چای یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی های ما ایرانی هاست بهتر است در مصرف این نوشیدنی زیاده روی نکنید و بدنتان را در معرض آسیب ها و عوارض آن قرار ندهید همچنین بهتر است زمان مصرف قرص استامینوفن چای بنوشید و اثرگذاری این دارو را چندبرابر کنید توصیه های تغذیه ای مهم در این زمینه را با هم مرور خواهیم کرد .

  • مصرف چای، ۱۰ دقیقه قبل از دریافت استامینوفن باعث افزایش اثر بخشی این دارو می شود. کافئین موجود در قهوه، چای یا نوشیدنی های کولادار میزان جذب استامینوفن را افزایش می دهد اما این را هم باید در نظر داشت که دوز بالای این ترکیب باعث آسیب کبدی می شود.
  • مصرف بعضی داروها با نوشیدنی های کافئین دار نیز می تواند علائمی مانند لرزش، تعریق و لکنت در فرد ایجاد کند؛ برای مثال هرگز نباید داروهای ضد آسم مثل تئوفیلین را با نوشیدنی های حاوی کافئین مصرف کرد. به طور کلی اگر دارو می خورید، مصرف چای، قهوه و نوشیدنی های کولادار را به یک فنجان تا یک لیوان در روز کاهش دهید.
  • مصرف همزمان استامینوفن با غذاهای غنی از کربوهیدرات مثل بیسکویت، خرما، مربا و… باعث کندی جذب دارو می شود.
  • مصرف داروهای آهن دار مثل سولفات آهن (فروس سولفات) و خوراکی های حاوی آهن با چای باعث عدم جذب آهن می شود. پس افرادی که فقر آهن دارند نباید بلافاصله بعد از غذا، چای بنوشند.
  • مصرف سه تا چهار فنجان چای یا قهوه در روز ممکن است اثر دگزامتازون را افزایش دهد.

نکته مهم: برای جلوگیری از عوارض تداخلات دارویی باید در مراجعه به هر پزشکی به طور دقیق او را از تمام داروها و مکمل های گیاهی یا شیمیایی مورد مصرف خود مطلع سازید. هنگام تحویل دارو از داروخانه نیز در مورد تداخل آن با داروهای دیگر و مواد غذایی خاص از دکتر داروساز سوال کنید. خواندن بروشور داخل بسته بندی دارو نیز کمک کننده است.


گرد آورنده: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی


 منبع: دکتر سلام

لینک مرتبط: اگر در دوران بارداری استامینوفن استفاده کنیم چه عوارضی دارد؟