nitro

در بخش داروئی سایت دکتر سلام درباره  یک نوع دارو مخصوص بیماران قلبی به اسم  نیتروگلیسیرین بخوانید  که  این دارو را به طور کامل معرفی می کنیم .حتما برای استفاده  این دارو توصیه های پزشکی را در نظر داشته باشید و تحت نظرپزشک مصرف کنید .

 

دارویی آشنا برای بیماران قلبی: قرص ‌های زیرزبانی نیتروگلیسرین(Nitroglycerin) که در بیشتراوقات فقط “زیرزبانی” یا TNG خوانده می ‌شوند از جمله داروهایی هستند که بیماران قلبی با آن آشنایی زیادی دارند.مورد اصلی مصرف این دارو درد قفسه صدری، نارسایی احتقانی قلب و درمان سکته حاد قلبی است. از زیرزبان تا عروق قلبی: این دارو یک داروی سریع‌ الاثر است که به سرعت باعث گشاد شدن عروق کرونر قلب و در نتیجه افزایش جریان خون در این عروق می ‌شود و باعث افزایش جریان خون از طریق عروق جانبی به نقاط کم خون می ‌شود.

همچنین فشار پایان دیاستولی بطن چپ و حجم پایان دیاستولی بطن چپ (پیش بار)‌ را کاهش می ‌دهد. علاوه بر آن مصرف اکسیژن ماهیچه ی قلب را کاهش می‌ دهد و در مجموع سعی می ‌کند از نیاز اکسیژنی قلب بکاهد و در عین حال اکسیژن لازم را به قلب برساند تا بافت قلب دچار آسیب نشود. به این ترتیب درد قلبی کاهش می ‌یابد، برون ‌ده قلب زیاد می شود و فشارخون پایین می آید.

نکاتی درباره ی نیتروگلیسیرین

1ـ این قرص فقط باید توسط کسانی مصرف شود که پزشک مصرف این دارو را برای آن ها بی‌ خطر تشخیص داده است. در این صورت این افراد می ‌توانند هنگام درد قفسه ی سینه قلبی یا سکته قلبی تا 3 عدد از این قرص‌ ها را به فاصله 5 دقیقه مصرف کنند تا به اورژانس  منتقل شوند. 2ـ مصرف این دارو در افرادی که به آن حساسیت دارند، همچنین به کم خونی شدید مبتلا هستند و برخی مشکلات قلبی ممنوع است.3ـ سر گیجه، سر درد، افت فشار خون و افزایش ضربان قلب از عوارض شایع مصرف این دارو است. از عوارض غیرشایع می‌ توان به بی خوابی، ضعف، تاری دید و تهوع و استفراغ اشاره کرد.4ـ مصرف همزمان این دارو با سیلدنافیل، تادالافیل و واردنافیل ممنوع است، زیرا باعث افت فشارخون شدید و مرگبار می‌ شود. 5ـ مصرف این دارو در خانم های باردار مورد مطالعه قرار نگرفته اما مصرف آن در حیوانات آزمایشگاهی مشکلی در پی نداشته است. نیتروگلیسیرین موجب پایین آمدن فشارخون و بالا رفتن ضربان قلب می شود. 6 ـ نیتروگلیسیرین علاوه بر قرص زیرزبانی انواع کپسولی هم دارد که باید طبق دستور پزشک مصرف شوند. افراد مُسن باید دقت کنند که به علت احتمال افت فشارخون باید به آرامی از حالت نشسته به ایستاده بروند. 7 ـ سردرد همراه با مصرف این کپسول به مرور برطرف می ‌شود. در صورت صلاحدید پزشک می ‌توانید از آسپرین یا استامینافن برای برطرف شدن سردرد استفاده کنید.

منبع- دانشنامه سلامت