45

شلغم از گذشته تا کنون در سبد غذایی ایرانیان وجود داشته است ، این گیاه بیشتر در زمستان استفاده می شود ، چرا که برای درمان و همچنین جلوگیری از ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی بسیار مفید است. اما خواص شلغم به همینجا ختم نمی شود.

 

شاید از مادربزرگ یا بزرگان فامیل شنیده باشید که با مصرف روزانه شلغم سرماخوردگی و آنفلوآنزا هرگز سراغ تان نمی آید. شلغم یکی از مفیدترین و غنی ترین سبزیجاتی است که از زمان های قدیم همیشه در سبد غذایی بسیاری از خانواده ها قرار می گیرد. این سبزی از جمله خوراکی های طبیعی است که مصرف مداوم آن موجب افزایش ایمنی بدن و تقویت سیستم دفاعی بدن می شود.

 

به پوست شلغم دقت کنید

 

کدام شلغم را انتخاب کنیم

 

وقتی برای خرید شلغم راهی بازار می شوید دقت کنید تا بهترین و مرغوب ترین شلغم را که دارای خواص درمانی بیشتری است با خود به خانه بیاورید. برای انتخاب شلغم باید به پوست آن توجه کنید. شلغم تازه و رسیده پوستی براق و شفاف دارد و وقتی آن را لمس می کنید سفت و محکم است بنابراین اگر شلغمی را لمس کردید و احساس کردید که با فشار اندکی انگشت شما در آن فرو می رود مطمئن باشید که آن شلغم تازه نیست و اگر آن شلغم را به خانه ببرید و میل کنید دچار نفخ شکم می شوید. یکی دیگر از ویژگی های شلغم تازه این است که در صورتی که آن را برش زدید درون آن سفت و روشن باشد. در این صورت است که می توانید ازخواص درمانی شلغم مطمئن شوید.

 

 

 

بخارپز یا آب پز؟

 

با کدام شیوه خواص شلغم حفظ می شود

 

بهترین شیوه برای طبخ شلغم و حفظ ویتامین ها و خواص درمانی آن، بخارپز کردن شلغم است. در این شرایط است که تمامی خواص درمانی شلغم حفظ می شود. در حقیقت این روش در مقایسه با آبپز شدن شلغم بهتر است زیرا به هنگام آبپز شدن بخشی از خواص درمانی شلغم که مانع از ابتلای مصرف کننده به سرطان می شود از شلغم خارج می شود. بنابراین درمانگران توصیه می کنند که شلغم را یا به صورت بخارپز یا به صورت خام مصرف کنیم تا ارزش غذایی آن را به طور کامل دریافت کنیم.

 

اگرسنگ کلیه دارید؟

 

آبپز بخورید

 

شلغم به دلیل خاصیت ادرارآوری که دارد در درمان سنگ کلیه و دفع این سنگ ها از مجاری ادرار بسیار موثر است، به همین دلیل است که بسیاری از درمانگران در دوره درمان به بیماران مبتلا به سنگ کلیه توصیه می کنند علاوه بر نوشیدن مایعات، شلغم را نیز در برنامه غذایی خود بگنجانند. سعی کنید نوع بخار پز یا آبپز آن را تجربه کنید.

 

نکاتی در مورد شلغم که نمی دانید

 

شلغم علاوه بر داشتن ویتامین ها و مواد معدنی خواص درمانی ویژه ای دارد که از آن برای درمان یبوست، تقویت بینایی و بهبود التهاب های مجاری تنفسی در دوران سرماخوردگی استفاده می کنند. شلغم به جز این موارد، خواص دیگری نیز دارد که برخی از آنها را با هم مرور می کنیم.

 

۱. شلغم یکی از بهترین سبزی هایی است که به جهت داشتن مقدار کافی گوگرد، مصرف آن به صورت روزانه و خام به درمان جوش های صورت و بازگشت شادابی پوست کمک می کند.

 

۲. افراد مبتلا به برونشیت با مصرف روزانه شلغم به صورت آبپز می توانند این بیماری را سریع تر پشت سر بگذارند.

 

۳. فیبر موجود در شلغم دارای خاصیتی است که در مدت زمان کمتری موجب حجیم شدن مدفوع و دفع سریع تر آن از روده ها می شود بنابراین مصرف این سبزی در فصل رویش آن موجب کاهش احتمال ابتلا به سرطان به ویژه سرطان روده می شود.

 

۴. مصرف شلغم به صورت روزانه موجب از بین رفتن و حل شدن بلورهای اسیداوریک در خون می شود و به این ترتیب دردهای بیماران مبتلا به نقرس و بیماری های مفصلی را تسکین می دهد.

 

۵. مواد مغذی موجود در شلغم از جمله بهترین مواد غذایی برای تشکیل بافت های استخوانی در بدن است، از این رو مصرف این سبزی در دوران بارداری برای افزایش استقامت بدن مادر و تقویت بافت استخوانی جنین مناسب است.

 

۶. مصرف شلغم خام در وعده های غذایی همانند ترب به افزایش میزان اشتها کمک می کند.

 

۷. نوشیدن آبی که شلغم در آن پخته شده است برای درمان گلودرد و التهاب های مجاری تنفسی از سوی درمانگران طب سنتی توصیه شده است.