سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها در بین خانم ها است.به همین جهت پیشگیری از این سرطان برای تمام خانم ها موضوعی مهم می باشد.در این مطلب قصد داریم شما را با عواملی آشنا نماییم که انجام دادن آن ها خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

۱- نوشیدنی الکلی

مصرف نوشیدنی های الکلی با افزایش ریسک سرطان سینه مرتبط است. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، زنانی که در روز الکل می نوشند در مقایسه با زنانی که اصلا نوشیدنی الکلی مصرف نمی کنند ۱.۵ درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند. به گفته محققان، الکل موجب تغییر نحوه متابولیسم استروژن در بدن زنان می شود و در نتیجه میزان استروژن در خون افزایش می یابد. میزان بالای استروژن علت اصلی ابتلا به سرطان سینه عنوان می شود.

۲- بارداری در سنین بالا (یا بچه دارنشدن)

طبق اعلام انجمن سرطان آمریکا، بارداری بعد از سن ۳۰ سال یا اصلا بچه دارنشدن، می تواند ریسک ابتلا به سرطان سینه را در زنان افزایش دهد. طبق اعلام انستیتو سرطان ملی، بارداری موجب کاهش سیکل ماهانه زنان در طول زندگی شان می شود، در نتیجه تجمع استروژن در بدن کاهش می یابد. ریسک ابتلا به سرطان سینه در زنانی که یک فرزند دارند با بالارفتن سن افزایش می یابد. بعلاوه هرچقدر تعداد فرزندان یک زن بیشتر باشد، ریسک ابتلا به سرطان سینه کاهش می یابد.

۳- شیر ندادن به نوزاد

ارتباط بین شیردادن به نوزاد و سرطان سینه خیلی مشخص نیست، اما به عقیده محققان، شیر دادن به نوزاد تا حدودی ریسک سرطان سینه را کاهش می دهد. طبق اعلام انجمن سرطان آمریکا، هرچقدر مدت زمان شیر دادن به نوزاد بیشتر باشد احتمال ابتلا به سرطان سینه کمتر خواهد بود. بازهم افزایش این ریسک ناشی از میزان استروژن در بدن زنان است.

۴- قرص های ضدبارداری

تا حدودی مصرف قرص بارداری خوراکی مطمئن است، اما مشخص شده است که برخی انواع آن موجب افزایش ریسک سرطان سینه در زنان می شود. طبق اعلام جامعه سرطان آمریکا، نوع تزریقی پروژسترون که هر ۳ ماه یکبار تزریق می شود، ریسک سرطان سینه را افزایش می دهد. بعلاوه، مطالعات نشان داده اند زنانی که قرص ضدبارداری خوراکی مصرف می کنند در مقایسه با زنانی که هرگز قرص مصرف نکرده اند تاحدودی در معرض ریسک ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.

۵- کار شیفت شب

تحقیقات نشان می دهد کار شیفت شب با افزایش ریسک سرطان سینه در زنان مرتبط است. به نظر می رسد این افزایش ریسک هم ناشی از هورمون هاست. به گفته محققان، این تاثیر ناشی از تغییر در میزان هورمون ملاتونین است، هورمونی که تحت تاثیر قرارگیری بدن در معرض نور است. محققان می گویند میزان نرمال ملاتونین در شب برای تنظیم تعداد هورمون های طبیعی از جمله استروژن مهم است.

منبع:افکار