وقتی که به خرید میرویم و بصورت یکجا مواد مصرفی را میخریم مزیتش این است که در هزینه و زمان صرفه جویی میکنیم اما بزرگ ترین ایرادش هم اصراف میباشد که ناخواسته گریبان گیر ما میشود.اصراف نه به این معنی که آن ها زیاد مصرف میشوند،بلکه به این معنی که آن ها خرابی شان زودتر از تصور است.میخواهیم شما را با چند ماده غذایی آشنا کنیم که خرید زیادشان به صلاح نمیباشد.

افراد مختلف به شیوه های مختلفی نیز خرید می کنند. برخی از مردم مایحتاج خود را یک جا از فروشگاه های بزرگ و به میزان زیاد خریداری می کنند. برخی دیگر ترجیح می دهند خریدهایشان را از سوپرمارکت ها و مغازه های نزدیک منزلشان انجام دهند و همه چیز را به اصطلاح تازه به تازه مصرف کنند. این شیوه های متفاوت بدون شک مزایا و معایبی دارد. اگر بزرگ‌ترین مزیت آن صرفه جویی در زمان و هزینه باشد مطمئناً شاخص ترین عیب آن نیز اصراف هایی است که ناخواسته به بار می آید. چون برخی اجناس زودتر از آنچه تصور می کنید خراب شده و غیرقابل مصرف می شوند. در این به بررسی برخی مواد غذایی می پردازیم که خرید آن‌ها به میزان زیاد به نفع خانواده نیست. لطفاً با ما همراه باشید.

ادویه ها را به میزان زیادی خریداری نکنید

برخی خانم‌ها زمانی که به بازار می روند به میزان زیادی ادویه و سبزیجات معطر خشک خریداری می کنند. به طوری که کابینت ها و گنجه هایشان بوی عطاری می گیرد. درست است که روی برچسب برخی از این ادویه ها و گیاهان معطر درج شده است محصول داخل بسته بندی بین یک تا 4 سال قابل استفاده است. اما بهتر است بدانید اگر به درستی از عهده نگهداری آن‌ها برنیایید محصول خریداری شده زودتر از این موعد خراب و غیرقابل استفاده خواهد شد. یادتان باشد که رطوبت و گرما حاصل از گاز و گرمای محیط می تواند ادویه های چیده شده در کابینت ها را خراب کند. این در حالی است که ادویه هایی مانند پاپریکا و چیلی دمای یخچال را ترجیح می دهند. درست است که ادویه های مانده و قدیمی باعث بیماری نمی شوند اما بدون شک با گذشت زمان طعم خود را از دست می دهند. توصیه می کنیم ادویه ها را به میزان نیاز و کم خریداری کنید. تغییر طعم ادویه ها به معنای خراب شدنشان است.

سس ها را به میزان زیادی خریداری نکنید

درست است که حتی اگر چندین ماه از زمان انقضای قهوه آسیاب شده گذشته باشد نیز مصرف آن باعث ایجاد مشکل نمی شود. اما بدانید که ماندن قهوه آسیاب شده به مدت زمان زیاد باعث می شود که تازگی و عطر آن از بین برود

با وجود اینکه چاشنی هایی مانند سس مایونز سرشار از مواد نگهدارنده هستند و عموماً در یخچال نگهداری می شوند اما عمر مفید آن‌ها جاودانه نیست. زمانی که شما در شیشه سس را باز می کنید نمی توان بیش از چند ماه از آن استفاده کرد. چاشنی هایی مانند مایونز بعد از باز شدن نباید بیش از دو ماه در یخچال بمانند و به مصرف برسند. در خصوص کچاپ نیز باید بدانید که عمر مفید آن تا حدود 6 ماه است. بنابراین توصیه می کنیم سس های متعدد را به میزان زیاد و یکجا خریداری نکنید. چون بعد از باز کردنشان زمان زیادی برای مصرف ندارید. بنابراین اگر چند سس همزمان در یخچال داشته باشید احتمال اینکه بتوانید همه را در عرض چند ماه مصرف کنید کم است.

آرد را به میزان زیاد خریداری نکنید

آرد یک ماده غذایی مفید و لازم برای هر آشپزخانه ای است. خانم‌ها از آرد برای غلیظ کردن سس ها و آش یا سوپ استفاده می کنند چون این ماده آب را به خوبی جذب می کند. البته آرد ترکیب اصلی نان، کیک و کلوچه ها و شیرینی های خانگی نیز می باشد. بنابراین برخی افراد ترجیح می دهند به میزان زیادی از آن خریداری و در منزل داشته باشند. اما واقعیت این است که رطوبت هوا می تواند باعث غیرقابل استفاده شدن آرد شود. درست است که می توان از آرد به مدت یک سال نگهداری و استفاده کرد اما آرد گندم کامل و آرد گردو به دلیل دارا بودن روغن در عرض دو ماه خراب می شود. در واقع زمانی که این روغن ها تجزیه بشوند باعث می شوند که آرد بوی بدی بگیرد.

تخم مرغ را بیش از 12 عدد خریداری نکنید

نیازی نیست در خریدتان چند شانه تخم مرغ خریداری کنید. بهتر است از بسته های کوچک و نیم شانه ها استفاده کنید. معمولاً تاریخ مصرف تخم مرغ تولید شده بین 3 تا 5 هفته است. بنابراین اگر خانواده پرجمعیت و املت خوری ندارید بهتر است به تعداد کم بسنده کرده و تخم مرغ هایتان را تازه به تازه خریداری و مصرف کنید.

میوه و سبزیجات را به میزان زیاد خریداری نکنید

میوه و سبزیجات بسیار زودتر از موادی که اشاره شد خراب می شوند. بنابراین اگر مهمان ندارید تا حد امکان مواد غذایی تازه مانند میوه و سبزیجات را به میزان کم خریداری کنید. چون بدون شک کسی در خانواده میلی به میوه های خراب و پلاسیده نخواهد داشت و این مواد غذایی در معرض هوا و گرما خیلی زود ویتامین ها و مواد معدنی خود را از دست خواهند داد.

قهوه آسیاب شده را به میزان زیاد خریداری نکنید

درست است که حتی اگر چندین ماه از زمان انقضای قهوه آسیاب شده گذشته باشد نیز مصرف آن باعث ایجاد مشکل نمی شود. اما بدانید که ماندن قهوه آسیاب شده به مدت زمان زیاد باعث می شود که تازگی و عطر آن از بین برود. توصیه می شود قهوه و چای را نیز به میزان نیازتان خریداری کنید تا عطر و طعم به مرور زمان از بین نرود.

غلات را به میزان زیادی خریداری نکنید

درست است که خرید غلات و حبوبات به میزان زیاد ارزان تر بوده و در هزینه هایتان صرفه جویی می شود اما توجه داشته باشید که عدم نگهداری صحیح از آن‌ها زحماتتان را بر باد می دهد. چون رطوبت و گرمای زیاد باعث آسیب به بافت این مواد غذایی می شود.

منبع : تبیان