در کهنسالی و پیری به دلیل تعدد بیماری ها و تسکین دردها معمولا از چند قرص در چند وعده در طول شبانه روز استفاده می شود که این قرص هایی شیمیایی تنها  نقش تسکین دهنده و آرام کننده را دارند ولی عوارض جانب بسیار زیادی برای بدن ایجاد می کنند.

محققان نسبت به مصرف همزمان چندین دارو و تاثیرات منفی آن بر سلامت مغز سالمندان هشدار دادند.

به گزارش ایسنا، در این مطالعه محققان آمریکایی به بررسی مصرف مسکن‌های اپیوئیدی، ضدافسردگی، داروهای آرام‌بخش و ضد روان‌پریشی پرداختند.

طبق بررسی مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا مصرف این داروها در افراد بالای ۶۵ سال در فاصله سال‌ها ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ دو برابر شده است.

محققان برآورد کرده‌اند تقریبا سه میلیون و ۷۰۰ هزار مورد مراجعه به پزشک در سال از سوی افراد مسنی صورت می‌گیرد که از سه یا چهار قلم از این داروها مصرف می‌کنند.

افزایش مصرف ترکیبی این داروها که بر سیستم عصب مرکزی تاثیر می‌گذارند نگران کننده است، زیرا خطر افتادن و شکستگی‌های استخوانی را به همراه دارد، بر توانایی فرد در رانندگی تاثیر گذاشته و موجب مشکلاتی در حافظه و قدرت تفکر فرد می‌شود.

به علاوه مصرف مسکن‌های اپیوئیدی در کنار داروهای تاثیرگذار بر مغز از جمله آرام‌بخش والیوم بسیار نگران‌کننده است زیرا خطر مرگ را افزایش می‌دهد.

به گزارش هلث دی نیوز، به گفته محققان افزایش مصرف این داروها نشان‌دهنده تمایل افراد مسن به دریافت کمک و مصرف داروهای رفع مشکلات سلامت روان است اما همچنان موجب نگرانی است چراکه خطر مصرف ترکیبی این داروها وجود دارد.

منبع/ایسنا