سلامتی یکی از بزرگترین نعماتی است که خداوند به انسان عطا نموده است و ارزش بسیار بالایی دارد. حفظ سلامتی از جمله وظایف اصلی انسان است که باید به آن بپردازد. هر فرد می تواند با رعایت چند نکته ساده سلامت خود را تضمین کند. در اینجا ما به 6 نکته اساسی برای جلوگیری از ایجاد بیماری در فرد اشاره کرده ایم. با دکتر سلام همراه باشید.

همه می دانیم که برای سالم ماندن باید ورزش کرد، لباس‌ راحتی پوشید و مواد غذایی سالم مصرف کرد. اما بسیاری از مردم فراموش می‌کنند که برای سالم ماندن باید نکات دیگری را نیز رعایت کنند. در این مطلب به چند وسیله ساده اشاره شده است که استفاده از آنها متاسفانه معمول بوده، ولی تهدید کننده سلامت هستند.

 

ظروف پلاستیکی قدیمی

تمام ظروف پلاستیکی قدیمی سفت، شفاف و حاوی پلی کربنات را دور بیندازید. احتمال دارد این ظروف از بیسفنول A بوده و گازهای سمی منتشر‌کنند. برای گرم کردن مواد غذایی از ظروف شیشه‌ای استفاده کنید.

 

خوشبوکننده هوا

مواد شیمیایی که باعث ماند گاری بیشتر خوشبوکننده‌ها می‌شود، فتالات نام دارد. در سال‌های اخیر، تولیدکنندگان خوشبوکننده هوا استفاده از این مواد شیمیایی را کاهش داده‌اند. این ماده برای سیستم تناسلی بسیار مضر است. برای خوشبو کردن می‌توان از گل‌های تازه ، گل‌های خشک و … استفاده کرد.

 

صابون ضد باکتری

صابون ضد باکتری نسبت به صابون معمولی باکتری بیشتری را از بین نمی‌برد و طبق گزارش سال 2014 ، اف دی ای درباره مضر بودن آن هشدار داده است. ماده شیمیایی فعال موجود در این صابون به نام “تریکلوزان”، سطوح طبیعی هورمون را در پستانداران تغییر می‌دهد و ممکن است بدن را در برابر آنتی‌بیوتیک مقاوم کند. بنابراین بهتر است از صابون معمولی استفاده شود.

 

لوازم آرایش مایع کهنه

هرگونه لوازم آرایش مایع به ‌ویژه ریمل می‌تواند به زیستگاه باکتری تبدیل شود. بنابراین توصیه می‌شود که لوازم‌آرایش مایع پس از 3 ماه باز شدن، دور ریخته شود. استفاده از محصولات آرایشی قدیمی، باعث بروز باکتری عفونت‌زا روی پوست می‌شود.

 

جای لنز کثیف

علت اصلی عفونت چشم استفاده از جای لنز کثیف است. بنابراین هر سه ماه جا عدسی‌ باید عوض شود ؛ مایع آن نیز باید روزانه عوض شود. رعایت نکردن این نکات می‌تواند به زخم چشم و عفونت‌های مختلف منجر شود.

 

کرم‌ ضد آفتاب کهنه

باید به تاریخ انقضای کرم ضد آفتاب دقت کنید زیرا درصورت انقضا، مواد شیمیایی آن که پوست را در برابر اشعه‌ مضر محافظت می‌کند غیرفعال می شود و هرچه قدر هم استفاده کنید از پوست محافظت نمی‌شود. بدون کرم ضد آفتاب ، پوست دچار پیری زودرس، آسیب‌دیدگی و مستعد سرطان می شود.

منبع: جام نیوز