قلب یکی از پر کارترین و کلیدی ترین اندام های بدن انسان محسوب می‌شود.این عضو حیاتی وظیفه پمپاژ خون به نقاط مختلف بدن را بر عهده دارد. عملکرد بدون مشکل قلب این امکان را فراهم می‌کند تا به راحتی فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهید.از این رو توجه کردن به سلامت قلب موضوعی کاملا جدی است.آشنایی با نشانه هایی که بیان می کند سلامت قلب شما در خطر است می تواند در جهت پیشگیری از بیماری های شدید قلبی و درمان سریع تر به شما کمک کند.

به راحتی خسته می‌شوید

اگر هر روز به راحتی مسافتی طولانی را می‌دوید، اما اکنون به ناگاه قادر به انجام این کار نیستید و احساس خستگی شدید به سراغ شما می‌آید، ممکن است با نشانه‌ای از عدم پمپاژ خون کافی توسط قلب به نقاط مختلف بدن مواجه باشید. فعالیت‌هایی که پیش از این به راحتی انجام می‌شدند، اما اکنون به صورت ناگهانی با دشواری مواجه شده‌اند می‌تواند نشانه‌ای هشداردهنده از وجود یک مشکل باشد. اگر حتی خوابتان در رفع خستگی تاثیری نداشت، هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید تا دلیل دقیق این شرایط مشخص شود.

 از فشار خون بالا رنج می‌برید

تشخیص فشار خون بالا می‌تواند خطر حمله قلبی، سکته مغزی یا بیماری قلبی را افزایش دهد. اگر فشار خون را پایین نیاورید، این شرایط می‌تواند به شریان‌ها آسیب وارد کند و به جمع شدن پلاک در اطراف دیواره آنها منجر شود، که به آرامی جریان خون را مسدود می‌کند. هرچه مسیر رگ‌ها تنگ‌ترشود، قلب و رگ‌های خونی سخت‌تر و ناکارآمدتر کار می‌کنند.

 گرفتار سرفه مداوم ناگهانی شده‌اید

اجازه ندهید سرفه کردن شما را فریب دهد که یک بار دیگر دچار سرماخوردگی شده‌اید. اگر سرفه از بین نمی‌رود، این شرایط می‌تواند از امکان وجود یک مشکل قلبی حکایت داشته باشد. هنگامی که قلب به خوبی خون را پمپاژ نمی‌کند، مایعات ممکن است به مکان‌هایی غیر‌معمول مانند ریه‌ها نشت کرده و در آنجا جمع شوند. ورود مایع به ریه‌ها در نتیجه یک نارسایی قلبی می‌تواند موجب خس خس سینه و سرفه شود، که این وضعیت می‌تواند شرایط ابتلا به آسم یا بیماری ریوی را تقلید کند، در شرایطی که به واقع یک مشکل قلبی وجود دارد.

از تنگی نفس رنج می‌برید

اگر هنگام بالا رفتن از پله یا دویدن احساس غیر معمول تنگی نفس به سراغ شما می‌آید، این می‌تواند یکی دیگر از نشانه‌های هشداردهنده وجود یک مشکل قلبی باشد.

 لثه‌هایتان متورم شده‌‌اند

افراد مبتلا به بیماری لثه اغلب از تورم آنها رنج می‌برند، که در نتیجه التهاب شکل می‌گیرد و التهاب در بدن می‌تواند به خطر افزایش یافته حمله قلبی منجر شود. افراد مبتلا به بیماری دهان و دندان اغلب دارای یک سطح بالای التهاب هستند که می‌تواند محرک شکل‌گیری التهاب در سراسر بدن باشد.

 تپش قلب دارید

ضربان سریع و غیر معمول قلب می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که سیستم قلبی وعروقی شما به خوبی کار نمی‌کند. آریتمی، یک وضعیت ضربان قلب نامنظم است، که اگر به درستی درمان نشود، می‌تواند در آینده موجب بیماری قلبی شود. اگر قلب شما به واقع ضعیف است، این شرایط می‌تواند موجب اختلالات ریتم قلب شود.

 هنگام خواب در تنفس مشکل دارید

آپنه خواب انسدادی اغلب موجب بیدار شدن فرد از خواب در نیمه‌های شب می‌شود این شرایط با خطر بالاتر حمله قلبی یا فیبریلاسیون دهلیزی، یک آریتمی قلبی، پیوند خورده است. هنگامی که بیماران مبتلا به آپنه خواب به خواب می‌روند، سطوح اکسیژن آنها افت می‌کند و بدن دچار هراس می‌شود و به رگ‌های خونی می‌گوید جریان اکسیژن به قلب و مغز را افزایش دهند که این شرایط تنگی نفس را به همراه دارد. افراد مبتلا به آپنه خواب اغلب در معرض خطر فشار خون بالا نیز قرار دارند که یکی دیگر از نشانه‌های قلب ناسالم است.

هیچ مویی روی پاهای خود ندارید

پاهای بدون مو می‌تواند به معنای کمبود اکسیژن در پاها باشد، زیرا جریان خون در نتیجه تنگ شدن شریان‌ها کاهش یافته است. بدون حضور خون سرشار از مواد مغذی، فولیکول‌های مو قادر به رشد نیستند. پاهای بدون مو یا رشد کند موها در پاها به واسطه گردش خون ضعیف یکی از نشانه‌های بیماری شریان محیطی (PAD) است. مراجعه به پزشک برای تشخیص دقیق بهترین گزینه محسوب می‌شود.

 پاها متورم شده‌اند

اگر احساس می‌کنید کفش‌های شما نسبت به گذشته تنگ شده‌اند، این می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل قلبی باشد. زمانی که قلب به صورت کارآمد خون را پمپاژ نمی‌کند، سیاهرگ‌ها دچار مشکل می‌شوند و مایع اضافی وارد بافت‌های بدن می‌شود، که تورم در قسمت‌هایی از بدن مانند پاها، شکم، و حتی کیسه بیضه را به همراه دارد. اگر متوجه تورم در مکان‌هایی غیر معمول شده‌اید، ممکن است با تجمع مایع اضافی در بافت مواجه شده باشید و باید برای تشخیص دقیق به پزشک مراجعه کنید.

از درد گردن یا آرواره رنج می‌برید

بیشتر مردم فکر می‌کنند درد در ناحیه قفسه سینه نشانه نخست مشکل قلبی محسوب می‌شود، اما در واقعیت، نشانه‌های مشکلات قلبی می‌توانند در مناطق دیگر بدن پدیدار شوند. درد در ناحیه گردن یا آرواره می‌تواند نشانه‌ای از آنژین، یک مشکل قلبی که در زمان کمبود خون سرشار از اکسیژن رخ می‌دهد، باشد. آنژین ممکن است مانند فشار تنگ کننده یا فشردگی در قفسه سینه احساس شود، اما درد می‌تواند به دیگر قسمت‌های بدن مانند گردن، پشت، آرواره یا شانه‌ها نیز سرایت کند.
منبع: شفاف