برخی موادغذایی می توانند باعث افزایش انرژی در بدنمان شوند اما بهتر است با سالم ترین آن ها همراه شوید از خوردنی های انرژی زا که سرشار از قند و شکر هستند دوری کنید از جمله این خوردنی ها می توانیم به توت ها ،شکلات تلخ ،دانه های مغذی ،برخی سبزیجات و میوه ها نیز اشاره کنیم .

در مواقع احساس خستگی به جای استفاده از نوشابه های انرژی زا که حاوی قند و مواد مضر برای سلامت بدن هستند، از خوراکی های سالم استفاده کنید.

حجم بالای کار در عصر مدرن، نیاز به هوشیاری و انجام کارهای پیچیده و تخصصی باعث شده تا افراد برای جبران کمبود خواب، استراحت و تغذیه سالم به خوردن مواد غذایی انرژی زا روی بیاورند اما مصرف این فرآورده های صنعتی که حاوی انواع مواد شیمیایی اعتیاد آور و سرشار از قند و شکر است می تواند عوارض نامطلوبی برسلامت بدن از خود به جای بگذارد.

از جمله مشکلات مصرف این قبیل نوشیدنی ها می توان خرابی دندان ها، واکنش های تحریک پذیر، استرس، کم خوابی، آسیب به کلیه، کبد و قلب، افزایش فشار خون، تاری دید، سردرد ومشکلات دیگری را نام برد که هریک به تنهایی آسیب جدی به سلامت جسم و روح افراد می رسانند.

انواع کلم ها از جمله کلم بروکلی، کلم بروکسل، کلم پیچ و نوعی کاهو به نام کاله که منابع غنی از انواع ویتامین ها و مواد معدنی مفید برای بدن هستند علاوه بر رفع احساس گرسنگی می توانند انرژی مورد نیاز بدن انسان را برای مدت زمان طولانی تامین کنند.

دسته دیگر خوراکی های مغذی برای بدن، انواع توت ها هستند. بلوبری، شاه توت، تمشک، توت سفید و توت فرنگی همگی حاوی انواع ویتامین ها و آنتی اکسیدان های مفید برای سلامت بدن هستند که می توانند انرژی بدن را برای ساعت های طولانی تامین کنند و همچین باعث افزایش سطح تمرکز بر روی انجام مسائل پیچیده کاری شوند، همچنین مصرف زالزالک می تواند اثری مانند توت ها بر بدن داشته باشد و سبب جلوگیری از خستگی و کسالت روحی و جسمی شود.

کوینولا یکی از دانه های مغذی است که با دارا بودن درصد بالایی از پروتئین می تواند نیاز بدن به انرژی را تامین کند، این دانه خوراکی را می توان به همراه انواع مواد غذایی مصرف کرد اما اگر دسترسی به این خوراکی ممکن نبود می توانید از برنج سفید، برنج قهوه ای، دانه های غلات سبوس دار و بلغور جوی دوسربه عنوان ماده غذایی انرژی زا برای رفع خستگی در مواردی که دچار کمبود انرژی شده اید استفاده کنیدو اثر فوری آن بر تجدید قوای بدن را مشاهده کنید.

انواع شکلات های تلخ با درصدهای مختلف می توانند یک ماده انرژی زای بسیار قوی برای رفع خستگی و تجدید قوا در افراد باشند، این ماده خوراکی از قرن ها پیش به عنوان یک ماده نیروزا و انرژی بخش شناخته شده است و مصرف آن هنگامی که احساس خستگی و ضعف می کنید می تواند به سرعت حال شما را خوب و قدرت جسمانی شما را افزون کند.

نکته قابل توجه در مصرف شکلات، استفاده از نوع کم شیرین و به اصطلاح تلخ آن است زیرا شکلات های شیرین حاوی مقادیر بالایی شکر هستند که در دراز مدت عوارض نامطلوب بر سلامتی به جای می گذارند.

باشگاه خبرنگاران جوان