استرس دیابتی

افرادی که مبتلا به دیابت هستند بصورت مداوم باید در خال فکر کردن به دیابت شان باشند و در خصوص درمان آن تصمیم گیری نمایند.نگرانی ها و کارهایی که بر این اساس بوجود می آیند برخی اوقات سبب ایجاد استرس روانی در افراد دیابتی میشوند.به همین منظور به این حالت استرس از نوع دیابتی یا استرس دیابتی میگویند.

با این حال، متخصصان دیابت می‌گویند که استرس دیابت همان افسردگی نیست. این پریشانی، خاص نیازهای ۲۴ ساعته دیابت است، مخصوصاً در افرادی که به انسولین وابسته‌اند.

ویلیام پولونسکی، رئیس مؤسسه رفتار در دیابت گفت: «روزی که به دیابت مبتلا می‌شوید، انگار دنیا کار تمام وقت جدیدی به شما داده است که باید در کنار کارهای دیگرتان انجامش دهید. این یک کار خاص است که بر بقیه ابعاد زندگی تأثیر می‌گذارد. در این کار دستمزدی داده نمی‌شود و خبری از مرخصی نیست.»

آلیشیا مک‌اولیف-فوگارتی، از انجمن دیابت امریکا، چنین گفت: «استرس دیابت بار اضافه‌ای است که مبتلایان به دیابت بر دوش می‌کشند. آن‌ها جز همه کارهایی که دیگران انجام می‌دهند، باید مراقب قند خونشان باشند، یادشان باشد که دارو بخورند و/یا دز انسولین خود را تنظیم کنند و هنگام خوردن کربوهیدرات‌های دریافتی را بشمارند. آن‌ها این بار اضافه را هر روز و هر دقیقه با خود می‌کشند.»

گایدلاین‌های جدید که اخیراً در ژورنال Diabetes Care منتشر شده‌اند،‌ توصیه می‌کنند که پزشکان بیماران دیابتی خود را با تست‌های استاندارد از نظر این مسائل مورد غربال‌گری قرار دهند.

منبع : بهداشت نیوز