دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از دانشگاه های برتر دز زمینه پیشرفت و رشد علمی در کشور است و به قطب پزشکی در ایران تبدیل شده است به همین دلیل دو مرکز پیوند قلب و بانک چشم قرار است سال آتی در اصفهان راه اندازی شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا  حمیدرضا شتابی امروز (دوشنبه) در جمع خبرنگاران با اشاره به روز جهانی کلیه اظهار کرد: طبق آمار وزارت بهداشت 10 الی 12 درصد افراد جامعه بیماران کلیوی هستند که دیالیز  می شوند.

وی با اشاره به اینکه 2250 بیمار همودیالیز در سطح استان اصفهان وجود دارد، افزود: سالیانه هزینه درمان هر بیمار دیالیزی برابر با 18 میلیون تومان است این در حای است که 386 دستگاه دیالیز در سطح استان اصفهان وجود دارد و 871 بیمار در سطح نوبت پیوند کلیه هستند.

شتابی با بیان اینکه در سال جاری 145 پیوند کلیه در استان انجام شده است، اضافه کرد: امیدواریم با راه اندازی سامانه سیب آمار دقیق تری نسبت به بیماران داشته باشیم.

وی گفت: یکی از راههای کاهش ابتلا به بیماریهای کلیوی ورزش، رژیم غذایی مناسب، عدم استفاده از داروهای آسیب زا مانند بروفن و غیر استروئیدی است .

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: بیماران دیابتی و بیماریهای مزمن لازم است که مرتب خود را چکاب کنند زیرا این دسته بیماران در معرض ابتلا به بیماریهای کلیه هستند.

شتابی با بیان اینکه در سال جاری شورای پیوند استان اصفهان راه اندازی شد، اضافه کرد: خوشبختانه آمار دریافت اهدای عضو در استان به علت مرگ مغزی بسیار در سطح مناسبی قرار دارد. اما با این وجود هنوز نیاز به فرهنگ سازی است.

وی از راه اندازی دو مرکز پیوند در سال 96 خبر داد و گفت: مرکز پیوند قلب و بانک چشم در سال آینده راه اندازی خواهد شد.

منبع/ایسنا