8

در مطالب گذشته در رابطه با یکی از مواد غذایی پر مصرف یعنی مرغ صحبت کردیم. در این مطلب قصد داریم به توضیح فواید تخم مرغ بپردازیم. تخم مرغ نق شمهمی را در تغذیه ی افراد به ویژه ورزش کاران ایفا می کند ، چرا که دارای حجم زیادی پروتئین است.

تخم مرغ را درست پیش از مصرف بشویید

 

تخم مرغ دارای منفذ های ریزی است. وقتی سطح آن را می شویید، این منفذها به دلیل تغییر دمایی که بین درجه حرارت داخل و بیرون تخم مرغ اتفاق می افتد، بازتر می شوند و آلودگی های محیطی از این طریق خیلی ساده تر داخل تخم مرغ نفوذ می کند. به همین دلیل هم تخم مرغ را درست پیش از مصرف آن بشویید و قبل از شکستن هم آن را خشک کنید.

 

 

تخم مرغ های حاوی لخته خون را مصرف نکنید

 

گاهی کناره های زرده یا سفیده برخی از تخم مرغ های محلی، آغشته به لکه های خون هستند. دامپزشکان معتقدند این لخته های خونی نشان دهنده این است که آن تخم مرغ قابلیت تبدیل شدن به جوجه را داشته است. به هرحال، استفاده از این تخم مرغ ها به هیچ وجه توصیه نمی شود، حتی اگر لخته خون موجود در آنها را جدا کنید.

 

 

خواص تخم مرغ را بشناسید

 

تخم مرغ یکی از ارزان ترین منابع دریافت پرکیفیت ترین نوع پروتئین هاست. حدود ۱۱۳ میلی گرم از این ماده غذایی را «کولین» تشکیل داده است. کولین به سهولت انتقال پیام های مغز به ماهیچه های بدن کمک می کند و باعث کاهش سطح اضطراب و نگرانی مصرف کننده می شود. فایده دیگری که برای مصرف تخم مرغ مطرح می شود، تاثیر آن بر بهبود عملکرد مغز و سیستم عصبی است. علاوه بر اینها، تخم مرغ حاوی ویتامین های گروه B و از این نظر مصرف آن برای حفظ سلامت سیستم قلبی عروقی بسیار مهم است. یکی از تردیدهایی که برای مصرف تخم مرغ وجود دارد به دلیل کلسترول بالای آن است. در گذشته پزشکان معتقد بودند افراد مبتلا به کلسترول خون باید تخم مرغ را از برنامه غذایی شان حذف کنند اما نظر متخصصان تغذیه امروزی چیز دیگری است؛ آنها می گویند حتی بیماران مبتلا به کلسترول بالای خون هم می توانند هفته ای ۶ تا ۷ مرتبه تخم مرغ بخورند؛ البته به شرطی که در رژیم غذایی شان روغن، کره یا سایر منابع چربی های زیادی نباشد. فایده دیگر تخم مرغ، خواص ضدپیری آن است؛ درواقع تخم مرغ حاوی کاروتنوییدی به نام لوتیین است که از پیر شدن سلول های پوستی پیشگیری می کند. زیگزانتین موجود در تخم مرغ هم می تواند باعث تقویت بینایی و پیشگیری از ابتلا به پیرچشمی زودرس شود.

 

 

 

 

تخم مرغ را طبقه دوم یخچال بگذارید

 

درِ یخچال، محل مناسبی برای قرار دادن تخم مرغ ها نیست. خوشبختانه در یخچال های جدید، محل خاصی برای نگهداری از تخم مرغ در طبقه ها (معمولا طبقه دوم) تعبیه شده تا سرمای مناسب تری به تخم مرغ ها برسد. اگر یخچال شما چنین محلی برای نگهداری از تخم مرغ ندارد، تخم مرغ ها را داخل ظرفی دربسته بگذارید و داخل طبقه دوم یخچال قرار دهید. تخم مرغ به دلیل منافذی که دارد، به راحتی بو را جذب می کند و به همین دلیل بهتر است تا پیش از مصرف، آن را درون ظرف های در بسته داخل یخچال نگهداری کنید.

 

 

حواستان به بهداشت تخم مرغ های محلی باشد

 

تخم مرغ های محلی یا رسمی معمولا به فضولات مرغ آلوده هستند و قرار دادن آنها داخل یخچال، باعث انتقال آلودگی هایی مانند سالمونلا به سایر موادغذایی و آلوده شدن یخچال می شود. تخم مرغ های صنعتی بلافاصله پس از تخم گذاشتن مرغ داخل مسیری قرار می گیرد که امکان آلوده شدن دوباره آن با مدفوع مرغ به وجود نمی آید اما مرغ های محلی روی زمین و در خاک تخم می گذارند و امکان اینکه مرغ، تخم مرغ را آغشته به فضولات خود کند، وجود دارد. متاسفانه گاهی برخی فروشنده ها برای محلی نشان دادن تخم مرغ های خود آنها را به فضولات آغشته می کنند که این کار می تواند احتمال مسمومیت و آلودگی به سالمونلا را پیش بیاورد.

 

 

تخم مرغ را پاک کنید

 

اگر در موارد نادری مجبور به خرید تخم مرغ های آغشته به فضولات شدید، به جای شستن آنها پیش از قرار دادنشان داخل یخچال، بهتر است آنها را با دستمالی زبر پاک کنید و قید شستن شان را بزنید.

 

 

قسمت پهن تخم مرغ را رو به بالا بگذارید

 

هنگام قرار دادن تخم مرغ در ظرف های مخصوص، باید قسمت پهن تخم مرغ ها را به سمت بالا و قسمت تیزشان را به سمت پایین بگذارید تا امکان مخلوط شدن زرده و سفیده تخم مرغ به حداقل ممکن برسد.

 

 

تخم مرغ آغشته به فضولات نخرید

 

تخم مرغ های آلوده به فضولات مرغ را نخرید زیرا فروش این تخم مرغ ها از نظر وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی، قانونی و بهداشتی نیست. از آنجا که خطر ورود آلودگی های موجود در فضولات مرغ به درون تخم مرغ و ایجاد بیماری هایی مانند سالمونلا در صورت مصرف تخم مرغ های آغشته به فضولات مرغ وجود دارد، خرید و فروش تخم مرغ های آغشته به فضولات در تمام کشورهای جهان ممنوع است.

 

 

تخم مرغ ترک خورده نخرید

 

خرید و استفاده از تخم مرغ های ترک خورده یا شکسته اصلا توصیه نمی شود زیرا احتمال نفوذ آلودگی های محیطی به داخل محتویات این تخم مرغ ها بسیار زیاد است. اگر تخم مرغی که خریده اید در مسیر شکست یا ترک خورد، بهتر است بلافاصله پس از رسیدن به منزل محتویات آن را داخل ظرفی بریزید و حداکثر ظرف مدت ۴۸ ساعت آن را مصرف کنید.