شاید این مشکل خیلی از آقایان باشد که بعد از رفتن به چند خاستگاری و جواب منفی شنیدن، ناراحت و نا امید شوند و حتی پیش خود بگویند که حتما ایراد از من است و من دیگر به خاستگاری دختر دیگری نمی روم. در این مطلب مشکل آقایی که همین احساس را دارند و پاسخی که مشاور به ایشان دادند را مورد بررسی قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

 

پسری هستم که تاکنون نتوانسته‌ام ازدواج کنم. خواستگاری زیاد رفته‌ام اما موفق به ازدواج نشده‌ام. افسرده شده‌ام. خیلی نحس هستم. شماره شناسنامه‌ام ۱۳ است.

پاسخ:

هیچ کس برای رهایی از تنهایی  و بی کسی نباید به فکر ازدواج بیافتد. به نظر می رسد شما بیشتر از نیاز به همسر، به مشاور نیاز دارید. به این دلیــل که باورهایتان نسبت به خودتان نادرست است.

زمانی که فرد، احساس تنهایی می کند باید این احساس را در خود آنالیز کرده، خود، نیازها و ویژگی‌های درونی‌اش را بشناسد، شرایط روانی، خانوادگی، اقتصادی‌اش را ارزیابی کند و تا زمانیکه در این زمینه به شناخت دقیق دست پیدا نکرده، نباید در زمینه‌ ی ایجاد ارتباط با افراد تلاش کند. برای ازدواج، پیش شرط‌ هایی لازم است که آمادگی فرد به لحاظ روانی یکی از مهم‌ترین آیتمهای آن است.

از سوی دیگر نباید از روی یک نشانه یا علامت مثل عدد ۱۳ شناسنامه که اعتقاد به نحسی آن معقول و منطقی نیست، به تصمیم‌های مهم زندگی جهت داد؛ اگر یک علامت معمولی به کل فرآیندهای زندگی و اطراف فرد، تعمیم داده شود ممکن است باعـــث بــروز مشـــکلات بعدی از جمله افسردگی برای فرد شود.

در این زمینه باید ساختارهای شناختی‌تان با کمک یک روان‌شناس به طور جدی مورد بررسی قرار بگیرد تا در انتخاب ها و تعیین مسیر زندگی به اشتباه نیفتید.

دکتر محمد اروکی/ سپیده دانایی

منبع: بهداشت نیوز