پژوهشگران آمريكايي هشدار دادند مصرف همزمان انبوهي از داروها مخصوصا براي سالمندان خطرناك است و عوارض جانبي نامطلوبي در پي خواهد داشت.

پژوهشگران دراين‌باره مي‌گويند: افراد سالمند اين روزها اغلب ناگزير هستند تركيبي از داروهاي مختلف از جمله قرص‌هاي تجويز شده از جانب پزشك، يا داروهاي بدون نياز به نسخه مانند مسكن ها و هم چنين مجموعه‌اي از داروهاي مكمل رژيم غذايي را مصرف كنند. اما بايد توجه داشت كه مصرف اين داروها با همديگر مي‌تواند تهديد كننده و حتي كشنده باشد.

به گزارش ایسنا، پژوهشگران تاكيد كردند كه در حال حاضر بيش از نيمي از افراد سالخورده در گروه سني 57 تا 85 سال در آمريكا حداقل از پنج نوع يا تعداد بيشتري از داروي گوناگون نسخه‌دار يا بدون نسخه استفاده مي‌كنند و از هر 25 نفر حداقل يك نفر اين داروها را به صورت تركيب شده با هم مصرف مي‌نمايند، اما لازم به تذكر است كه تداخل بين اين داروها كه در اثر مصرف آنها با هم بروز مي‌كند مي‌تواند خطرناك باشد و جان فرد را تهديد كند.

اين پژوهش از سوي محققان مركز پزشكي دانشگاه شيكاگو در ايالت ايلينويز آمريكا صورت گرفته و شرح آن در مجله انجمن پزشكي آمريكا منتشر شده است.

محققان خاطر نشان كردند كه اين روزها سالمندان آمريكايي مقدار زيادي دارو مصرف مي‌كند در حالي كه استفاده زياد از دارو مي‌تواند عواقب نامطلوبي در پي داشته باشد.