در زمستان می توانید از برخی موادغذایی مخصوص این فصل برای درمان بیماری های مختلف کمک بگیرید سبزیجات و میوه های زمستانی فواید و خاصیت های بیشماری برای سلامتی مان در بر دارند  چغندر , سیب زمینی ,شلغم ,کلم سنگ ,پیاز قرمز از این دست خوراکی ها به شمار می روند .

چغندر

  • چغندر از آن دسته سبزیجاتی است که سرشار از قند بوده و هر فنجان آن حاوی ۵۰ کیلوکالری انرژی است.
  • چغندر دارای رنگدانه ی گیاهی به نام «بتاسیانین» است که سلول های بدن را از هجوم سلول های سرطان زا حفظ می کند. این زیر خاکی پر طرفدار پتانسیل مقابله با تومورها را نیز در خود دارد.
  • می توانید چغندر را پخته و میل کنید، حتی می توانید به سالادتان نیز اضافه کنید به خاطر اینکه به همراه کاهو و مخلفات دیگر سالاد بسیار خوشمزه است.

سیب زمینی

  • در فصل سرما از سیب زمینی نهایت استفاده را بکنید. اگر توانستید همه ی انواع آن از قبیل آبی، زرد و نارنجی را خریداری و مصرف کنید. این زیرخاکی نسبتاً ارزان قیمت بسیار مغذی و مفید است. اگر بتوانید سیب زمینی را با پوست میل کنید، گلوسید و فیبرهای بیشتری دریافت می کنید.این ماده غذایی منبع خوب ویتامین C ویتامین B6، پتاسیم و مواد معدنی دیگر است.
  • بیشتر مردم تصور می کنند اگر سیب زمینی بخورند چاق می شوند. باید بگوییم سیب زمینی سرخ کرده یا سیب زمینی با کره باعث چاقی می شود. سیب زمینی آب پز یا کبابی شده حاوی ۱۲۰ تا ۱۵۰ کالری، اندکی پروتئین و مقدار کمی چربی است. سیب زمینی هایی که بخارپز یا در فر پخته می شوند، بیشتر مواد مغذی خود را حفظ می کنند.

شلغم

  • شلغم، کم کالری و بسیار مغذی است. شلغم منبع خوب ویتامین C و پتاسیم است.این زیرخاکی سفید و ارغوانی همچنین سرشار از سولفور است که با برخی از سرطان ها مقابله می کند.
  • می توانید شلغم را آب پز کنید و یا این که در فر گذاشته و یا بخارپز کنید. شلغم را به سالاد، سوپ، آش و دیگر غذاهایی که به سبزیجات تهیه می شوند اضافه کنید.

کلم سنگ

  • این زیر خاکی مغذی کم کالری است. در واقع نصف فنجان کلم حاوی تقریباً ۲۵ کیلوکالری انرژی است. کلم سنگ سرشار از ویتامین C، ویتامین A، اسید فولیک و فیبر است. این زیرخاکی ارزشمند سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند، از رگ ها و قلب شما حفاظت می کند و علائم آسم را کاهش می دهد. این کلم نیز مثل تمام کلم های دیگر با سرطان مقابله می کند.
  • به افرادی که از سنگ کلیه رنج می برند توصیه می شود از این گیاه مفید غافل نشوند. کلم سنگ تفت داده شده در آش بسیار خوشمزه است.

پیاز قرمز

  • پیاز قرمز برای سلامتی مفید است. پیاز حاوی «آدنوزین» است که ایجاد لخته در خون را به تأخیر می اندازد و از سکته ی قلبی پیشگیری می کند. همچنین به نظر می رسد که پیاز خام باعث کاهش کلسترول می شود. مطالعات نشان می دهند که مصرف پیاز زیاد می تواند فشار خون بالا را نیز کاهش دهد. می توان پیاز را به انواع غذاها مثل انواع خورش ها، املت، سوپ، آش و … اضافه کرد. از این گذشته می توانید از پیاز در تهیه ی انواع سالادها استفاده کنید. سالادهای سردی که با انواع کلم ها، کرفس و غیره تهیه می شوند نیز با پیاز خوشمزه تر خواهند شد.

منبع: دکتر سلام