تجزیه و تحلیل یک مطالعه چینی مبتنی بر مطالعات انجام شده قبلی و جدید می گوید: کاهش شانس ابتلا به سرطان لوزالعمده با مصرف آسپرین در ارتباط است. این مطالعه جدید با شواهدی که ارائه کرده است نشان می دهد که آسپرین با دوز پایین می تواند عاملی کمک کننده در این راه باشد. این مطالعه می تواند علت و اثر این مورد را ثابت کند.

افرادی که آسپرین را برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، عروقی و یا سرطان کولورکتال مصرف می کنند، به احتمال زیاد شانس بیشتری برای در امان ماندن از سرطان لوزالمعده دارند.

با توجه به انجمن سرطان آمریکا سالانه 53 هزار سرطان پانکراس تشخیص داده می شود که 42000 نفر آنها بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند. سرطان لوزالمعده یک بیماری با عنوان قاتل خاموش است؛ چون علائم آن تا زمانی که تومور پیشرفت نکرده باشد آشکار نمی شوند.

مطالعه جدید 761 بیمار مبتلا به سرطان لوزالمعده را با 794 فرد سالم مقایسه کرده اند. 18درصد از بیماران غیر مبتلا، گزارشی از مصرف منظم و روزانه دوز پایین آسپرین را ارائه کرده اند. درحالی که 11درصد افراد مبتلا به سرطان از این دارو استفاده نکرده اند.

پس از تنظیم آمار و بررسی عوامل مختلف، محققان تخمین می زنند که آسپرین ممکن است خطر ابتلا به سرطان پانکراس را 46 درصد کاهش دهد. با این حال این تیم تأکید می کنند  این مطالعه ثابت نمی کند که آسپرین به طور مستیقم خطر کمتری تولید می کند.

مطالعات دیگری که در دو دهه گذشته انجام شده است نشان می دهد که با توجه به افزایش مصرف آسپرین، کاهش قابل توجهی در سرطان لوزالمعده اتفاق افتاده است. سرطان لوزالمعده نسبتاً نادر است و فقط یک و نیم درصد از بزرگسالان را درگیر می کند.

در برخی از افراد آسپرین می تواند عوارض قابل ملاحظه ای را ایجاد کند. بنابراین مصرف آسپرین باید با نظر پزشک انجام شود. محققان اعلام کردند که ژنتیک می تواند در یک بخش از جهان با نقاط دیگر بسیار متفاوت باشد.

بنابراین نمی توان این کاهش را فقط به این داروها اختصاص داد؛ چون عوامل دیگری مانند مصرف داروهای گیاهی، سابقه خانوادگی و یا اهمیت مراجعه به پزشک نیز در این امر دخیل هستند. این تحقیق می تواند پایه ای برای کار بیشتر برای پیشگیری از سرطان پانکراس باشد.

منبع: دکتر سلام