15

امروزه بسیاری از افراد با مشکل قند خون مواجه هستند. این مسئله یک روزه به وجود نیامده است و حاصل چندین سال عادات غذایی بد است. اما بهتر است بدانید با خوردن برخی از مواد غذایی می توانید قند خون بدن خود را تا حد زیادی کنترل کنید.

ابتلا به دیابت به دلیل بروز اختلال در متابولیسم یا سوخت وساز بدن صورت می گیرد. بدنی که با کاهش میزان انسولین روبه رو باشد یا انسولین موجود در خون قادر به انجام وظایف خود نباشد با مشکلاتی مواجه می شود که یکی از آنها افزایش میزان قند خون است، زیرا انسولین ترشح شده توسط سلول های بتا در پانکراس وظیفه مهم کنترل و کاهش میزان قند خون را برعهده دارد. با بروز این مشکل فرد مبتلا به دیابت می شود. برای درمان این بیماری متناسب با دیدگاه بیمار داروهای شیمیایی و گیاهی مختلفی وجود دارد که می تواند به کنترل بیماری و پیشگیری از پیشرفت بیماری در مبتلایان به دیابت کمک کند. در این شماره برخی از گیاهان دارویی موثر برای کنترل دیابت و کاهش میزان قندخون را با هم مرور می کنیم؛ گیاهانی که هرگز نباید بدون نظارت و مشورت با متخصص طب سنتی و پزشک خود سراغ آنها بروید یا آنها را بدون مشاوره جایگزین داروهای ضددیابت یا انسولین کنید.

 

 

سیر

 

انسولین درمانی کنید

 

در بسیاری از متون طب سنتی از سیر به عنوان یکی از گیاهان دارویی موثر در کاهش میزان قندخون یاد شده است. سیر به دلیل داشتن ترکیبات فعال گوگردی مانند اکسید آلیل دی سولفید موجب کاهش قند خون می شود. در حقیقت مصرف سیر در افراد مبتلا به دیابت موجب افزایش میزان انسولین خون آنها می شود و همین مسئله به کاهش قند خون این افراد کمک می کند. برخی از درمانگران طب سنتی مصرف قرص های حاوی سیر را که به طور منظم به مدت ۳ ماه مصرف شود موجب کاهش قند خون می دانند. البته این شیوه به عنوان یک درمان کمکی و در شرایطی که مصرف آن با داروهای دیگر بیمار تداخل نداشته باشد توسط درمانگران طب سنتی توصیه می شود.

 

 

 

خیار تلخ

 

قند خون را مهار کنید

 

خیار تلخ میوه ای شبیه کدوست که در بسیاری از سرزمین های آسیایی کشت می شود. این میوه در ابتدا سبز رنگ است و پس از رسیدن برخلاف خیارهای معمولی به زرد یا نارنجی تغییر رنگ می دهد. یکی از ویژگی های این میوه مزه تلخ و بد آن است. برخی از درمانگران شیوه های طبیعی در جهان مصرف این خیار تلخ را برای کنترل و درمان دیابت به بیماران خود توصیه می کنند. مغز خیار تلخ به دلیل داشتن ماده ای شبیه انسولین یکی از بهترین خوراکی های طبیعی است که می تواند به کاهش قندخون بیماران مبتلا به دیابت کمک کند. برخی از درمانگران شیوه های طبیعی درمان مصرف ۵۰ تا ۶۰ گرم از خیارتلخ را برای کاهش قندخون موثر می دانند.

 

قره قات

 

روند درمان را تسریع کنید

 

قره قات یکی دیگر از گیاهان دارویی است که در بسیاری از جنگل های شمال ایران رشد می کند و کشت آن نیز در برخی از نقاط کشور رایج است. این گیاه دارای برگ های نوک تیز و میوه های سیاه وارغوانی رنگی است که علاوه بر مصرف غذایی، خواص درمانی کم نظیری دارد. بسیاری از مردم از دانه های سیاه رنگ قره قات برای تهیه مربا و انواع دسرها یا پیش غذاها استفاده می کنند و اما درمانگران طب سنتی از برگ های گیاه قره قات و دمنوش های تهیه شده با برگ های این گیاه برای درمان بیماری دیابت استفاده می کنند. امروزه از برگ های این گیاه عصاره و اسانسی به صورت صنعتی تهیه می شود که استفاده از آن به همراه آب موجب بهبود روند درمان افراد مبتلا به دیابت می شود.

 

 

 

خار مریم

 

جذب انسولین را بیشتر کنید

 

خار مریم یکی دیگر از گیاهان دارویی است که درمانگران طب سنتی آن را برای کاهش میزان قند خون و افزایش حساسیت و جذب سلولی انسولین به منظور کاهش هرچه بیشتر قندخون در بدن به بیماران خود توصیه می کنند. در گیاه خارمریم ماده موثره ای به نام «سیلی مارین» وجود دارد که مصرف آن ۲ تا ۳ بار در روز موجب کاهش میزان قند خون ناشتا در بدن بیماران مبتلا به دیابت می شود که امروز در برخی از این گیاه دارویی موجب افزایش حساسیت سلول ها به انسولین و کاهش قندخون می شود. در حال حاضر فراورده ها و محصولاتی دارویی متنوعی به صورت چای، دمنوش و عصاره برگ گیاه خار مریم در داروخانه کشورهای مختلف توزیع می شود که توسط پزشکان برای تسریع روند درمان بیماران دیابتی تجویز می شود.

 

گزنه

 

هر روز یک فنجان بنوشید

 

گیاه گزنه در طب سنتی ایران به عنوان یک گیاه دارویی موثر به منظور کاهش میزان گلوکز خون مورد استفاده قرار می گیرد. نوشیدن ۲ تا ۳ فنجان از چای یا دمنوش تهیه شده از این گیاه می تواند با افزایش میزان قند خون در بدن مقابله کند و یکی از بهترین روش های طبیعی برای مبارزه با پیشرفت بیماری در افراد مبتلا به دیابت باشد. علاوه بر نوشیدن چای گزنه، مصرف خوراکی از عصاره طبیعی به دست آمده از برگ های گیاه گزنه می تواند به پیشگیری از تخریب سلول های پانکراس در افراد مبتلا به دیابت کمک کند.

 

 

 

بابونه

 

عوارض دیابت را کاهش دهید

 

یکی از عوارض جدی ابتلا به بیماری دیابت به ویژه دیابت نوع دوم کاهش قدرت دید و آسیب هایی است که به سیستم عصبی بدن و کلیه ها وارد می شود. برای پیشگیری از بروز این مشکلات شیوه های طبیعی در طب سنتی وجود دارد که به عنوان درمان کمکی مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف خوراکی عصاره به دست آمده از گیاه بابونه به کاهش سطح قند خون در بدن کمک می کند و فعالیت آنزیمی که عوارض و اختلال های ناشی از ابتلا به دیابت را در بدن دوچندان می کند را کاهش می دهد. دانشمندان انگلیسی و ژاپنی به تازگی تحقیقاتی را در این زمینه انجام داده اند و بر این باورند که می تواند با کمک عصاره به دست آمده از گیاه بابونه پیشرفت دیابت نوع دوم را در بدن کنترل کرد.

 

هم درمان یبوست

 

هم کنترل قند

 

پسیلیوم یا اسفرزه یکی از گیاهان دارویی ملین است که به واسطه جذب آب و افزایش حرکات دودی شکل روده ها موجب حجیم شدن محتویات روده و تخلیه بهتر روده ها و مواد زائد از بدن می شود. مصرف روزانه گیاه خشک شده اسفرزه با تجویز متخصص طب سنتی به مدت ۷ تا ۸ روز می تواند تاثیر زیادی در کاهش و کنترل تعداد هموگلوبین ای.وان سی در بیماران مبتلا به دیابت داشته باشد.

 

‫این هشدار را جدی بگیرید‬

 

‫هرگز داروهای گیاهی و طبیعی را جایگزین داروهای شیمیایی که برای درمان دیابت مصرف می کنید، نکنید. درمانگران طب سنتی به بیماران خود توصیه می کنند از شیوه های درمان گیاهی به عنوان شیوه ای کمکی در کنار درمان اصلی دیابت استفاده کنند و پیش از هر چیز از عدم تداخل داروی گیاهی با داروی شیمیایی نیز مطمئن شوند‬ ‫و تنها در صورتی از شیوه های درمانی طبیعی و گیاه درمانی برای درمان دیابت استفاده کنند که این شیوه ها را با مشاوره متخصص طب سنتی و اطمینان از عملکرد این شیوه های درمانی انتخاب می کنند.

 

هندوانه ابوجهل هم به کارتان می آید

 

هندوانه ابوجهل یکی از گیاهان دارویی متعلق به خانواده خیارها و کدوهاست. این گیاه که در جنوب استان خراسان به وفور رشد می کند ماده ای گلوکزیدی با نام کولوسنتین در خود دارد که طعمی بسیار تلخ دارد اما اثری بسیار مستقیم و کم نظیر بر سلامت افراد مبتلا به دیابت. درمانگران طب سنتی ایران، چین و هند میوه های این گیاه را برای کاهش میزان قند خون افراد مبتلا به دیابت توصیه می کنند. اما برای مصرف آن محدودیت هایی قائل هستند و معمولا داروی فرآوری شده این گیاه را در مدت زمانی محدود مثل ۲ ماه برای بیماران تجویز می کنند، چرا که مصرف بی رویه، بی قاعده و بدون تجویز پزشک از میوه هندوانه ابوجهل احتمال ابتلا به اسهال خونی و خطر مرگ را به همراه دارد.