7

سردرد یکی از شایع ترین مشکلاتی است که امروزه بسیاری از افراد از آن رنج می برند. عواملی مانند سر و صدا ، مشکلات روحی ، استرس و آلودگی هوا تشدید کننده ی سردرد هستند. در این مطلب رژیم غذایی را به شما معرفی می کنیم که با استفاده از آن ، سردرد شما درمان خواهد شد.

 

 

حالا اگر زمینه ابتلا به سردردهای مکرر و میگرن هم داشته باشید که دیگر آلودگی هوا می شود بزرگ ترین محرک برای تشدید سردردتان.

 

بادام و سایر منابع منیزیم

 

یکی از راه های مبارزه با سردردهای مختلف، گنجاندن خوراکی های سرشار از منیزیم در برنامه غذایی روزانه تان است. محققان به این نتیجه رسیده اند که سردردهای میگرنی در شرایط مختلف، بیشتر در افرادی تشدید می شود که رژیم غذایی آنها از نظر وجود منیزیم بسیار فقیر است. به این گروه از افراد توصیه می شود حتما خوراکی های سرشار از این ماده معدنی مانند بادام، موز، برنج قهوه ای، دانه ها، حبوبات و برگه زردآلو را مصرف کنند.

 

شیر و سایر منابع کلسیم

 

کلسیم نقش مهمی در بهبود عملکرد مغز دارد. کاهش سطح این ماده معدنی در بدن رابطه مستقیمی با افزایش میزان و دفعات ابتلا به سردرد در شرایط مختلف کاری و آب وهوایی دارد. توصیه می شود در روزهای آلوده سال برای پیشگیری از ابتلا به سردرد، حداقل روزی ۳ تا ۵ وعده شیر و ماست کم چرب یا حتی بدون چربی در برنامه غذایی تان داشته باشید. هرچه میزان چربی شیر و ماست کمتر باشد، میزان کلسیم آنها بیشتر است.

 

کنجد و سایر منابع ویتامین E

 

کنجد سرشار از منیزیم و ویتامین های مختلفی از جمله ویتامین E است و مصرف مستمر آن به صورت خام می تواند تاثیر چشمگیری در بهبود عملکرد مغز و جلوگیری از ابتلا به سردردهای شدید داشته باشد. ضمن اینکه مصرف این دانه چرب و مغذی باعث به جریان افتادن منظم خون در رگ ها می شود و به پیشگیری از ابتلا به سردرد کمک می کند.

 

اسفناج و سایر منابع ویتامین A

 

اسفناج جزو سبزی های برگ سبز تیره است که می تواند با پایین آوردن فشار خون باعث آرام شدن سردرد شود. از آنجا که مصرف میوه ها و سبزی های سرشار از آب در روزهای آلوده سال توصیه می شود، می توانید اسفناج خام را هم در کنار برگ های کاهو در ظرف سالاد ناهار یا شام خود بگنجانید. سبزی هایی با برگ سبز تیره مانند اسفناج، کلم بروکلی و کاهو، حاوی ویتامینA، کلسیم، آهن و ویتامین C نیز هستند.

 

غلات و سایر منابع کربوهیدرات

 

کاهش مصرف کربوهیدرات ها باعث کم شدن سطح گلیکوژن خون می شود. این به معنای پایین آمدن انرژی و سوخت لازم برای فعالیت های مختلف مغز در طول روز است. وقتی سوخت مغز کاهش یابد، امکان ابتلا به سردرد افزایش می یابد. ضمن اینکه با کاهش گلیکوژن خون، میزان دفع مایعات هم بالا می رود و بدن با کم آبی و سردرد مواجه می شود. به همین دلیل توصیه می شود افراد مبتلا به میگرن و آنهایی که در روزهای آلوده سال مجبور به خارج شدن از خانه هستند، برای پیشگیری از ابتلا به سردردهای گاه وبی گاه، حتما نان های سبوس دار، جوی دوسر، میوه و ماست را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

 

موز و سایر منابع پتاسیم

 

یکی از علت های ابتلا به سردرد، کاهش آب و الکترولیت های مختلف بدن مانند پتاسیم است. مصرف خوراکی هایی مانند سیب زمینی پخته و موز می تواند تا حد زیادی سطح پتاسیم خون را به حد تعادل برساند و از ابتلا به سردردهای مکرر و ناگهانی پیشگیری کند. یک سیب زمینی پخته و نسبتا بزرگ با پوست حاوی حدود ۷۲۱ میلی گرم پتاسیم و یک موز حاوی حدود ۴۶۷ میلی گرم از این ماده است.

 

هندوانه و سایر میوه های آبدار

 

کم آب شدن بدن در بیشتر موارد باعث سردرد می شود، بنابراین هروقت سردرد خفیفی به سراغتان آمد، به جای مصرف مسکن و آرام بخش، یک تکه بزرگ از میوه های سرشار از آب مانند هندوانه بخورید. آب انواع میوه و سبزی تازه حاوی موادمعدنی مختلفی مانند منیزیم هستند. منیزیم یکی از موثرترین موادمعدنی در پیشگیری از ابتلا به سردرد است. گوجه فرنگی، توت ها، خیار، طالبی و کاهو هم از دیگر میوه ها و سبزی های سرشار از آب هستند که می توان آنها را در روزهای آلوده سال برای پیشگیری از ابتلا به سردرد در برنامه غذایی روزانه جا داد.

 

قهوه و سایر منابع کافئین

 

قهوه حاوی کافئین است و مطالعه ها درباره اثر آن بر سردرد به نتایج متناقضی رسیده اند. برخی محققان می گویند مصرف روزانه ۲۰۰ میلی گرم کافئین در پیشگیری از ابتلا به سردرد موثر است. برای دریافت این مقدار کافئین تقریبا باید دو فنجان کوچک قهوه در طول روز نوشید.

 

اما اگر بیشتر از این قهوه بنوشید، کافئین موجود در آن می تواند مانند تیغ دولبه ای عمل کند و محرکی برای تشدید سردرد باشد.