ویتامین D می تواند استخوان ها را قوی تر کند و از آن ها در برابر دیابت، ام اس، سرطان، بیماری های قلبی و افسردگی محافظت می کند و حتی ممکن است به کاهش وزن کمک کند. محققان امید زیادی به ویتامین D برای واکنش پوست به نور خورشید و غذاها و مکمل ها دارند. حقایق را ببینید و بدانید که در معرض خطر کمبود ویتامین D هستید یا خیر.


ویتامین D و افزایش سلامت استخوان:

ویتامین D برای استخوان ها بسیار مهم است. از دوران کودکی تا پیری که به جذب کلسیم از مواد غذایی کمک می کند. در افراد مسن یک دوز روزانه از کلسیم D به جلوگیری از شکستگی استخوان های شما کمک می کند. کودکان برای ساخت استخوان های قوی و جلوگیری از نرمی استخوان به ویتامین D نیاز دارند. اضافه کردن ویتامین D به شیر در سال ۱۹۳۰ به از بین بردن نرمی استخوان کمک کرد.

ویتامین D و بیماری ام اس:

کارشناسان سال ها است که ارتباط بین نور خورشید و ویتامین D  را بررسی کردند که یک اختلال خود ایمنی است که موجب آسیب عصب های مشکوک می شود. یک سر نخ جدید از مطالعات این است که نقص ژنی نادر که منجر به سطوح پایین ویتامین D هستند و بیشتر در معرض خطر ام اس هستند. شواهد کافی برای توصیه به  ویتامین D ، برای پیشگیری یا درمان ام اس وجود ندارد.

ویتامین D و دیابت:

طبق مطالعات ارتباطی بین سطح پایین ویتامین D و دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ نشان داده شده است. البته دلایل کافی وجود ندارد که پزشکان مصرف این مکمل را برای جلوگیری از دیابت توصیه کنند. چربی بدن بیش از حد ممکن است در دیابت نوع ۲ و ویتامین D پایین نقش داشته باشد.

ویتامین D و کاهش وزن:

طبق مطالعات افرادی که چاق هستند اغلب در خون خود ویتامین کمتری D دارند و کمتر به بدن آن ها می رسد. طبق یک مطالعه ی کوچک از افراد رژیمی نشان داد که افزودن ویتامین D به رژیم غذایی با کالری محدود ممکن است به افراد چاق با سطوح پایین ویتامین D کمک می کند که آسان تر وزن کم کنند.

ویتامین D و افسردگی:

ویتامین D نقش مهمی در رشد و عملکرد مغز ایفا می کند، سطوح پایین ویتامین D منجر به افسردگی در بیماران شده است.
چگونه خورشید به شما ویتامین D می دهد؟

اکثر مردم بخشی از ویتامین D را از نور خورشید می گیرند. زمانی که خورشید بر روی پوست برهنه ی شما می درخشد، بدن ویتامین D خود را می سازد. برای افراد بور ممکن است ۵ تا ۱۰ دقیقه آفتاب در روز و برای چند بار در هفته کافی باشد. افراد مسن و کسانی که پوست تیره تر دارند می توانند به مواد غذایی و مکمل ها تکیه کنند.

غذایی با ویتامین D :

بسیاری از غذاهایی که ما می خوریم به طور طبیعی دارای ویتامین D هستند. مانند: ماهی آزاد، اره ماهی، ماهی خال مخالی، ساردین و ماهی تن. ویتامین D در زرده تخم مرغ، جگر گوساله، شیر غنی شده، غلات، پنیر و بستنی وجود دارد.

شروع روز خود با ویتامین D :

شما می توانید مقدار قابل توجهی از ویتامین D را از شیر سویا بگیرید.

آیا شما کمبود ویتامین D دارید؟

عواملی که خطر شما را افزایش می دهد عبارت است از: سن ۵۰ سال یا بیشتر، پوست تیره، اضافه وزن، چاقی و جراحی معده، آلرژی به شیر و یا عدم تحمل لاکتوز، کبد و یا گوارش بیماری مانند کرون یا سلیاک.

علائم کمبود ویتامینD :

بسیاری از افراد با سطوح خونی پایین ویتامینD  هر گونه علائم را متوجه نمی شوند که کمبود شدید آن در بزرگسالان می تواند به نرمی استخوان منجر شود. علائم شامل درد استخوان و ضعف عضلانی در کودکان به نرمی استخوان و مشکلات اسکلت منجر می شود.

تست سطح ویتامین D:

برای شما با یک آزمایش ساده خون بررسی سطح ویتامین D به نام آزمون ۲۵ هیدروکسی ویتامین D وجود دارد.

چقدر ویتامین D نیاز دارید؟

رژیم غذایی توصیه شده ویتامین D ششصد واحد جهانی در روز برای بزرگسالان تا سن ۷۰ سالگی و افراد ۷۱ ساله و بالاتر باید  ۸۰۰ واحد مصرف کنند. دوز بالاتر از ویتامین D می تواند به شما صدمه بزند.

ویتامین D روزانه برای نوزادان:

شیر مادر بهترین است که اکثر نوزادان با شیر مادر آن را تغذیه می کنند. مراقب باشید که از دادن بیش از حد ویتامین D به نوزادان خودداری کنید. دادن دوزهای بالا می تواند باعث تهوع، استفراغ و از دست دادن اشتها، تشنگی بیش از حد، درد عضلانی و… شود. شما می توانید ویتامین D را از خورشید دریافت کنید اما قرار گرفتن در معرض آفتاب بدون کرم های ضد آفتاب می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.

دکتر سلام