محققان يک ترکيب دارويي آزمايشي ساخته اند که به پيشگيري از کم شدن آب بدن در اثر اسهال باکتريايي نظير وبا و برخي انواع عفونتهاي يي کولاي کمک مي کند.

به گزارش دکتر سلام به نقل از خبرگزاري رويترز از شيکاگو، دکتر فريد مراد از دانشگاه در هوستون مي گويد اسهال ناشي از باکتري ساليانه 2 ميليون انسان را در سراسر جهان به کام مرگ مي کشاند. بيشتر قربانيان را کودکان زير پنج سال يا سالمنداني تشکيل مي دهند که در اثر کم شدن آب بدن جان خود را از دست مي دهند.
بيشتري مرگهاي ناشي از اين بيماري که غالبا در اثر مصرف آب يا غذاي آلوده بروز مي کند در کشورهاي در حال توسعه رخ مي دهد.
باکتريهايي که جدار داخلي روده را مورد حمله قرار مي دهند باعث ترشح مقدار زيادي آب و نمک بدن مي شوند که در نتيجه آن بدن از مايعات مورد نياز محروم مي ماند.
مراد و همکارانش در تحقيقات خود ترکيب شيميايي يافتند که مي تواند از ترشح مايعات و نمک در واکنش به عفونت جلوگيري کند.
اين ترکيب که “pyridopyrimidine derivative ” نام دارد با دخالت در کار ارتباطات سلولي عمل مي کند و از پيام رساني سلولها که فرمان ترشح مايعات اضافي را مي دهند جلوگيري مي نمايد.
مراد که به خاطر کشف نقش اکسيد نيتريک در دستگاه قلب و عروق در سال 1998 برنده جايزه نوبل پزشکي شد قابليت هاي اين کشف جديد خود را بسيار با اهميت مي داند.
تحقيقات مراد به تهيه درمانهاي جديدي براي ازدياد فشار خون، درد ناحيه سينه و ناتواني جنسي انجاميده است. او تازه ترين کشف خود را بسيار تاثيرگذارتر مي داند.
نتايج تحقيقات مراد در نشريه ” Proceedings of the National Academy of Sciences” منتشر شده است.
دکتر هربرت دوپونت متخصص بيماريهاي عفوني دانشگاه تگزاس مي گويد دارويي که جلوي هدر رفتن آب و نمک را از روده ها بگيرد مي تواند جان کودکان را در کشورهاي در توسعه از مرگ نجات دهد و مشکلات و ناراحتي هاي مسافران مناطق استوايي و نيمه استوايي را تخفيف دهد.
در اسهال باکتريايي ، باکتري به سادگي در روده ها تکثير شده و سمومي آزاد مي کند که ميزان پيام رسانهاي سلولي cyclic nucleotides را افزايش مي دهد. اين مواد پيام رسان به سلولهاي روده دستور ترشح آب و نمک را مي دهند.
درحال حاضر هيچ درماني که به طور مستقيم در اين فرايند دخالت کند وجود ندارد. بيشتر درمانها جايگزيني مايعات از دست رفته براي جلوگيري از کم شدن آب بدن را هدف قرار مي دهند.
مراد که قبلا سرپرستي کشف داروي جديد شرکت آزمايشگاههاي ابوت را بر عهده داشته است به همراه همکارانش مواد شيميايي مختلفي را آزمايش کردند تا ماده اي را که مي تواند در واکنش بدن به سموم باکتري دخالت کند بيابند.
اين ترکيب جديد ترشح مايعات و نمک ها در خرگوشهايي که به آن ها اين سم تزريق شده بود کاهش داد. نتايج آزمايشها در موش بي خطر بودن اين شيوه را اثبات کرده است.
اين شيوه علاوه بر کمک به کودکان کشورهاي در حال توسعه مي تواند از بروز اسهال در مسافران نيز جلوگيري کند ضمن آن که در درمان بيماري التهابي روده نيز مفيد است.
آزمايش باليني اين ماده بر روي انسان چند ميليون پول و چند سال وقت مي طلبد اما مراد مصمم است تا آخر اين کار برود زيرا اين ترکيب را بسيار با اهميت مي داند.