سکته

زمانی که یک شخص حواس و هوشیاری اش را بصورت ناگهانی با یک حمله ناگهانی از دست میدهد،یعنی سکته اتفاق افتاده و در برخی موارد به مرگ منجر میشود.جدیدترین پژوهش ها نشان دهنده این هستند که اگر فردی بعلت اختلالات روانی در بیمارستان بستری شده باشد امکانش هست که در چند هفته آینده یا چند ماه آینده با خطر سکته روبرو شود.

به گفته محققان دانشگاه کلمبیا نیویورک، افرادی که به دلایل مشکلات جدی سلامت روان نظیر افسردگی، اضطراب، و اختلال استرس پس از سانحه تحت مراقبت‌های پزشکی در بیمارستان قرار می‌گیرند، سه برابر بیشتر در معرض سکته قرار دارند.

آنها می‌گویند این خطر بعد از ۳۰ روز کاهش می‌یابد؛ اما حداقل یک سال بعد از ویزیت یا بستری شدن در بیمارستان، این خطر تا دو برابر بالا خواهد بود. محققان بیش از ۵۲ هزار مورد ابتلا به سکته مغزی را بین سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ بررسی کردند.

عمدتا اوج افزایش این ریسک تا ۲ هفته بعد از بستری شدن است. پژوهشگران هنوز دلیل این مسئله را نیافته‌اند، اما حدس آنان این است که احتمالا بیماری‌های جدی روانی موجب بروز واکنش استرس موسوم به «مبارزه یا پرواز» در بدن می‌شود. این واکنش ممکن است موجب افزایش فشارخون شده و فشار خون نیز علت اصلی سکته است.

منبع : شفا آنلاین