مددکاران اجتماعی باید در کارشان با احساس آرامش به همراه کم کردن حجم کاری پشتیبانی و نظارت کافی جلو روند و از فرسودگی شغلی خود جلوگیری کنند. حجم کاری آنها بسیار سنگین است. آنها اغلب با مراجعه کننده های خود در تماس هستند و استراحت کردن و ناهار خوردن جزء برنامه های روزانه آنها نیست. این انسان های شریف در خدمت نیازمند ترین مردم هستنند و اغلب مشکلات مراجعه کننده خود را در این فرآیند انجام می دهند و اصلاً جای تعجب ندارد.

تجربه نشان می دهد 75 درصد از مددکاران اجتماعی بیش از حد معمول پر انرژی هستند و یا از منابع در دسترس خود در حرفه شان استفاده می کنند. اگرچه نرخ فرسودگی شغلی برای مشاغل خدمات انسانی بالاتر است ولی این پدیده می تواند در هر حرفه شغلی اتفاق بیفتد. شما می توانید با استفاده از راهنمایی هایی که در زیر گفته می شود برای رفع خستگی و کم کردن بحران کاری استفاده کنید و به کار خود متعهد بمانید. فقط در کمتر از 30 روز شما می توانید چند راه پر انرژی سالم و پیشگامانه را یاد بگیرید و در کار خود انجام دهید.

جلوگیری از فرسودگی شغلی

درباره حجم کار خود مذاکره کنید:

این کار از پیشگیری در محل کارتان شروع می شود کتی کاکس استاد دانشکده مددکاری اجتماعی در دانشگاه کالیفرنیا راهنمایی هایی برای پزشکان، ناظران و مدیران برای مراقبت از خود در کارهای اجتماعی بیان می کند. شما می توانید با سرپرست های کاری خودتان درباره ی حجم کار خود مذاکره کنید و از آن دفاع کنید. اگر وظایف شما بیشتر است پاداش شما هم به همان نسبت باید افزایش یابد در صورت امکان انجام این شرایط شما در ارائه وظایفتان رشد کرده اید و هیجان زده هستید. کاکس می گوید: من همیشه برای ارتقاء آموزش و افزایش مسئولیت ها و کار سخت از پاداش دادن حمایت می کنم که بسیار تاثیر گذار است.

انتخابی باشید:

در محل کارتان باید تعادل روحی داشته باشید. یک مددکار اجتماعی می تواند مشتریان خود را در طیف گسترده ای جای دهد. کسانی که در برابر حجم کاری خود مقاومت دارند اولین کار خود را با راه انداختن 5 مشتری در روز قرار می دهند. شخص تلاش می کند که کار مشتریان خود را قبل از موعد به پایان برساند. قدرت ماندن در این کار به معنای قدر دانی مشتریان شما از مشکلات عاطفی است که شما تجربه می کنید اما همچنین شما نیاز به مقابله با مشکلات دارید. نه این که مانند اسفنج خود را در آن بخیسانید. البته افکار مشتریان را با توجه به اعتقادات آنها شناسایی کنید و شخصی در نظر نگیرید.

خود را بشناسید:

یک مددکار اجتماعی برای آنکه بتواند خود را بیش از 8 سال در برابر فرسودگی شغلی محافظت کند چند نکته کلیدی باید داشته باشد یکی از لایه های مراقبت، از خودتان شروع می شود با خواب کافی و خوردن غذای مناسب. فراتر از این ها شما باید بدانید که چه چیزی برای کار شما مناسب است.

شادی خود را پیدا کنید:

بهترین دارو برای رفع فرسودگی شغلی، خنده سرگرم کننده و غیر آلیاژی است. به دنبال این باشید که چه چیزی شادی را به ارمغان می آورد، و چه چیزی لبخند را بر لبان جاری می کند و تنش ها را آسان می کند. استراتژی دوران کودکی این است که بدون هیچ گونه خجالتی و احساس سبکی به تماشای کارتون بپردازید زیرا می خواهید به یک احساس سرگرم کننده و آرامش بخش برسید.

چیز های مختلف را امتحان کنید:

هنگامی که شما آفریده شده اید به مراقبت از خود تعهد داده اید. پیدا کردن تنوع و مراقبت از خود یک هدیه به خود است. یک روان درمانگر در فیلادلفیا، نویسنده تازه ترین کتاب فرسودگی شغلی و مراقبت از خود  در کار اجتماعی در کتاب راهنما برای سلامت روان دانش آموزان و کسانی که در حرفه های مرتبط هستند. انجام دادن کار هایی که شما را دوبار تحریک می کند.را می توانید برای پر کردن وقت خود انجام دهید سعی در نگه داشتن چیز های جدید که کار را برای شما ارزشمند تر می کند به عنوان مثال در ماه یک بار یک فنجان ای یا قهوه میل کنم، بلغور جو دوسر و کشمش مصرف کنم و همیشه به تماشای یک فیلم بعدازظهر بپردازم. این ها همه راه کارهایی ضروری است که ما برای مراقبت از خودمان باید پیدا کنیم. و اگر بچه های ما این کار ها را ببینند در دی ان ای عاطفی آنها نیز ثبت خواهد شد که این یک هدیه به آنها نیز هست.

هویت خود را به چالش بکشید:

مطمئن شوید زمانی که برای پیدا کردن راهی اقدام می کنید از حالت فشار خارج شده باشید وگرنه راه خود را دریافت نمی کنید. بسیاری از مردم معتقدند که چیز های سرگرم کننده احمقانه اند. چرا که آنها نیاز به بلوغ دارند. ما خودمان به هویتمان قفل می زنیم باید به شکستن این مفروضات در مورد خودتان کمک کنید چون ممکن است آسیب بیشتری به شما وارد کند.

به عنوان مثال خودتان را در یک محیط وسوسه انگیز فرو ببرید، کارگران اجتماعی بعد از کار سخت روزانه نیاز به یک استراحت و به یادآوری زیبایی های جهان دارند. قرار گرفتن در معرض موسیقی، هنر و طبیعت می تواند به تعادل آنچه که شما برای کار انجام می دهید کمک کند، جدا کنید. اغلب مردم زمانی که در کار خود با مراجعه کنندگان دچار آسیب های روانی می شوند نیمی از روز خود را در خاموشی هستند زیرا آنها فکر می کنند چگونه می توانند مردمی را که رنج می برند تنها بگذارند و با اضافه کاری هر ماه خودشان را به طور کامل فراموش می کنید.

فراموش نکنید ماشین آلات الکترونیکی نمی توانند جایگزین نیاز ما برای اتصال به شبکه صمیمی دوستانمان شود. شاید مردم تمرکز حواس نداشته باشند اما می توان با یک عنوان ساده مثل پیاده روی بین مراجعه کنندگان و یا چند نفس عمیق حواس آن ها را متمرکز کرد.. این استراحت کوتاه مدت برای کاهش استرس بسیار مؤثر است.

لینک های مرتبط: فرسودگی شغلی چگونه پدید می آید؟

منبع: دکتر سلام