15

امروزه با بالا رفتن میزان هزینه ها و همچنین تغییر سبک زندگی ، افراد ناچارند که بیشتر از گذشته کار کنند ، برخی برای داشتن در آمد بیشتر ، حاضرند روزانه فشار زیادی را تحمل کنند ، اما باید گفت که این فشار همانقدر که از لحاظ مالی برای شما مفید است ، می تواند بیشتر از آن به شما آسیب بزند.

برای بسیاری از ما برقراری تعادل بین کار و زندگی یک خواسته غیرممکن است. زمانی که مشغله زیادی داشته باشیم، اوضاع سخت تر هم می شود. مدیریت حجم زیاد کار بیرون از خانه، روابط خانواده و دوستان در این شرایط بسیار مشکل به نظر می رسد. چنین وضعیتی برای بسیاری از ما وجود دارد و یکی از دغدغه های عمومی این است که چگونه با این فشار کاری زندگی سالمی داشته باشیم.

 

زمانی که تمام انرژی ما برای انجام کار، چه در بیرون و چه درخانه صرف می شود به راحتی سلامت روح و جسم فراموش می شود. ما بدون اینکه متوجه باشیم به دلیل فشار کاری، تمرکزمان را از دست می دهیم و کیفیت کارمان پایین می آید، عصبی و تحریک پذیر می شویم، دچار استرس و اضطراب می شویم و به مرور زمان به زندگی شخصی و روابط اجتماعی مان آسیب می زنیم.

 

زمانی که فشار کار و استرس به عنوان بخشی از زندگی شود سیستم ایمنی بدن کاهش پیدا می کند و انسان مستعد انواع بیماری ها می شود. از سرماخوردگی و کمردرد گرفته تا انواع سکته ها و بیماری های سخت تهدیدهایی است که فشارکاری برما وارد می کند. استرس به تنهایی عامل افزایش فشار خون است. استرس به خودی خود بد نیست! استرس یکی از عوامل موفقیت ما در زندگی است زیرا به ما انگیزه تلاش و فعالیت بیشتر را می دهد. اما زمانی استرس و نگرانی مخرب است که همه زندگی ما را پرکند طوری که حتی انجام ساده ترین کارها برای ما همراه با اضطراب باشد.

 

برای اینکه بتوانید زندگی و فشار کاری تان را کنترل کنید باید در همه چیز متعادل باشید. تعادل به شما کمک می کند تا بهتر کار کنید و شاد باشید. زمانی که حد و مرز توانایی هایتان را بشناسید و براساس توانمندی تان کارکنید و به امور خانه و زندگی برسید موفق تر خواهید بود. شاید زمانی که فشارکاری زیادی را تحمل می کنید، امیدتان این است که روزی به ثمر برسد و به خواسته هایتان که اغلب مادی هستند برسید اما باید از منظر دیگری نیز به این سبک زندگی نگاه کنید و آن اینکه آیا اصلا ارزشش را دارد؟

 

در اینجا نکاتی را درباره اینکه چگونه استرس را کنترل کنید و به تعادل برسید خواهید خواند. این نکات مفید را بخوانید و سعی کنید از همین امروز در زندگی روزمره تان به کار ببندید.

 

در محیط کار

 

۱. هر روز اهداف کاری تان را بررسی کنید. به اولویت های کاریتان برسید زیرا زمانی که کارهای حجیم و سخت تان را تمام می کنید احساس آرامش خواهید کرد و به راحتی به باقی کارهایتان می رسید بدون اینکه احساس خستگی یا نگرانی داشته باشید. بنابراین لیست کارهای روزانه تان را به ترتیب اولویت یادداشت کنید و بر طبق آن عمل کنید. اگر در کاری احتیاج به کمک دارید آن را به صراحت و بدون نگرانی مطرح کنید.

 

۲. کارهایتان را به موقع انجام بدهید و مدام آنها را عقب نیندازید. زمانی که آنها را به تعویق می اندازید حجم کارتان بیشتر از میزان واقعی اش به نظر می آید و شاید آنقدر نگرانتان کند که گمان کنید نمی توانید انجامش بدهید. اگر واقعاً کار سختی است، آن را به مرور انجام بدهید. هر بخشی از کار که پیش رفت به خودتان استراحت بدهید و سپس باقی اش را انجام بدهید. ۵ دقیقه چشم هایتان را ببندید و یا با همکارانتان صحبت کنید و اگر موقعیتش را دارید در فضای باز قدم بزنید.

 

۳. اگر حجم کار زیادی هرروز به شما تحمیل می شود و شما واقعا از انجام آن خسته هستید با رئیس و یا کارفرمایتان صحبت کنید و از او بخواهید تا موقعیت شما را تغییر بدهد و یا از حجم آن کم کند. زمانی که بتوانید زمان و حجم کارتان را مدیریت کنید حتما لذت بیشتری از آن خواهید برد و فرصت کافی برای بودن با دوستان و خانواده تان را خواهید داشت.

 

۴. هر روز در یک زمان مشخص کار کنید و باقی روزتان را به استراحت و زندگی خانوادگی تان بپردازید. اجازه ندهید تا کارفرما از زمان و فرصت های آزاد شما سوءاستفاده کند. این شما هستید که باید درباره باقی روزتان تصمیم بگیرید. اگرچه می توانید به درخواست اضافه کاری کارفرمایتان پاسخ مثبت بدهید اما این نکته را در نظر بگیرید او چه ارزشی برای باقی روز شما قایل است و این کار را در ازای چه مقدار پول انجام می دهید.

 

۵. امروزه زمان کار روزانه بسیار متغیر است. در بعضی از مشاغل این شما هستید که تعیین می کنید روزانه کی و چه اندازه کار کنید. اگر موقعیت کاری تان اینگونه است شما به راحتی می توانید در میزان کار روزانه تعیین کننده باشید. اما این مسئله نباید باعث شود که شما کارتان را درست انجام ندهید. شاید توانایی شما آنقدر زیاد باشد که برای کاری که روزانه ۶ ساعت برایش در نظر گرفته اند را در ۳یا ۴ ساعت انجام دهید. درست است که شما چنین مهارتی دارید اما این مسئله، نباید باعث شود کارتان را به موقع تحویل ندهید.

 

۶. در بین کار استراحت کنید. استراحت به شما نشاط و انگیزه می دهد تا بهتر کار کنید. کار زیاد شما را خسته می کند و تمرکزتان را کم می کند بنابراین بی وقفه کار نکنید تا توانایی تان کاهش پیدا نکند. استراحت های کوتاه به شما کمک می کند تا تسلط کافی بر اعصاب و استرس داشته باشید.

 

۷. اگر کار شما نیاز به سکوت مطلق ندارد می توانید در حین کار به موسیقی گوش بدهید. شاید این کار برای یک پزشک درست و آسان نباشد اما برای یک مغازه دار و یا حسابدار گوش سپردن به یک موسیقی ملایم بسیار تأثیرگذار است. اگر امکان شنیدن موسیقی در محل کار را ندارید در مسیر خانه تا محل کار و یا در خانه به موسیقی گوش بدهید. موسیقی به شما تمرکز و آرامش می دهد.

 

۸. رابطه خوبی با همکاران، رئیس یا کارفرمایتان داشته باشید. زیرا زمانی که تحت فشار هستید می توانید به آنها تکیه کنید و امید داشته باشید که آنها همراهیتان کنند.

 

۹. زیاد شکایت نکنید و بیشتر صبور باشید. حتی با همکارانی که زیردست شما هستند و مراجعین تان درست رفتار کنید. گاهی خودتان را با آنها و حجم کاری شان مقایسه کنید آن وقت می بینید که شاید استرس و فشار بر روی شما با دیگران فرقی نداشته باشد. درباره شیوه های بهینه کار کردن و زمان بندی با همکارانتان صحبت کنید.

 

۱۰. حتی اگر نتوانستید کارتان را درست انجام بدهید نگران نباشید. شرایط همیشه یکسان نیست و لزومی ندارد که شما همیشه کامل باشید اما شما باید تمام تلاشتان را بکنید و امیدوار باشید تا نتیجه اش را ببینید.

 

در خانه

 

۱. برای امور خانه نیز برنامه ریزی کنید. نیازهای معمول خانه را شناسایی کنید و هر روز زمان خاصی را برای انجام آن درنظر بگیرید.

 

۲. همه مسئولیت ها را گردن نگیرید. از همسرتان کمک بگیرید و از او بخواهید تا با شما همکاری کند. اگر او نیز کارمند باشد وضعیت شما را بهتر درک می کند و اگرنه، این شما هستید که باید روشن و صریح درباره وضعیت کاری و میزان فشاری که به شما تحمیل می شود توضیح بدهید. اگر تنها زندگی می کنید راحت تر برنامه ریزی می کنید زیرا معمولاً فشار کمتری را تحمل می کنید و مسئولیت کمتری دارید.

 

۳. از نه گفتن نترسید. اگر خسته هستید می توانید از اعضای خانواده و دوستان تان بخواهید تا شرایط شما را درک کنند. البته جسارت «نه» گفتن به شما این اجازه را نمی دهد که هیچ مسئولیتی را نپذیرید. شما باید در فرصت های دیگر آن را جبران کنید.

 

۴. از حمایت های عاطفی و مادی دیگران بهره مند شوید. اگر شما در کار درست برنامه ریزی کنید فشار کمتری را تحمل خواهید کرد و به راحتی می توانید از معاشرت با دیگران نیز لذت ببرید. معاشرت سالم سلامت جسمی و روحی شما را تضمین می کند.

 

۵. کشمکش و اختلافات را کنار بگذارید تا محیط خانه برایتان دلپذیر باشد. بعد از ساعت ها کار سخت، رفتن به یک خانه که در آن احساس امنیت کنید بسیار دلگرم کننده است. اگر اختلافی با همسر یا فرزندانتان دارید به دنبال حل و رفع آن باشید و نگذارید حل نشده باقی ماندن اختلافات، ذره ذره شما را آزار دهد و محیط خانه را برایتان نامطلوب و سنگین کند.

 

۶. ورزش را به عنوان یک برنامه و وظیفه روزانه در نظر بگیرید. حتی اگر کار شما فعالیت بدنی زیادی می طلبد باز هم ورزش کنید. علاوه بر آن برنامه های تفریحی داشته باشید.

 

۱. در اوقات فراغت تان کاری را انجام دهید که برای شما هیجان داشته باشد تا بتوانید بخشی از فشار و استرس روز را تخلیه کنید. تفریح را از زندگی تان حذف نکنید. سرگرمی داشته باشید و سرگرمی هایتان را متناسب با علاقه خود انتخاب کنید. مثلاً به سینما، تئاتر، گردش در طبیعت و یا سفر بروید یا پیاده روی را در برنامه روزمره تان جای دهید.

 

۲. مهمان دعوت کنید و به مهمانی بروید. شاید بگویید که خسته تر از آن هستید که توان پذیرایی از مهمان یا مهمانی رفتن را داشته باشید. اما این یک قدم است برای این که روحیه شما تغییر کند. قطعاً اطرافیان شما هم درک می کنند که خستگی یک کارمند ممکن است روی کیفیت مهمانی های او اثر بگذارد.

 

۳. بیماری ها را جدی بگیرید. اگر سردرد دارید آن را با زور تحمل نکنید و یا هر نوع بیماری مقطعی دیگر را درمان کنید. زیرا هر کدام از این نوع بیماری ها شما را تحریک پذیر و عصبی می کنند و اگر با اضطراب ناشی از کار همراه باشند آسیب بیشتری وارد می کنند.

 

۴. اگر احساس می کنید اضطراب در سرتاسر روز با شما است و نمی گذارد تا به برنامه های زندگی تان برسید باید با یک مشاور و یا روان پزشک مشورت کنید. استفاده از داروهای ضداضطراب و مشاوره در چنین موقعیتی برای شما ضروری است.