روغن زیتون یکی از پر خاصیت ترین نوع روغن های موجود در بازار است که به دلیل داشتن فواید فراوان طرفداران بسیاری را به سمت خود جلب کرده است.اما متاسفانه تحقیقات نشان می دهد،در آمریکا 70 درصد برندهای روغن زیتون عرضه شده به بازار تقلبی و بی‌کیفیت هستند.در این مطلب قصد داریم شما را با روش تشخیص روغن زیتون اصلی آشنا نماییم.

بسیاری از تولیدکنندگان، روغن زیتون طبیعی را با برخی مواد یا روغن های مصنوعی ترکیب کرده و به اسم روغن زیتون به فروش می‌رسانند.
در ایتالیا نیز این موضوع در برهه‌ای از زمان به حدی گسترش پیدا کرده که 400 مامور در قالب «عملیات روغن طلایی» به کشف و ضبط این روغن های تقلبی پرداختند.
محققان در آمریکا 124 برند روغن زیتون را که در سراسر جهان به فروش می رسند، مورد مطالعه قرار داده و دریافتند که بیش از 70 درصد آن ها روغن زیتون خالص نبوده و حتی برخی از این برندها به طور کامل فاقد روغن زیتون طبیعی هستند.
اسامی این برندهای روغن زیتون به شرح زیر است:
کاراپلی(Carapelli)
مزتا (Mezzetta)
پامپین (Pompeian)
مازولا (MAZOLA)
پریمادونا (Primadonna)
کولاویتا (Colavita)
ساسو (Sasso)
آنتیکا بادیا (Antica Badia)
استار (star)
هول فودز (Whole Foods)
فیلیپو بریو (Felippo Berio)
سیف وی (Safeway)
کوریسلی (Coricelli)
برتولی (Bertolli)
شما می توانید روغن زیتون را که در خانه دارید با روشی خاص تست کرده و خالص بودن آن را تشخیص دهید. در این روش باید روغن زیتون را به مدت نیم ساعت در یخچال قرار دهید. اگر روغن شروع به سفت شدن کرد یا حالت یخ زدگی دانه های روغن را مشاهده کردید به این معنی است که روغن زیتون خالص است.
منبع: باشگاه خبرنگاران