اگر شما یک مرد با تستوسترون کم هستید ورزش ممکن است به شما کمک کند. شما برای رسیدن به مزایای ورزش نیاز به عادت کردن به ورزش دارید. پس از ورزش سطح تستوسترون افزایش می یابد اما این برای مدت طولانی نیست، گاهی اوقات 15 دقیقه بعد از ورزش تستوسترون افزایش می یابد و گاهی می تواند تا یک ساعت باشد.

برای مردانی که سطح تستوسترون آنها در مرز طبیعی و پایین باشد ورزش اثر بسیار قوی بر آنها می گذارد. اما مردانی که سطح تستوسترون در آنها پایین است ورزش به تنهایی سطح تستوسترون را افزایش نمی دهد.

عوامل موثر در سطح تستوسترون مردان:

  • وزن
  • سطح تناسب اندام
  • سن
  • زمان تمرین

وزن شما:

چاقی به عنوان یک مشکل بزرگ می باشد. اگر اضافه وزن دارید، ورزش می تواند سطح تستوسترون شما را افزایش دهد.

سن:

سطح تستوسترون مردان مسن بعد از ورزش کمتر افزایش می یابد با این وجود ورزش فواید سلامتی دیگری برای افراد مسن دارد از جمله سلامت عضلانی، استحکام استخوان ها و تعادل آنها دارد.

ورزش:

هنگامی که ورزش می کنید سطح تستوسترون شما در طول روز متفاوت است. در صبح سطح تستوسترون بیشترین میزان و در بعد ازظهر در کمترین سطح خود می باشد. تحقیقات نشان داده است که تمرینات قدرتی اثر بزرگی در هورمون تستوسترون در شب می گذارد. بنابراین انجام تمرین در صبح زود بسیار اثربخش می باشد.

سطح تناسب اندام شما:

ورزش کردن هرر روز سبب تناسب اندام شما می شود و نیز سبب افزایش سطح تستوسترون می شود که یک وضعیت خوب برای یک مرد است.

انواع ورزش:

تمرین استقامتی  و آموزش مقاومت مانند وزنه برداری سطح تستوسترون را افزایش می دهند.

راه کار افزایش سطح تستوسترون:

استفاده بیشتر از عضلات، زدن وزنه های سنگین تر نه تکرار وزنه های سبک، در طول تمرین خود دوره های کوتاه استراحت نیز داشته باشید.

شما باید یک برنامه ورزشی کلی برای خود داشته باشید. البته ورزش در افراد مختلف می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. در ورزشکاران نخبه و حرفه ای تستوسترون کاهش یافته و کورتیزول افزایش می یابد. افزایش کورتیزول می تواند با کاهش تستوسترون ارتباط داشته باشد.

علائم تمرینات بیشتر:

درد بیش ازحد، مشکل دوره نقاهت بعد از تمرین، مشکل خواب، کم شدن عملکرد و قدرت. در بین تمرینات به خودتان زمان کافی برای استراحت بدهید و در طول روز برنامه غذایی سالم برای کمک به بدن خود داشته باشید

لینک مرتبط:  افزایش هورمون تستوسترون با این راهکارهای تغذیه ای

.

دکتر سلام