مدفوع

روند طبیعی بدن انسان این است:مصرف-هضم-تجزیه-خروج اضافیات از بدن،البته این خلاصه ای از این روند است.انسان برای ادامه زندگی نیاز به غذا و آب دارد و غذایی که توسط انسان به مصرف میرسد اضافیاتش از طریق مدفوع از بدن خارج میشود.گاهی اوقات ممکن است فردی ماده غذایی سالمی را در مدفوعش ببیند.علت آن چیست؟

باکتری های موجود در بدن باید توانایی تجزیه درست مواد غذایی را داشته باشند، اما گاهی اوقات گوارش برخی مواد غذایی، به ویژه آنهایی که محتوای فیبر بالا دارند، دشوار است.

اگر یک متخصص گوارش نباشید، احتمالا خیلی کم پیش می آید تا به طور منظم درباره مدفوع بحث کنید. اما ممکن است پرسش هایی برای شما ایجاد شده باشند که همچنان بی پاسخ باقی مانده اند. به عنوان مثال، آیا تا به حال با باقیمانده مواد غذایی در مدفوع خود مواجه شده اید؟

به نقل از “پریونشن”، دفع برخی مواد غذایی به صورت دست نخورده می تواند با چند عامل بالقوه در ارتباط باشد که در ادامه به آنها اشاره می شود.

گاهی اوقات مواد غذایی به درستی تجزیه نشده اند

مدفوع

باکتری های موجود در بدن باید توانایی تجزیه درست مواد غذایی را داشته باشند، اما گاهی اوقات گوارش برخی مواد غذایی، به ویژه آنهایی که محتوای فیبر بالا دارند، دشوار است. ذرت، هویج، دانه ها، و مغزهای خوراکی از جمله این مواد غذایی هستند که سخت گوارش می شوند. از آنجایی که این مواد غذایی ممکن است تقریبا بدون تغییر از بدن عبور کنند، شما همواره تمامی مواد مغذی را دریافت نمی کنید.

تقریبا تمام مواد غذایی گیاهی حاوی کربوهیدارت های پیچیده هستند که در بدن ما به راحتی تبدیل به کالری نمی شوند. برای حصول اطمینان از جذب مواد مغذی، بهتر است سبزیجات را بخارپز کنید، زیرا این کار به نرم شدن آنها کمک می کند و اجازه می دهد مواد مغذی بیشتری آزاد شوند.

غذا را به خوبی نمی جوید

مدفوع

آن چه در مدفوع خود مشاهده می کنید می تواند در نتیجه شیوه جویدن غذا شکل گرفته باشد. فرآیند گوارش از دهان آغاز می شود. اگر مواد غذایی را به خوبی نجوید، شرایط برای آنزیم های گوارشی به منظور تجزیه غذا دشوار می شود و از این رو، ممکن است تکه های غذا دست نخورده از بدن عبور کرده و وارد مدفوع شوند.

مواد غذایی دارای پوسته بیرونی سخت هستند

مدفوع

برخی مغزهای خوراکی و دانه ها دارای پوسته های بیرونی سخت هستند که دسترسی به چربی ذخیره شده داخلی را دشوار می سازند. در شرایطی که ذرت این گونه نیست، اما این ماده غذایی نیز گاهی اوقات در مدفوع دیده می شود. اگرچه ذرت دارای پوسته سخت نیست، اما هر دانه آن دارای یک پوشش بیرونی سلولزی است که توسط آنزیم های بدن انسان قابل تجزیه نیست. اگرچه درون دانه گوارش شده است، اما پوشش سلولزی در مدفوع قابل مشاهده است. به رغم این که به نظر می رسد ذرت دست نخورده باقی مانده است، اما به طور معمول مواد مغذی آن جذب شده اند.

همه چیز به سرعت حرکت می کند

مدفوع

به طور معمول، بین 24 ساعت تا 72 ساعت طول می کشد تا غذا از دستگاه گوارش انسان عبور کند. برخی افراد دارای نرخ تحرک بالا هستند و ممکن است متوجه ذرات غذایی در مدفوع شوند، که از زمان کافی برای تجزیه کامل برخوردار نبوده اند.

دستگاه گوارش از چهار قسمت مجزا تشکیل شده است: مری، معده، روده کوچک، و روده بزرگ. هر قسمت دستگاه گوارش وظیفه منحصر به فردی در گوارش دارد، و تحرک می تواند حتی بین هر بخش مختلف روده نیز متفاوت باشد.

با مشکلات دیگر دستگاه گوارش مواجه هستید

مدفوع

به طور معمول، مشاهده ذرات مواد غذایی در مدفوع دلیلی برای نگرانی ایجاد نمی کند. با این وجود، اگر این شرایط با اسهال، و/یا کاهش وزن همراه است، می تواند نشانه ای از مشکلات و بیماری های جدی‌تر باشد و باید توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد.

هر دو مورد اسهال و کاهش وزن می توانند نشانه ای از سوءجذب مرتبط با بیماری سلیاک، بیماری کرون، یا نارسایی لوزالمعده باشند. توجه داشته باشید که تمام بیماری هایی که موجب سوءجذب می شوند، می توانند موجب مشاهده ذرات گوارش نشده غذا در مدفوع شوند. این یک نشانه خاص از یک بیماری ویژه نیست و از این رو، باید بررسی های لازم توسط یک پزشک صورت بگیرد.

منبع : عصر ایران