هرگاه نام زمستان و سرما می آید بی اختیار به یاد سرماخوردگی و آنفولانزا می افتیم. این بیماری ها از جمله شایع ترین بیماری ها در زمستان هستند. البته این بیماری ها بسیار به یکدیگر شبیه هستند و تشخیص این دو از یکدیگر کار سختی است. اما علت ابتلا به این بیماری در فصول سرد سال چیست؟ با دکتر سلام همراه باشید.

 فصل سرما در هر سال گاهی دو موج و گاهی سه موج آنفولانزا را با خود به همراه می آورد و درصد ابتلاء به آنفولانزا در افرادی که ضعف ایمنی دارند، بیش از دیگران است.

مدیرمرکز بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در برنامه «مردم سلامت» گروه سلامت اجتماعی شبکه رادیویی سلامت گفت: حدود 15 نوع ویروس عفونت های تنفسی وجود دارد که از علائم بالینی هم نمی شود آنها را تفکیک و متمایز کرد.

دکتر« سید محمود نبوی»افزود: در اوایل پاییز نیز افراد به سرماخوردگی مبتلا می شوند که علت آن ویروس های پاییزی است البته وسعت مبتلا کردن این ویروس ها کمتر می باشد. مثلاً از یک خانواده چهار و یا پنج نفره ممکن است یک نفر مبتلا شود.

وی افزود: آنفولانزا در فصول سرد نمایان می شود و معمولاً وسعت ابتلای آن نیز بیشتر است. مثلاً در یک خانواده پنج نفره ممکن است سه نفر به آن مبتلا شوند.

مدیر مرکز بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به این که شدت حملات آنفولانزا می تواند خفیف تا شدید باشد، تصریح کرد: پرسنل پزشکی، بیمارانی که ضعف سیستم ایمنی دارند مانند بیماران پیوند اعضا، بیماران دیالیزی و تالاسمی ، افراد هموفیلی و اشخاصی که نارسایی ارگان های بدن مانند نارسایی قلب، کلیه و کبد دارند و بخصوص در بیماران مزمن ریوی (برونشیت های مزمن و آسم) بسیار به زدن واکسن آنفولانزا توصیه می شوند.

دکتر نبوی افزود: خانم های باردار که در سه ماهه سوم بارداری هستند، افرادی که داروهای شیمی درمانی یا کورتون با دوز بالا (بیش از سه بار در روز) مصرف می کنند، دیابتی ها بخصوص کسانی که انسولین تزریق می کنند، گروه سنی 65 سال به بالا به علت ضعف عمومی و سیستم ایمنی نیز اگر واکسن آنفولانزا تزریق کنند، بهتر است.

مدیرمرکز بیماری های واگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: برای گروه پزشکی و بیماران خاص، واکسن توسط دولت تهیه می شود، ولی بقیه بیماران می توانند با مراجعه به پزشک و گرفتن نسخه، واکسن آنفولانزا تزریق کنند.

دکتر نبوی ادامه داد: عوارض این واکسن بسیار کم است، اما در دو مورد مربوط به کسانی که به تخم مرغ آلرژی دارند (به علت اینکه این واکسن از تخم مرغ تهیه می شود) و کسانی که عوارض عصبی به تزریق واکسن قبلی پیدا کردند، منع تزریق وجود دارد.

وی اضافه کرد: بهتر است افراد قبل از استفاده از واکسن آنفولانزا به پزشک مراجعه کنند تا توسط پزشک تعیین ریسک شوند.

نبوی اظهار کرد: به علت اینکه واکسن یخچالی است و باید در فضای سرد نگهداری شود، این آمپول باید حداکثر یک ساعت بعد از خروج از یخچال تزریق شود.

مدیرمرکز بیماری های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: افراد می توانند واکسن آنفولانزا را به خانه ببرند و دو تا سه هفته آن را در یخچال خانه نگهداری کنند.

دکتر نبوی افزود: واکسن در کودکان در عضله ران و در بقیه افراد در عضله بازو تزریق می شود که جذب آن بهتر است.

وی تصریح کرد: تاکنون برای ورود سه نوع واکسن مجوز داده شده که هر سه نوع نیز مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است و هر سه نوع نیز از تخم مرغ تهیه شده اند و قدرت و کیفیت آنها نیز سالانه مورد ارزیابی قرار می گیرد بنابر این فرقی در استفاده از انواع آنها وجود ندارد.

دکتر نبوی با تاکید بر این که بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا اواخر تابستان یا اوایل پاییز است، افزود: هر بار تزریق واکسن فقط برای یکسال است و سال بعد به علت تغییر نوع ویروس آنفولانزا باید واکسن جدید زده شود.

وی تصریح کرد: این واکسن تا 80 درصد از ابتلا به آنفولانزا پیشگیری می کند بنابراین ممکن است افراد بعد از تزریق واکسن بازهم به ویروس آنفولانزا مبتلا شوند، اما در صورت ابتلاء شدت آن کمتر است.
منبع: ایرنا