جمعیت هلال احمر علاوه بر فعالیت های امدادی که در هنگام حوادث پیش بینی نشده و طبیعی رخ می دهد در حوزه جذب مشارکت های مردمی برای کمک به نیازمندان و فقیران نیز پیشتاز است و در روزهای پایانی سال طرح فرشتگان رحمت را برای کمک به ایتام اجرا می نماید.

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه ملی فرشتگان رحمت، یکی از مهم ترین برنامه های جمعیت هلا ل احمر در جهت تامین و حمایت از سلامت و  زندگی اقشار محروم  و مبارزه با چالش‌های جهانی مانند فقر، گرسنگی است و از همه مهم تر گفتن از خوبی ها و مهربانی هاست آنقدر که کنش‌های خوب به یک قاعده و اصل در جامعه تبدیل شود.

طی ۷ سال گذشته، جمعیت هلال احمر به وسیله این برنامه‌ داوطلبانه، شمار بسیاری از امکانات مادی و مالی  و کارکنان خود را  برای حمایت از افراد بی بضاعت و ساکن در مناطق محروم کشور  و حتی آسیب دیدگان از حادثه هایی همچون زلزله استان آذربایجان شرقی، بوشهر و… را در اختیار قرار داده است. این برنامه شامل  اعضای داوطلب و مددکارانی است که اختصاصا برای پاسخ به بحران‌ها و شناسایی نیازمندان واقعی  آموزش دیده‌اند و در بیش از ۴ هزار خانه داوطلب عمومی و اختصاصی در تمام کشور بکار گرفته شده اند.

اجرای برنامه فرشتگان رحمت، در حقیقت ایجاد زمینه لازم برای ساماندهی کمک‌های مردمی و آغاز سونامی مردمی مقابله با آسیب‌های اجتماعی در آستانه نوروز است. همه ساله بر اثر این فراخوان هوشمندانه، ظرفیت‌های بی‌بدیل مردمی، آزاد و حجم وسیعی از امکانات و کمک ها، به سمت  خانواده های نیازمند و بی سرپرست و بدسرپرست  گسیل می‌شود و این نشان می دهد که هر کدام از ما می‌توانیم در محیط پیرامون‌مان نقش ایفا کنیم؛ نقش‌هایی که می‌تواند ویژه خود ما باشد، اما ضریب نفوذ بیابد و ذهن و قلب دیگران را برای حمایت از خود اقناع کند. پس خوب است دقایقی به نقش خود بیندیشیم.

این نکته قابل تامل است که برنامه های این چنینی حتما برای کمک به افراد کم‌توان مالی یا خانواده های زندانیان نیازمند،  کمکی مناسب است اما نباید فراموش کرد که چنین برنامه‌هایی گاهی می‌تواند شبیه یک مسکن موقت عمل کند. مسلما مشکل فقر در کلانشهرهایی مثل تهران، با کمک های مقطعی و مناسبتی  حل نخواهد شد و  پیشگیری، همیشه بهترین راهکار است. به همین دلیل برنامه های توانمندسازی گوناگونی برای خانواده های کم برخوردار در رشته های هنری، صنعتی، کشاورزی و… در طی سال درنظر از سوی سازمان داوطلبان در نظر گرفته شده است ، و تاکنون بسیاری از این افراد خودکفا شده اند و از چرخه حمایتی سازمان داوطلبان بیرون آمده اند به طوری که بعضی از آن ها در حال حاضر داشته ها و دانسته های خود را برای دستگیری از نیازمندان به اشتراک می گذارند . درست است که مشکلاتی مانند نیاز خانواده های محروم می‌توانست از ابتدا وجود نداشته باشد. اگر برنامه‌ریزی‌های اجتماعی مناسب انجام شود اما حالا بهتر است با ویتامین‌ها و مسکن‌ها به داد تن از پا افتاده جامعه شهری رسید. از سویی دیگر با وجود همه مشکلات فرشتگان رحمت، روزنه امیدی است برای دسترسی به حداقل امکانات؛ غذا و پوشاک و حتی دلجویی های مهربانانه و همبستگی های اجتماعی.

در کنار همه برنامه‌های امدادی جمعیت هلال احمر ، حمایت از زندگی سالم افراد آسیب پذیر جامعه  نیز به منزله یک برنامه و راهبرد مهم و همچنین زندگی ایمن و خارج از تهدید مدنظر است، ” رشد خیر جمعی و اعتماد به یکدیگر داروی بی‌بدیل جامعه  امروز است. وسازمان داوطلبان  نیز این امر را به عنوان ارزشی اخلاقی دنبال می کند.

ابعاد مختلف برنامه های حمایتی سازمان داوطلبان شامل سلامت جسم، روان، سلامت خانواده، ایمن شدن از بیم، خوف و تهدیدهای انسانی و جامعه‌ای مهربان و نوع‌دوست که خیر جمعی در آن موج زند، مدنظر است و هلال احمر نیز تلاش‌های خود در این جهت را دنبال می‌کند.بنابراین اگر می‌خواهیم جامعه ما جامعه‌ای باشد که همه در آن احساس خوشبختی کنند و خوشبختی را برای نسل‌های آینده ارمغان آوریم، باید خیرجمعی را گسترش دهیم. برنامه فرشتگان رحمت، زمینه‌های مشارکت مردم در یاری رسانی و همدلی با خانواده های نیازمند در روزهای منتهی به سال نو  را بیش از پیش فراهم کرده است. بدین ترتیب که با اعلام فراخوان عمومی از ۱۲ بهمن تا پایان همین ماه، کمک‌های نقدی و غیر نقدی مردم نیکوکار سراسر کشور سر جمع خواهد شد، سپس با توجه به ظرفیت ‌های نقدی و غیر نقدی موجود، اقلام ضروری تهیه، بسته‌بندی و از نخستین روز اسفند تا بیست و پنجم، در نشانی های ‌مورد نظر توزیع می شود.

منبع/مهر