972

کلم بیشتر در سالاد ها استفاده می شود. شاید بسیاری از افراد این گیاه را در رژیم غذایی خود استفاده نکنند ، اما باید بدانید که کلم خواص درمانی و همچنین ارزش غذایی بسیار بالایی دارد. کلم می تواند بدن را از بسیاری از عفونت ها پاک کند.

زمانی که آب کلم یا خود کلم را نوش جان می کنید یا از آن مرهمی برای زخم ها می سازید به طبیعی ترین شکل ممکن به سلامتیتان خدمت کرده اید. کلم با یبوست، زخم معده، آرتروز، برونشیت، سرطان و غیره مقابله می کند. برای آشنایی بیشتر با این ماده غذایی درمانگر با ما همراه باشید.

 

پایان یبوست

 

کلم یک ماده غذایی ایده آل برای مقابله با یبوست است. این ماده غذایی پر خاصیت سرشار از فیبر می باشد. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم هر ۲۰۰ گرم کلم بیش از ۲۰ درصد نیاز روزانه ما به فیبر را تأمین می کند. حتماً هم می دانید که فیبرهای غذایی باعث تحریک روده ها و دفع راحت می شود. برای همین هم کلم می تواند با یبوست مقابله و از بروز آن پیشگیری کند.

 

روش مصرف

 

زمانی که کلم در آب می جوشد آب همان اولین جوش ها یک ملین طبیعی است. توصیه می کنیم تا بهبود وضعیتتان روزانه ۲ تا ۴ لیوان آب کلم پخته میل کنید. توجه داشته باشید که نباید بیش از یک ساعت کلم را جوشاند. در این صورت آب آن کاملاً برعکس عمل کرده و شما را دچار یبوست می کند.

 

درمان زخم معده

 

زخم معده زندگی را به کام آدم تلخ می کند. بر اساس نتایج یک پژوهش آمریکایی که در دانشگاه استنفورد انجام شده است، کلم یک درمان موثر و طبیعی برای زخم معده محسوب می شود. به خاطر این که این ماده غذایی سرشار از اسید «گلوتامین» است و این اسید باعث تغذیه سلول های معده و روده می شود. محققان روی ۱۰۰ نفر مبتلا به زخم معده بررسی هایی انجام دادند. رژیم غذایی این افراد بر پایه کلم بوده است. محققان بعد از ۴ تا ۱۰ روز مشاهده کردند که بهبودی چشمگیری در وضعیت این افراد به وجود آمده است.

 

روش مصرف

 

محققان توصیه می کنند که روزانه ۴ لیوان آب کلم بنوشید. البته توجه داشته باشید معنی گفته مان این نیست که درمان خود را قطع و آب کلم را جایگزین کنید. اگر زخم معده دارید و دارو مصرف می کنید نباید داروهایتان را کنار بگذارید.

 

خداحافظ کم خونی

 

کلم سرشار از ویتامینC، بتاکاروتن و آهن است و باعث تولید گلبول های قرمز بیشتری می شود. برای همین هم می تواند با کم خونی مقابله کند.

 

روش مصرف

 

برگ های کلم را بشویید و خردشان کنید. سپس آن ها را در مخلوط کن یا آب میوه گیری انداخته و آبشان را بگیرید. به مدت ۳ هفته روزانه یک لیوان از این آب کلم میل کنید.

 

آرتروز

 

نتایج یک پژوهش آمریکایی نشان می دهد که خانواده کلم ها و سبزیجات غده ای برای پیشگیری از آرتروز موثر است. کلم سرشار از آنتی اکسیدان هایی به نام «گلوکوزینولات» است که غضروف استخوان ها را تقویت کرده و از سایش آن ها پیشگیری می کند.

 

روش مصرف

 

بهتر است هر هفته حداقل دو مرتبه کلم خام به عنوان سالاد میل کنید. اگر کلم پخته دوست دارید بهتر است که آن را بخارپز کنید.

 

درمان برونشیت

 

اگر کلم باشد گلودرد مجالی برای جولان ندارد. کلم قرمز خواص ضدالتهابی فوق العاده قوی دارد که باعث درمان برونشیت شده و گلو درد را تسکین می دهد.

 

روش مصرف

 

روزانه ۱ تا ۲ لیوان آب کلم قرمز بنوشید.

 

مقابله با سرطان

 

همه کلم ها برای مقابله با سرطان مفیدند. کلم ها حاوی «بیوفلاونوئیدها»، «ایندول ها» و «مونوترپن ها» هستند. این عناصر شیمیایی قادرند با تومورها مقابله کرده و بدن مان را از آسیب های رادیکال های آزاد در امان نگه دارند. نتایج بیشتر پژوهش ها نشان می دهند که کلم برای مقابله با سرطان ریه و دستگاه گوارش بسیار مفید است.

 

روش مصرف

 

به عقیده محققان برای استفاده از خواص ضد سرطانی کلم باید هر هفته حداقل یک مرتبه کلم میل کنید.