بسیاری از ما به دنبال راه حل هایی برای بهبود سلامتی خود هستیم. از جمله گرفتن رژیم غذایی، برای تناسب اندام و رهایی از چاقی و یا حتی استفاده از داروهای مناسب برای داشتن خوابی آرام و راحت برای رهایی از بی خوابی. البته در بسیاری از موارد  عادات بد غذایی خود را مسبب این موارد می دانیم. اما آنچه در تحقیقات جدید محققان به دست آمده است با نظر من و شما تفاوت دارد.

محققان با انجام یک مطالعه جدید گزارش کرده اند که یک ارتباط ژنتیکی بین کم خوابی و برخی شرایط بدن از جمله چاقی، سندرم پاهای بیقرار و اسکیزوفرنی وجود دارد.
این علم بالینی یک گام رو به جلو و مهم، در درک احساس بیولوژیکی برای این شرایط و مشکلات مربوط به سلامتی است. دانشمندان بارها و از مدت ها پیش، خواهان مشاهده ارتباط بین اختلالات خواب و مطالعات اپیدمیولوژیک بوده اند، ولی این اولین بار است که این لینک بیولوژیکی درسطح مولکولی شناخته شده است.

محققان در دانشگاه منچستر از ژن های بیش از 112000 نفر برای جست و جوی ارتباط بین شرکت کنندگان و عادات خواب نقشه برداری کردند. محققان به مناطق ژنوم متصل به انواع مشکلات خواب شناخته شده (از جمله بی خوابی و خواب آلودگی مفرط در طول روز) و سپس از آن به برخی از روابط پزشکی آن مانند: سندرم پاهای بی قرار، اسکیزوفرنی و چاقی مرتبط پی بردند.

محققان اعلام کردند: این مهم است که به یاد داشته باشید که با هدف قرار دادن شرایط مولکولی، می توان شرایط خواب را تحت تأثیر قرار داد. بنابراین مطالعات جدید، دانشمندان را قادر به توسعه راه های جدید برای مداخله در طیف وسیعی از شرایط و یک راه حل اساسی برای بهتر کردن زندگی بیماران می کند.

به گفته این پژوهشگران برای اثبات نتایج به مطالعات بیشتری نیاز است. پژوهشگران دانشگاه منچستر اعلام کردند: ما اعتقاد داریم که دانش به دست آمده و پیشرفت حاصل از آن کلیدی برای درک ما از زیست شناسی خواب است  که با حل آن تأثیر عمده ای بر سلامت و رفتار ما دارد.

منبع: دکتر سلام