعی می کند 12 تا 14 تا از حرکت هایی را که می خواهد در مورد آنها بحث کند را به خاطرش بسپارد. اگر فکر می کنید که اینکار شاهکار نیست, پس دوباره خوب فکر کنید. در کتاب The Creative Habit او می گوید که اکثر افراد نمی توانند بیشتر از 3 مورد را بخاطر بسپارند.

تمرین بخاطر سپردن چیزها و یا وقایع و سپس بحث کردن در مورد آنها با دیگران در واقع توسط مطالعات پرورش ذهن امکان پذیر است. فعالیت های ذهنی که تمام سطح عملکرد مغزتان را در بر می گیرد—دریافت, بخاطر سپردن و فکر کردن—به بهبود عملکرد مغزتان کمک می کند.

در حال حاضر, ممکن است که رقصنده نباشید, اما ممکن است در ارائه های درسی که می دهید بخواهید که به اندوخته هایتان رجوع کنید, یا دوستان تان ممکن است از شما بپرسند که چه چیزهای جالبی را در موزه دیدید. این فرصت عالی است که عملا ذهن تان را بتوانید پرروش بدهید.

ساده ترین راه برای کمک به یادآوری چیزهایی که می بینید چیست؟ تکرار.

برای مثال, فرض کنیم الان فرد جدیدی را ملاقات می کنید.

“سلام, نام من جورج است”

اینطور پاسخش را ندهید, “از ملاقات شما خوشحالم”. در عوض, بگویید, “از ملاقات شما خوشحالم جورج.” اینطور بهتر نیست؟

2. کار متفاوتی را بارها و بارها انجام بدهید.

در واقع تکرار کار جدید بارها و بارها, باعث می شود مغزتان انتقال دهنده های عصبی جدیدی را سیم کشی کند که به شما کمک می کند چیزهای جدید را سریع تر و بهتر یاد بگیرید.

به موقعی که 3 سال تان بود فکر کنید. مطمئنا برای نگه داشتن قاشق و چنگال باندازه کافی قوی نبودید. با این حال, وقتیکه غذا را خودتان می خوردید, آنرا را همه جا پخش می کردید و دور و اطرافتان را کثیف می کردید. قدرت نگه داشتن قاشق و چنگال در این میان اهمیت ندارد, بلکه به پرروش انتقال دهنده های عصبی بیشتر و بهتر مربوط می شود که به شما کمک می کند درست مانند یک بزرگسال دیگر آن غذا را خودتان بخورید. حدس بزنید چطور این امر ممکن است؟ تکرار زیاد باعث می شود که این امر محقق شود!

اما چطور می توانید در حال حاضر اینکار را در زندگی تان عملی کنید؟

فرض کنیم انسانی هستید که کارهایتان را به فردا موکول می کنید. هر چه کارهایتان را بیشتر به تعویق نیاندازید, بیشتر به ذهن تان می آموزید که برای انجام دادن کارها منتظر آخرین لحظات نباشد.

در حال حاضر, ممکن است به این فکر کنید که “ به تعویق نیانداختن امور به همین راحتی ها هم نیست!” خوب, می تواند راحت باشد. با انجام دادن کارهای واقعا کوچک, که بطور معمول انجام نمی دهید, و فقط با این هدف که آن وظیفه را تکمیل کنید, شروع به ایجاد انتقال دهنده های عصبی با ارزش می کنید.

پس اگر مرتب کردن میز کارتان را به تعویق می اندازید, برای شروع فقط یک برگه کاغذ بردارید و در جای مناسب قرار دهید. یا, حتی از این کوچکتر. به برگه کاغذ نگاه کنید و فقط تصمیم بگیرید که می خواهید آنرا کجا قرار بدهید: سطل زباله؟ کشوی میز؟ اتاق دیگر؟ یا اینکه آنرا به کس دیگری بدهید؟

در واقع لازم نیست که آن کاغذ را مرتب کنید; فقط باید تصمیم بگیرید که می خواهید با آن چکار کنید.

مهم نیست که اینکاری که می کنید چقدر کوچک باشد. با این حال, آن انتقال دهنده های عصبی در حال شکل گیری هستند. به تدریج, از فردی که کارهایش را به تعویق می اندازد به کسی که در آن واحد کارهایش را انجام می دهد تبدیل می شوید.

3. چیز جدیدی یاد بگیرید.

شاید بدیهی باشد, اما هر چقدر بیشتر از ذهن تان کار بکشید, ذهن تان عملکرد بهتری خواهد داشت. برای مثال, یادگیری یک آلت موسیقی جدید مهارت شما را از یک بیننده (موسیقی) به یک نوازنده (نواختن آلت موسیقی), کسی که واقعا آن کار را دارد انجام می دهد انتقال و بهبود می دهد.

یاد گرفتن زبان جدید ذهن تان را مجبور می کند تا متفاوت فکر کنید, شیوه ای متفاوت برای بیان خودتان.

می توانید در واقع یک قدم فراتر بروید, و رقصیدن را یاد بگیرید. تحقیقات نشان می دهد که یادگیری رقص کمک می کند تا از آلزایمر پیشگیری کنید.

4. برنامه تمرین ذهنی را دنبال کنید

در حالیکه بروی مبل تان نشسته اید دنیای اینترنت می تواند به شما کمک کند تا عملکرد ذهن تان را بهبود ببخشید. برنامه بالینی تایید شده مانند BrainHQ می تواند کمک کند تا تنها با دنبال کردن همین برنامه تمرینی ذهن, حافظه تان را بهبود ببخشید, یا سریع تر فکر کنید.

5. بروی بدنتان کار کنید.

تمرین ورزشی نه تنها بروی بدنتان تاثیر می گذارد; بلکه به پرورش ذهنتان هم کمک می کند.

حتی اگر بمدت 20 دقیقه ورزش کنید اینکار عملکرد ذهن تان و پردازش اطلاعات تان را تسهیل می کند. اما مزایای ورزش فقط به همین محدود نمی شود–ورزش در واقع کمک می کند تا ذهن تان انتقال دهنده های عصبی جدیدتر را سریع تر ایجاد کند. با اینکار سریع تر خواهید آموخت, سطح هوشیاری تان افزایش پیدا می کند, و تمامی اینها را با تحرک بدنی بدست می آورید.

در حال حاضر, اگر مرتب ورزش نمی کنید, و از اینکه می توانید با ورزش به ذهن تان کمک کنید احساس گناه می کنید, برنامه تمرینی ورزشی مناسب برای ذهن مانند Exercise Bliss را امتحان کنید. بخاطر داشته باشید, درست مانند آنچه که در مورد 2 بحث شد, با تمرین دادن مغزتان بوسیله انجام کارهای جدید بارها و بارها, در واقع خودتان را دائما بهبود می بخشید.

6. با کسانی که دوست شان دارید وقت صرف کنید.

اگر می خواهید توانایی شناختی مطلوبی داشته باشید, پس مجبورید که روابط معنا داری را در زندگی تان ایجاد کنید. صحبت کردن با دیگران و تعامل داشتن با کسانی که دوست شان دارید کمک می کند با وضوح بیشتری فکر کنید, و همچنین می تواند خلق و خویتان را بهتر کند.

اگر انسان برونگرایی هستید, اینکار برایتان مفهموم بیشتری می تواند داشته باشد. وقتی در دانشگاه استنفورد بودم, آموختم که برونگرا ها در واقع از صحبت با دیگران بعنوان روشی برای درک و پردازش افکار خودشان استفاده می کنند.

بخاطر می آورم که معلم مان به ما گفت که بعد از تست شخصیت به او گفته شده که برون گرا است, او از این حرف یکه خورده بود. همیشه خودش را بعنوان فردی درونگرا در نظر می گرفته است. اما بعدا, متوجه شد که چقدر صحبت کردن با دیگران کمک کرده است تا چارچوب افکارش را مشخص کند, بنابراین وضعیت جدیدش را بعنوان فردی برونگرا پذیرفته است.

7. از جدول کلمات متقاطع اجتناب کنید.

اکثر ما, وقتیکه به پرورش ذهن مان فکر می کنیم, جدول کلمات متقاطع به ذهنمان خطور می کند. و واقعیت دارد که–جدول کلمات متقاطع به بهبود عملکرد ذهنتان کمک می کند, در عین حال مطالعات نشان می دهد که اینکار بخودی خود کافی نیست. آیا سرگرم کننده است؟ بله. آیا باعث باهوش تر شدن تان می شود؟ واقعا نه.

البته, اگر اینکار را برای تفریح انجام می دهید, پس به کارتان ادامه بدهید. اما اگر برای پرروش ذهن تان انجام می دهید, باید فعالیت مناسب تری را برای اینکار انتخاب کنید.

8. درست غذا بخورید–و مطمئن شوید شکلات تیره هم جزء آن است.

غذاهایی مثل ماهی, میوه ها, و سبزیجات کمک می کند تا ذهن تان عملکرد مطلوبی داشته باشد. با این حال, ممکن است از اثرات شکلات تیره بروی عملکرد مغزتان مطلع نباشید. (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شکلات تیره این مقاله را مرور کنید)

وقتیکه شکلات می خورید, ذهنتان دوپامین (dopamine) تولید می کند. و دوپامین کمک می کند که سریع تر یاد بگیرید و بهتر به یاد بیاورید. لازم به ذکر نیست که, شکلات حاوی فلاونول ها(flavonol) و آنتی اکسیدان ها (antioxidant) است, که همچنین باعث بهبود عملکرد ذهنتان می شوند. پس مرتبه بعدی که انجام دادن کاری برایتان سخت بود, مطمئن شوید که سریعا یکی دو تکه شکلات بخورید!

خوب حالا که فهمیدید چطور ذهنتان را پرورش بدهید, واقعا زمانش است که دیگر وارد عمل شوید. این مطالب را بدون اینکه هیچ تغییری در زندگی تان بوجود آورید فقط نخوانید. این آموخته ها را وارد عمل کنید تا از همیشه با هوش تر شوید!

منبع-http://genie.ir