17

خواب یکی از مهم ترین نیاز های افراد است. در صورتی که فرد از حد معمول کمتر بخوابد دچار مشکلات سلامت خواهد شد. یکی دیگر از اختلالات مربوط به خواب ، بیش از حد خوابیدن است. همانطور که خواب کم مضر است ، خواب زیاد نیز تاثیرات منفی برای فرد به همراه دارد.

 

اگر شما به طور مداوم بیش از حدی که می خواهید و مجازید، می خوابید، بدانید که در دنیا مانند شما کم نیست . من شخصا عادت داشتم که روزی ۱۰ ساعت بخوابم که این زمان حداقل دو بار در هفته گاهی تا “شبی” ۱۴ ساعت هم افزایش میافت. در نتیجه من می توانم با توجه به تجربه شخصی و با اطمینان به شما بگویم که “در اکثر موارد، خواب بیش از حد می تواند به تمام سیستم خوابیدن شما آسیبی جدی وارد کند.” شما به سرعت به خوابیدن اعتیاد پیدا می کنید، زیرا دیگر خواب شما طبیعی و با کیفیت خوب و مناسب نیست.

 

تاثیرات منفی خواب بیش از حد

کاملا واضح است که بیش از حد خوابیدن، موجب اتلاف وقت شده و کمبود وقت نیز موجب بی فایدگی و ناتوانی در انجام وظایف و مسئولیت های روزانه می شود. گاهی هنگامی که بیش از حد می خوابید، دچار خجالت شده و نسبت به خود خشمگین می شوید که این حالت به تدریج می تواند تاثیری منفی بر عزت نفس شما داشته باشد. این علت و معلول های خواب بیش از حد می توانند در یک چرخه پایان ناپذیر مداوم بر یکدیگر تاثیر گذاشته و مدام شرایط شما را سخت تر کنند.

 

برای مثال: شما اندکی افسرده هستید ، بیش از حد می خوابید، دیگر زمان اضافه ای برای رسیدگی به امور شخصی ندارید، بیش از پیش افسرده می شوید،….

اما از کجا بدانید که واقعا به این خواب اضافه نیاز ندارید؟

 

گزینه اول: آن را حس می کنید. زیرا پس از خواب مفرط، اصلا احساس تجدید قوا و پر انرژی بودن نمی کنید. برعکس، کاملا خواب آلود هستید گاهی اوقات چشم یا سرتان هم درد می کند، گیج هستید و حتی ممکن است نتوانید حواس خود را متمرکز کنید.

 

گزینه دوم: شما واقعا به خواب اضافه نیاز داشته اید. زیرا به اندازه کافی خوب نمی خوابید.

 

در هر دو مورد، اگر شبی بیش از ۸ ساعت می خوابید و میل دارید بدانید که چگونه می توانید با کمتر خوابیدن، به همین اندازه استراحت کنید، به خواندن ادامه دهید:

 

دلایل خواب بیش از حد

همانطور که گفتیم، یک دلیل خواب بیش از حد شما می تواند کیفیت بد خواب باشد. دلایل داشتن چنین خوابی می تواند عادات یا شرایط بد و غیر اصولی مانند بیدار ماندن تا دیر وقت، انجام کارهای شیفتی، تغذیه نامناسب و محیط پر سر و صدا باشد. این حالت می تواند به دلیل ناهنجاریهای فیزیکی مانند قطع تنفس هنگام خواب یا Sleep apnea باشد.

 

اما بگذارید سوالی از شما بپرسم:

فرض کنیم که شما در اکثر اوقات بیش از حد می خوابید و هر از گاهی دیر به سر کار می رسید.. احتمال خواب ماندن شما در صبح روزی که باید زود بیدار شده و به هواپیمایی که شما را به تعطیلاتی طولانی می برد برسید، چقدر است؟ متوجه منظورم شدید؟

بگذارید سر اصل مطلب برویم:

حتی زمانی که بد می خوابید و کسر خواب دارید، باز هم در زمانی که واقعا بخواهید، بیدار می شوید، مگر نه؟ شاید باید اعتراف کنید که در ذهن خود موانعی ساخته اید که شما را در تختخواب نگه می دارد.

منظورم مشکلات احساسی/روانی مانند افسردگی، کمبود انگیزه یا ترس از شکست است. شاید ترکیبی از بعضی یا تمام دلایل مذکور باشد که همراه با کمبود خویشتن داری و همچنین نیرویی که ما را اسیر عادات می کند، یک جا جمع شده و شما را در اکثر موارد وادار به خواب بیش از حد می کنند.

 

چگونه خواب بیش از حد را متوقف کنیم؟

ابتدا باید این احساس تعهد را در خود ایجاد کنید که حتما بر عادت خواب بیش از حد خود غلبه کنید. باید بدانید که “چرا” می خواهید چنین کنید. شما باید با دانستن این دلیل، در خود انگیزه غلبه بر این عادت را ایجاد کنید. سپس: با برقرار کردن یک برنامه منظم خوابیدن و بیدار شدن و رعایت آن، سیستم خواب خود را دوباره به نظم درآورید.

 

چه زمانی به خواب می روید؟ چه زمانی بیدار می شوید؟ حداقل طوری برنامه ریزی کنید که هر روز حتی اگر دیر خوابیدید و حتی در روزهای تعطیل در یک ساعت مشخص بیدار شوید.

شما باید برای خود برنامه ای داشته و آن را به طور دقیق اجرا کنید. انجام این کار در ابتدا مشکل است زیرا ممکن است سیستم خوابتان آسیب دیده باشد. یک نمونه ساده آن این است که اگر امروز صبح بیش از حد خوابیده باشید، زود خوابیدن در شب برایتان مشکل خواهد بود.

 

پس باید چه کنید؟

باید به هر روشی که بتواند شما را یک بار درست سر موقع بیدار کند متوصل شوید و یک چرخه تازه را آغاز کنید. چند ساعت زنگ دار را تنظیم کرده و همه را با هم و در جاهای مختلفی که نتوانید خاموششان کنید بگذارید، از دوستی بخواهید که به شما تلفن کند، همسرتان را به کمک بطلبید و خلاصه هر کاری میتوانید انجام دهید.

به یاد داشته باشید که “باید” به محض بیدار شدن از جای خود برخیزید و فرصت دوباره به خواب رفتن را به خود ندهید. البته این تازه اول کار است، پس از این شما باید:

• شرایط مناسب را برای داشتن خوابی خوب در شب محیا کنید و عوامل مخرب (نور، سر و صدا، عادت تماشای فیلم در رختخواب و…) را حذف کرده یا تعدیل کنید.

• روشی مناسب و عملی برای بیدار شدن خود پیدا کرده و هر روز از آن استفاده کنید

• بر روی انگیزه های خود و انضباط شخصی متمرکز شده، آنها را تقویت کنید.

فراموش نکنید که عادات، اکتسابی هستند و هرچند تغییر دادن آن در ابتدا مشکل به نظر می رسد، اما به خصوص درمورد خواب، الگوهای تازه سریع جا می افتند و شما پس از چند روز متوجه می شوید که به موقع و بدون نیاز به شنیدن زنگ ساعت یا ریخته شدن آب بر صورتتان! از خواب بیدار شده اید