6

یکی دیگر از اختلالات شایع در بین افراد ، اختلال دو قطبی است. فردی که به این بیماری مبتلا شده باشد ، دچار تغییرات شدید روحی خواهد شد. به گونه ای که فرد بیمار در دوره ای از سال بسیار خوشحال بوده و در دوره ای دیگر دچار افسردگی می شود.

اصطلاح دیگری که برای بیماری دوقطبی استفاده می شود کدام نام است؟

 

الف) اسکیزوفرنیا ب) پارانویید اسکیزوفرنیا

 

ج) افسردگی حاد د) اختلال شخصیت

 

ج: به بیماری دوقطبی قبل تر افسردگی حاد یا (Manic depression) می گفتند که به صورت شیدایی هم خود را نشان می دهد. این یک بیماری ذهنی است که یکی از مشخصه های آن تغییر حالت های مکرر است و ممکن است در دو فاز افسردگی حاد یا شادی بیش از حد برود. متاسفانه این بیماری به نحوی به صورت ژنتیکی هم قابل انتقال است.

 

این بیماری در کدام گروه از بیماری ها قرار می گیرد؟

 

الف) شخصیت ب) هویت ج) حالت د) تفکر

 

ج: بیماری دوقطبی یا دوقطبی به صورت مستقیم به اختلال خلقی و تغییر حال و هوای فرد برمی گردد. افرادی که دچار این بیماری هستند بیشتر در معرض خطر سوءمصرف مواد و مشکلات جسمی و روحی شدیدتر هستند.

 

بیماری دوقطبی بیماری ژنتیکی است.

 

الف) درست ب) غلط

 

ب: در تحقیقاتی که راجع به این بیماری انجام شده عامل انتقال آن وراثت نبوده است و اینکه به صورت ژنی از یک نسل به نسل دیگر انتقال پیدا کند، نیست اما اخیرا گروه تحقیقاتی راجع به این بیماری اعلام کرده اند ژنتیک، عوامل محیطی و عوامل روان شناسی با یکدیگر عامل ایجاد این بیماری اند.

 

یکی از نشانه های ظاهری این بیماری این است؟

 

الف) دروغگویی ب) در خواب راه رفتن ج) فاز افسردگی

 

ج: فاز مانیا این بیماری همراه با افسردگی شدید است. در واقع افسردگی، بیشتر از شور و هیجان در این افراد دیده می شود بعضی اوقات آنها احساس شادی بسیار و گاهی احساس غم و ناراحتی شدید دارند که به آن مانیا یا شیدایی می گویند. وقتی در این حالت هستند بیشتر تمایل به خوابیدن و انجام ندادن هیچ کاری دارند و اشتهایشان هم دچار اختلال می شود درنتیجه نوسان وزنی ( کم زیاد شدن ) هم یکی از نشانه های این بیماری است.

 

معمولا در چه سنی این بیماری نشانه های خود را بروز می دهد؟

 

الف) قبل از ۱۲ سالگی ب) بین ۱۵ تا ۲۴ سالگی

 

ج) بین ۲۴ تا ۴۰ سالگی د) بعد از ۶۵ سالگی

 

ب: معمولا نشانه های این بیماری را بین سن ۱۵ تا ۲۴ سالگی می توان مشاهده کرد و متاسفانه تا آخر عمر فرد همراه اوست. خیلی نادر است که نشانه های این بیماری در سنین بعد از ۶۰ سال بروز کند.

 

آیا این بیماری با انجام آزمایش های روتین مانند آزمایش خون قابل تشخیص است؟

 

الف) بله ب) خیر

 

ب: تا به الان هیچ مدل تستی اعم از آزمایش خون یا اشعه ایکس برای تشخیص این بیماری وجود نداشته اما بعد از برخی آزمایش های معمول، پزشک با تشخیص نشانه ها به این بیماری پی می برد. پزشک با دانستن تاریخچه پزشکی بیمار، مصرف داروها حتی بین افراد خانواده هم می تواند به نشانه هایی پی ببرد. آزمایش های لابراتوری هم ممکن است نشانه های دمدمی مزاج بودن فرد یا همان تغییر شدید خلق وخو را نشان دهند.

 

راه درمان این بیماری چیست؟

 

الف) مدیتیشن ب) این بیماری هیچ درمان قطعی ندارد

 

ج) تنظیم خواب د) مصرف دارو

 

ب: متاسفانه این بیماری یک بیماری مادام العمر است و درمان قطعی برای آن وجود ندارد اما طیف گسترده ای از درمان های کنترلی را شامل می شود که باعث می شود بتوانند خواب و تغییر حالت هایشان را کنترل کنند و این مساله بسیار مهم است که بیمار دوقطبی نیاز به درمان طولانی مدت و تقریبا همیشگی زیر نظر پزشک اش دارد. در کنار مصرف دارو انجام کارهایی که به تمرکز ذهنشان کمک کند مثل ورزش یوگا هم در بهبود بیماری تاثیرگذار است.

 

یکی از روش های پیشگیری از بیماری است؟

 

الف) داروی مسکن ب) داروهای ضدتشنج

 

ج) تستوسترون د) واکسن

 

ب: یکی از درمان های این بیماری استفاده از داروهایی است که تغییر حالت ها را کنترل کند مثل لیتیم، داروهای ضدتشنج و بنزوییدها و در کل داروهایی که باعث آرامش فرد شوند. بعضی اوقات این طیف داروها همراه داروهای ضدافسردگی تاثیر بهتری دارند که با نظر پزشک مصرفشان افزایش یا کاهش می یابد.

 

بیماری دوقطبی می تواند کشنده باشد.

 

الف) درست ب) غلط

 

الف: بیماری دوقطبی باعث ایجاد رفتارهای عجیب می شود که درنتیجه فرد نمی تواند عملکرد خوبی بین خانواده، در محیط کار و محیط های اجتماعی داشته باشد. در برخی مواقع افراد اقدام به خودکشی می کنند.