غلات خانواده بزرگی را تشکیل می دهد که مصرف آنها فواید بسیار زیادی را برای بدن به عهده دارد. غلات از واحد های کربوهیدرات تشکیل می شوند که بسیار مقوی هستند و مصرف آنها برای افرادی که قصد افزایش وزن دارند بسیار توصیه می شود. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

مصرف غلات کامل در مقایسه با انواع پالایش شده حفظ کالری ها طی فرآیند گوارش را کاهش داده و سوخت و ساز را تسریع می کند.

مطالعه جدید که توسط پژوهشگران دانشگاه تافتس انجام شده است، نشان می دهد که یک تغییر ساده در رژیم غذایی و استفاده از غلات کامل (سبوس دار) به جای غلات پالایش شده می تواند به سکل گیری نتایجی بزرگ منجر شود.

نتایج این مطالعه نشان دادند که مصرف غلات کامل در مقایسه با انواع پالایش شده حفظ کالری ها طی فرآیند گوارش را کاهش داده و سوخت و ساز را تسریع می کند.

این پژوهش به مدت هشت هفته و با حضور 81 مرد و زن که در بازه سنی 40 تا 65 سال قرار داشتند، انجام شد. دو هفته پیش از آغاز مطالعه، تمامی این افراد غذاهای مشابه مصرف کرده و تیم پژوهشی نیاز به کالری برای هر فرد را تعیین کرد. از زمان آغاز مطالعه شرکت کنندگان به طور تصادفی در دو گروه جای گرفتند که یکی از گروه ها غلات کامل و گروه دیگر غلات پالایش شده مصرف می کرد.

طی این رژیم غذایی، پژوهشگران شرایط وزن، نرخ سوخت و ساز، گلوکز خون، کالری مدفوع، گرسنگی و سیری را به مدت هشت هفته زیر نظر داشتند.

نتایج نشان داد، افرادی که رژیم غلات کامل را دنبال کرده بودند، شاهد افزایش نرخ سوخت و ساز و همچنین دفع انرژی مدفوعی در مقایسه با افرادی بودند که غلات پالایش شده مصرف می کردند.

نتایج این مطالعه و پژوهش های پیشین این مساله را تایید می کند که از دست دادن کالری به دلیل گوارش فیبر مصرفی اضافی نیست.

به گفته سوزان رابرتس، مولف ارشد مطالعه، دفع کالری های اضافی در افرادی که غلات کامل مصرف کرده بودند، برابر با یک پیاده روی 30 دقیقه ای یا از نظر اثر آن به معنای امکان لذت بردن از خوردن یک کلوچه کوچک در روز بود.

منبع: عصر ایران