1

در فصل بهار به ضمیمه گرده افشانی گیاهان و گلها و هنیز کاستن از سردی هوا و گرم شدن ، حساسیت‌هایی بوجود می آید  که از شایع‌ترین بیماری‌های چشم در این فصل می‌شود به ورم ملتهبه بهاره اشاره کرد. 

 از علائم این بیماری می‌توان به قرمزی، خارش، ورم پلک، سوزش و آبریزش اشاره کرد که البته بعضی وقتها با بیماری‌های دیگر اشتباه گرفته می‌شود زیرا هیچ حساسیتی وجود ندارد که به همراه خارش نباشد. این حساسیت در سنین پایین شایع‌تر است و هر چه قدر سن فرد بالا رود احتمال بروز این حساسیت کمتر می‌شود.
 اولین اقدام برای هر بیماری پیشگیری از آن است، بنابراین به چند نکته برای پیشگیری از این حساسیت اشاره می‌کنم اول این که فرد باید خود به نوع گیاهی که حساسیت دارد آشنا باشد و پس از شناسایی آن را از محیط اطراف خود دور کند دوم این که حدالامکان با عینک در مکان‌های سرباز تردد کند. سوم اینکه به هیچ عنوان به چشم خود دست نزند، چهارم اینکه ابتدا دست‌های خود را به دقت بشوید و سپس چشم‌ها را با آب سرد آبکشی نماید و نکته آخر اینکه به هیچ عنوان سرخود دارو تجویز نکنند.
 باید توجه داشت که داروهای حاوی کورتون به سرعت این حساسیت را بهبود می‌بخشند اما در دراز مدت احتمال ابتلای فرد به آب مروارید و آب سیاه را افزایش می‌دهند این عارضه در شمال و جنوب ایران شیوع بیشتری دارد.
منبع-http://www.yjc.ir