به نظر شما مردان بیشتر به سرطان حنجره مبتلا می شوند یا زنان؟

در اینجا به این سوال پاسخ داده می شود که، به نظر شما مردان بیشتر به سرطان حنجره مبتلا می شوند یا زنان؟ خودتان چی فکر می کنید؟ استعمال دخانيات يکي از اصلي ترين علل ابتلا به سرطان حنجره به شمار مي رود. ريسک ابتلا به اين بيماري در مردان 4 برابر بيشتر از زنان است . سرطان حنجره از شايعترين سرطانهاي سر و گردن به شمار مي رود و تشخيص هر چه سريعتر اين بيماري در مراحل اوليه افزايش موفقيت درمان و كاهش عوارض آن  مي شود.  

 

سيگار اصلي ترين علت ابتلا به اين بيماري به شمار مي رود به طوري که اغلب مبتلايان سابقه مصرف دخانيات را دارند. سيگار علاوه بر ايجاد سرطان حنجره مي تواند مسبب سرطانهاي ريه ، دهان ، لوزالمعده ، مثانه ومري نيز به شمار مي رود .

 

مصرف الكل بخصوص اگر با مصرف سيگار توام باشد ، سابقه ابتلا به ديگر سرطان هاي سرو گردن ،تماس مداوم با غبار اسيد سولفوريك ، نيكل و آزبست  و ابتلا به ريفلاکس معدي –مري از ديگر علل افزايش ريسک سرطان حنجره به شمار مي رود .

 

خشونت صدا يا هر گونه تغيير در صدا،وجود توده در گردن،گلودرد يا احساس انسداد در گلو،سرفه اي كه بهبود نمي يابد،تنفس بدبو،درد گوش و كاهش وزن از جمله علائم اين بيماري به شمار مي رود اما براي تشخيص فرد بايد حتما به پزشک متخصص مراجعه کند.

 

معاينه باليني تيروييد، گردن وغدد لنفاوي آن توسط پزشك،لارنگوسكوپي غير مستقيم ،لارنگوسكوپي مستقيم   سي تي اسکن و نمونه برداري از جمله اقدامات تشخيصي و بررسي وسعت اين بيماري به شمار مي رود .

 

جراحي و برداشت کامل و يا نيمه کامل حنجره ، پرتو درماني ، شيمي درماني و روشهاي ترکيبي از جمله اقدامات درماني اين بيماري به شمار مي رود .

 

امروزه متخصصين سرطان در مواردي از سرطانهاي حنجره ميتوانند با استفاده از تركيب پرتودرماني و شيمي درماني ، حنجره بيمار را حفظ و باعث كاهش عوارض ناشي از برداشت حنجره و بهبود كيفيت زندگي اين بيماران شوند.