Fotolia_32880981_Subscription_XXL-1-e1329738129482

هر پستان 15 تا 20 ناحیه یا لوب دارد که مثل پره‌های روی چرخ نوک پستان را درمیان گرفته است. درون  این لوب­ها، لوب­های کوچک‌تری هستند که لوبول[1] نامیده می­شود. در انتهای هر لوبول پیازهای بسیار کوچک شیرساز واقع شده‌اند.تمامی این ساختارها به وسیله‌ی لوله­هایی که داکت نامیده می­شوند به یکدیگر متصل شده  و شیر را به نوک پستان منتقل می­کنند.

نوک پستان در مرکز قسمت تیره پوست بنام هاله[2] قرار دارد. هاله شامل غده­هایی کوچک به نام غدد مونتگومری است که نوک سینه را هنگام شیردادن چرب نگه می‌دارد. فضای بین لب­ها و لوله­ها را چربی پر کرده است. هیچ ماهیچه‌ای در پستان وجود ندارد، اما عضلات  سینه در زیر هر پستان قرار گرفته و دنده­ها را می­پوشاند.

هر پستان دارای رگ­های خونی و همچنین رگ­هایی است که مایعی به نام لنف را حمل می‌کنند. مایع لنف از طریق شبکه­ای به نام سیستم لنفاوی در سراسر بدن در گردش است. سیستم لنفاوی سلول­هایی را جابجا می‌کند که وظیفه‌ی مبارزه با عفونت را در بدن بر عهده دارند. عروق لنفاوی به غدد لنفاوی، کوچک و لوبیا شکل-  منتهی می­شوند.

یک گروه از غدد لنفاوی در زیربغل، بالاتر از استخوان ترقوه و در قفسه سینه، جای دارند. اگر سرطان پستان به این غدد برسد، به این معناست که سلول­های سرطانی از طریق سیستم لنفاوی به دیگر قسمت­های بدن انتقال پیدا کرده­اند. غدد لنفاوی را می­توان در دیگر قسمت­های بدن نیز یافت.

رشد پستان و عملکرد آن به [میزان] ترشح هورمون­های استروژن و پروژسترون که در تخمدان­ها تولید می­شوند بستگی دارد. استروژن باعث گسترش لوله­ها یا داکت­ها در سینه و تولید شاخه­های فرعی در آن‌ها می­شود. پروژسترون تعداد و اندازه لوبول­ها را افزایش می‌دهد تا پستان برای تغذیه‌ی کودک و شیردهی آماده شود.

بعد از تخمک‌گذاری، پروژسترون موجب رشد سلول­های پستان و گسترش عروق خونی آن و جریان بیشتر خون در این عروق می­شود. در این زمان پستان­ها اغلب پر از ترشحات مایع و خون هستند و ممکن است دردناک و متورم شوند.

منبع-http://iranpink.com