1-257

از سوی وزارت بهداشت گزارشاتی مبنی بر انجام طرح تحول سلامت در اختیار مردم قرار داده شده است که از اجرای این طرح در سطح کشور سخن به میان آورده شده است رایگان شدن تعرفه زایمان طبیعی ،طرح بیمه سلامت ،کاهش قیمت تجهیزات پزشکی ،دولتی شدن تعرفه های درمانی ناباروری ،حشور متخصصین و فوق تخصص ها در مراکز دولتی ،افزایش کیفیت خدمات اورژانس و بسیاری موراد دیگر در این گزارش به چشم می خورد.

 

 معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اهم اقدامات و برنامه‌های این معاونت را اعلام کرد.

معاونت درمان برای اجرای برنامه کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستانهای وابسته به وزارت بهداشت اقدامات موثری از جمله: بیمه کردن جمعیتی حدود 11 میلیون نفر فاقد پوشش بیمه سلامت، کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستانهای وزارت بهداشت وکاهش سهم مردم از هزینه بستری از 37 درصد به 8.5 درصد، کاهش ارجاع مردم برای خرید دارو و تجهیزات از حدود 100 درصد موارد به 3 درصد، حمایت مالی از 16,500,000 بیمار بستری در بیمارستانهای دانشگاهی، حفاظت مالی از بیماران بستری در برابر هزینه‌های کمرشکن در بیمارستانهای دولتی برای 77.4 درصدجمعیت کشور به صورت هدفمند و کاهش 42 درصدی قیمت انواع لوازم و تجهیزات پزشکی پر مصرف را انجام داده است.

بر اساس این گزارش، در راستای اجرای برنامه ترویج زایمان طبیعی فرانشیز زایمان طبیعی رایگان اعلام شد، حدود 1.5 زایمان طبیعی رایگان در سراسر کشور صورت گرفت، سزارین به میزان 5.6 درصد مطلق، معادل 6.11 درصد پایه کاهش یافت و توسعه و ساخت 1800 اتاق LDR در 366 بلوک زایمانی و اتمام توسعه، ساخت و تجهیز 865 اتاق LDR(واحد یک نفره زایمان) با میانگین پیشرفت 43 درصدی انجام شده است.

معاونت درمان وزارت بهداشت با ایجاد 17 مرکز جدید درمان ناباروری با تمرکز بر مناطق محروم به ویژه در 6 استان فاقد مرکز یاسوج، زاهدان، هرمزگان، شهرکرد، گلستان، لرستان، توسعه و تجهیز 24 مرکز درمان ناباروری موجود، پوشش 85 درصدی هزینه‌های درمان ناباروری با تعرفه دولتی برای زوج‌های نابارور اقشار محروم از زوج‌های نابارور حمایت مالی و توسعه خدمات ناباروری به اجرا در آورده است.

بنا بر این گزارش برنامه ارتقاء کیفیت خدمات هتلینگ در بیمارستان‌های وابسته به وزارت بهداشت با بازسازی 2 میلیون متر مربع کف، دیوار و سقف و فضای بستری، توزیع 77,784 قلم تجهیزات هتلینگ، نوسازی 39 هزار تخت بیمارستانی اجرا شده است و 12,500 اتاق استراحت کادر پرستاری در سه سال اخیر بهسازی و تجهیز شده‌اند.

یکی دیگر از برنامه‌های این معاونت برنامه حمایت از ماندگاری پزشکان در بیمارستان‌های مناطق محروم که در راستای اجرای آن تمام وقتی پزشکان مشمول برنامه را از 5 درصد به 100 درصد رساند و 5761 پزشک متخصص و فوق تخصص در 338 بیمارستان، 301 شهر مشمول برنامه مستقر کرده است.

همچنین با استقرار حدود 17 هزار متخصص و فوق تخصص در 658 کلینیک ویژه در 385 شهر کشور، ارائه خدمات سرپایی در مراکز دولتی، ارائه خدمات تشخیصی درمانی سرپایی ارزان قیمت و با کیفیت برای اقشار محروم و متوسط جامعه و ساخت 250 پلی کلینیک تخصصی و فوق تخصصی شامل 6440 مطب در زمینه ارتقای کیفیت خدمات ویزیت در مراکز تحت پوشش وزارت بهداشت این معاونت اقدام شده است.

بنا بر این گزارش، راه اندازی 21 پایگاه اورژانس هوایی و انتقال 4204 مصدوم و بیمار به بیمارستان‌ها طی 2678 سورت پروازی، توزیع 1600 دستگاه آمبولانس تا پایان سال 95 را می‌توان از جمله اقدامات مؤثر این معاونت در زمینه ارتقاء خدمات اورژانس زمینی و هوایی برشمرد.

ساخت 125 بخش اورژانس مرکز تروما و ریفرال، اتمام توسعه و بهسازی 72 بخش اورژانس، نوسازی 358 بخش اورژانس و افتتاح 1714 تخت مراقبت ویژه در اسفند 1394 از دیگر دستاوردهای این معاونت در زمینه ارتقاء و بهبود خدمات اورژانس بیمارستانی و توسعه بخشهای مراقبت ویژه می‌باشد.

در راستای برنامه آمایش سرزمینی سرطان در سه سطح خدمات تشخیصی، خدمات درمانی و خدمات پیشرفته تشخیصی درمانی اقدامات ارزنده‌ای انجام شده است. در سطح خدمات تشخیصی غربالگری و خدمات درمانی سرپایی در 131 مرکز غربالگری و 52 مرکز شیمی درمانی سرپایی در 142 بیمارستان و در سطح 2 خدمات درمانی- بستری پایه (رادیوتراپی و …) در 37 مرکز درمان سرطان و در سطح 3 خدمات پیشرفته تشخیصی درمانی (PET CT, PET MRI, Cyberknife و…) در 14 مرکز جامع تشخیص درمان سرطان راه اندازی شده است.

معاونت درمان وزارت بهداشت در جهت تکمیل نظام ارجاع در سطح 2 و 3 برنامه خدمات به بیمه شدگان روستایی و عشایر و شهرهای زیر بیست هزار نفر را به اجرا و خدمات سرپایی و بستری سطح 2 و 3 (23 میلیون نفر) ارائه کرد و با مدیریت هزینه خدمات سلامت سرپایی سطوح 2 و 3 و استفاده از ظرفیت بخش غیر دولتی قدم مثبتی در این زمینه برداشت.

در راستای اجرای پروژه‌های توسعه‌ای برنامه تحول نظام سلامت، ایجاد، توسعه و تجهیز 1714 تخت بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانی، ایجاد، توسعه و ساخت 6440 مطب در قالب 250 کلینیک ویژه، ایجاد، توسعه و ساخت 1800 واحد زایمان LDR در 366 بلوک زایمانی، ساخت 125 بخش اورژانس مرکز تروما و ریفرال، اتمام توسعه و بهسازی 72 بخش اورژانس و نوسازی 358 بخش اورژانس، ایجاد، استانداردسازی و تکمیل و تجهیز 18 بخش BICU در سراسر کشور، راه اندازی، توسعه و ایجاد 180 تخت مراقبت‌های ویژه سوختگی، راه اندازی 7 مرکز درمان فوق تخصصی سوختگی در کشور، استانداردسازی و تکمیل و تجهیز 11 مرکز درمان مسمومیت در بیمارستان‌های کشور، افزایش 1000 تخت روانپزشکی در بیمارستان‌های عمومی از جمله اهم اقدامات این معاونت بوده است.

برنامه ملی مدیریت درمان سکته‌های قلبی با ابلاغ پروتکل و استقرار نظام درمان مدیریت سکته حاد قلبی به صورت 24 ساعته 7 روز در هفته، ایجاد سامانه ثبت و گزارش دهی درمان سکته حاد قلبی بر اساس سپاس (مبتنی بر HIS) و تجهیز و اجرای برنامه در 34 مرکز منتخب در مناطق جغرافیایی تهران و کلان شهرها در دولت یازدهم به اجرا در آمد.

همچنین تجهیز و اجرای برنامه در 57 بیمارستان منتخب در سراسر کشور، تدوین شناسنامه استاندارد تشخیص و درمان سکته حاد مغزی، استقرار نظام درمان سکته‌های مغزی در کلان شهر تهران (8-7 منطقه جغرافیایی) در جهت اجرای برنامه ملی مدیریت درمان سکته‌های مغزی صورت گرفت.

بر اساس این گزارش برای بازنگری و تدوین سنجه‌های اعتباربخشی بیمارستان‌ها و اعتباربخشی جراحی محدود، درمانگاه‌ها و آزمایشگاهها، تدوین استانداردهای اعتباربخشی ملی بیمارستان‌ها با 903 سنجه و 110 سنجه متمرکز بر ایمنی بیمار نیز انجام شده است.

ایجاد دسترسی به خدمات جامع سلامت روان برای گروه‌های هدف (از سطح یک تا سه در شهرهای منتخب جهت اجرای آزمایشی)، ایجاد الگوی جامع ارائه خدمات سطح پایه و تخصصی سلامت روان و شناسایی افراد نیازمند خدمت و فراهمی درمان مناسب در سطح پایه و تخصصی نیز در راستای برنامه خدمات سرپایی جامع و یکپارچه درمان بیماران مبتلا به اختلالات روانپزشکی در سه ساله اخیر صورت گرفته است.

در برنامه ارتقا دانش، مهارت و شایستگی مدیران نیز طراحی نرم افزار آزمون یکنواخت شایستگی و مهارت مدیران، توانمندسازی مدیران بیمارستانی با تکمیل و راه اندازی 10 مرکز آزمون در 10 قطب کشوری و برگزاری دوره تربیت مدرس و افزایش مهارت‌های مدیران از جمله اقدامات این معاونت بوده است.

ابلاغ تأسیس بخش‌های IPD، عقد تفاهم نامه با سازمان مناطق آزاد برای توسعه بیمارستان‌های گردشگری سلامت، عقد تفاهم نامه با سازمان صدا و سیما برای تبلیغ در واحد برون مرزی، تشکیل کمیته ملی گردشگری سلامت با سازمان‌های نظام پزشکی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزارت امور خارجه برای ساماندهی خدمات به بیماران بین الملل انجام شده است.

معاونت درمان در اجرای برنامه مشارکت بخش غیر دولتی در توسعه زیر ساخت‌ها درمان کشور، پیشرفت فیزیکی بالای 90 درصدی 1890 تخت در 23 بیمارستان، پیشرفت فیزیکی 90-80 درصدی 2468 تخت در 17 بیمارستان، پیشرفت فیزیکی 80-50 درصد 7638 تخت در 49 بیمارستان، پیشرفت فیزیکی زیر 50 درصد 27759 تخت در 152 بیمارستان را در سه سال اخیر داشته است.

همچنین برای استفاده از فرصت‌های سرمایه گذاری خارجی در حوزه درمان، نشست‌هایی با سرمایه گذاران داوطلب کشور چین، ایتالیا، فرانسه، ژاپن داشته و تفاهم نامه ساخت بیمارستان در 10 استان کشور را با کشورهای مذکور منعقد کرده است.

بر اساس این گزارش در جهت اجرای برنامه ارتقاء ایمنی بیماران محتوی برنامه درسی ایمنی بیمار، رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی (پرستاری، مامایی و…) تدوین، برنامه ایمنی بیمار در کشور احیا و سیستم گزارش دهی و یادگیری وقایع ناخواسته را ه اندازی شده است.

همچنین با یکپارچه سازی اطلاعات مؤسسات پزشکی کل کشور، ایجاد بستر آماری مناسب برای برنامه ریزی‌های کلان خدمات درمانی، به حداقل رسیدن نقش نیروی انسانی در این زمینه، حذف رفت و آمدهای بسیار و کاهش تخلفات، استقرار کامل سطح بندی خدمات درمانی به طور مکانیزه در کشور، استفاده از سایر بانک‌های اطلاعاتی مرتبط برای تسهیل صدور پروانه مؤسسات پزشکی و اصلاح و تسهیل فرایند صدور پروانه موسسه پزشکی، نظارت دقیق‌تر بر فعالیت مؤسسات درمانی صدور الکترونیکی پروانه‌های مؤسسات پزشکی با سهولت بیشتری صورت می‌گیرد.

رایگان شدن هزینه‌های جراحی پیوندهای قلب، ریه، کبد، روده، پانکراس و پیوند مغز استخوان با همکاری وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه گر در بیمارستان‌های دولتی از دیگر دستاوردهای دولت یازدهم می‌باشد.

سلامانه