اولین چیزی که بعد از خواندن کلمه لوزالمعده (پانکراس) به ذهن شما می رسد را سریع بگویید؟ اگر جواب شما سرطان است، شما تنها نیستید. اکثر مردم در مورد پانکراس خود فکر می کنند، زمانی که از آن ها سؤال می شود، این گونه پاسخ می دهند که سرطان پانکراس، مرگبار ترین شکل سرطان، از نظر میزان بقای عمر ۵ ساله است. با اینکه شناسایی سرطان پانکراس در اوایل دشوار است شما می توانید با شناسایی عوامل خطر زودتر متوجه تغییرات بدن خود شوید.

نشانه های وجود مشکل در لوزالمعده

– مدفوع شما رنگی به نظر می رسد:

اگر شما در مدفوع خود  نورهای رنگی شناور دیدید، این نشانه ای از  فقر جذب مواد غذایی است. آنزیم لوزالمعده به هضم چربی در رژیم غذایی شما کمک می کند. همراه با شکست چربی ها، لوزالمعده به بدن شما در جذب ویتامین محلول در چربی مانند  A,E,K کمک می کند.

– درد شکم و دردهای داخلی:

درد شکم یکی از علائم رایج سرطان پانکراس و پانکراتیت حاد است که یک نوع التهاب کشنده است.

– شما مبتلا به دیابت باشید:

لوزالمعده هورمون هایی تولید می کند که به کنترل تولید انسولین بدن و همچنین سطح قند خون کمک می کند. لوزالمعده هنگامی خطر ساز است که افراد، مبتلا به دیابت نوع ۲ باشند. اگر وزن شما تحت کنترل باشد و شما از سلامت رژیم غذایی، برخوردار باشید؛ این به بررسی دقیق تر لوزالمعده منجر می شود.

– بعد از خوردن همبرگر حالت تهوع دارید:

تهوع و استفراغ از علائمی است که نیاز به مراقبت ویژه دارد.

– شما در حال کاهش وزن باشید.

کاهش ناگهانی وزن بدن را جدی بگیرید تا دچار عوارض بی احتیاطی نسبت به آن نشوید. شاید بتوانید با توجه به موارد بالا در تشخیص زود هنگام بیماری و به طبع، درمان آن موثر باشید.

منبع: دکتر سلام