بیماری ام اس یکی از بیماری هایی است که هنوز درمان قطعی برای این بیماری کشف نشده است.مطمئنا کشف یک داروی موثر برای این بیماری می تواند خبری مسرت بخش برای تمام  بیماران ام اس و خانواده های آن ها باشد.بنابر یک تحقیق جدید، به نظر می‌رسد که داروی لاکینیمود باعث پیشگیری یا آهسته شدن روند بیماری مالتیپل اسکلروزیس (MS) در موش‌ها شده است.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedlinePlus،مؤلف مطالعه، دکتر اسکات زمویل، از دانشگاه کالیفرنیا، گفت: «این مطالعه به ما دید بیشتری راجع به نحوه کار داروی لاکینیمود داده است. اما از آنجا که این یک مطالعه حیوانی بود، باید مطالعات بیشتری انجام شود تا بدانیم که آیا در انسان‌ها هم نتایج مشابه خواهد داشت یا نه.
با این حال، این نتایج برای افرادی که به MS پیشرونده مبتلایند، امیدبخش است. MS پیشرونده، نوع پیشرفته این بیماری است که در حال حاضر درمان ندارد.»
سلول‌های B و T دستگاه ایمنی به بدن برای پیشگیری از عفونت کمک می‌کنند. با این حال در مبتلایان به MS، این سلول‌ها آنتی‌بادی‌هایی تولید می‌کنند که به پوشش محافظ خارجی دور اعصاب مغز و نخاع، صدمه می‌زند.
در این مطالعه، تنها ۲۹ درصد از موش‌های تحت درمان با لاکینیمود به MS دچار شدند. میزان ابتلای موش‌ها در گروه دریافت‌کننده دارونما، ۵۸ درصد بود.
از آنجا که لاکینیمود باعث کاهش ۹۶ درصدی سلول‌های B مضرِ بیماری MS شد، محققان بر این باورند که این دارو شاید بتواند از MS پیشگیری کند.

منبع: سلامانه